«Крещендо Доброти» – мистецький фронт Українців в Іспанії

Справді варто познайомити вас з нашим хором “Крещендо Доброти. У 2022 році  у Барселону приїхало понад 400 українських біженців, які знайшли прихисток  в готелі міста Пінеда де мар, куди їх поселив Червоний хрест. Серед вимушених переселенців  опинилась і Тетяна Михайлівна Струбчевська, яка вирішила створити хор.

Пані Тетяна – професійний музикант, хормейстер класичного хору, кандидат педагогічних наук.. Ще до війни в Україні вона керувала великим хором військ  ППО  та працювала директором музичної школи, мала досвід роботи в жюрі музичних конкурсів та сама поводила в Україні  музичні фестивалі, останній вже за президентства Володимира Зеленського – “Діти президентові”.

Керівництво міста Пінеда де мар  підтримало її ініціативу і надало приміщення для репетицій у музичній школі, яка знаходилась зовсім поруч від готелю,  де жили українці.  Хоч в школі були всі зручності для музики, але реально  займатися співом багатьом жінкам було  дуже складно, бо приїхали вони з маленькими дітьми, яких приходилося брати з собою на репетиції, оскільки залишити їх не було з ким.

Але не зважаючи на всі труднощі, колектив був створений. І його  метою стало – відкрити світу Україну, її правдиву історію,  показати,  що українці миролюбний народ, відкритий для світу, але коли йдеться про захист своєї держави,  то це народ-воїн.

Назву хору “Крещендо  Доброти” обрали не випадково, бо саме слово “Крещендо” – це музичний термін, що означає поступове збільшення сили звука, а в даному випадку збільшення сили Доброти!

У репертуарі хору  – музика Ренесансу,  класична та духовна музика, обробки українських пісень та пісень народів світу, твори сучасних вітчизняних і закордонних композиторів. Усі твори хор виконує мовою оригіналу. Але більшість творів — це етносакральна музика, яка передає нездоланну волю до справедливого світу, закликає людство мирно співіснувати на землі.

Якщо мовний бар’єр створює перешкоди для спілкування, тому музика – універсальний засіб! Вона руйнує всі бар’єри і знайомить Іспанію та її гостей з Україною.

Дивує те, що в хорі практично немає людей з музичною освітою, вони навіть нот не знають –  це аматорський колектив.

За 2 роки, незважаючи дивлячись на часту зміну співаків, з причин повернення в Україну, або переселенням Червоним хрестом людей в інші міста, хор провів більше 40 благодійних концертів.

Брав участь у 2022 і 2023 рр. у фестивалі кращих хорів Каталонії, а також з великим успіхом виступав на VIII Міжнародному фестивалі української культури, за що був нагороджений дипломом Генерального консульства України в м.Барселона, великою кількістю подяк, грамот.

У лютому 2023 року до хору приєдналися і мешканці з Ірпеня та Бучі, які теж опинилися за кордоном: Наталя Ткаченко – відома піаністка, лауреат багатьох міжнародних конкурсів-фестивалів,  яка стала концертмейстром хору; Олена Плаксіна – ірпінська краєзнавиця та автор музичних проектів, Ніна Липовецька – журналістка з Бучі,  які очолили інформаційний блок.

Наприкінці квітня 2024 року  хор дав два концерта: один в місті Терасса (Барселона) у храмі Santa Creu de Terrassa, а другий –  у  головному храмі Монсерратського монастиря. У програмі концерту прозвучала і музика ірпінського композитора Юрія Бліннікова «Аве Марія».

Виступ у Монсерраті мав  великий успіх, бо за всю історію монастиря в ньому виступали тільки двічі українські хори. І  це були професійні хори, а не аматорські.

Ці концерти стали поштовхом для подальшої роботи. 30 квітня прийшло запрошення хору – взяти участь у міжнародному фестивалі у Греції.

Але є одна проблема: немає спонсорів,  які б допомогли і далі пропагувати  хоровий спів. Пані Тетяна каже: “Як усі люди, котрі вимушені покинути свої домівки через війну,  наші співаки пережили, а деякі і досі переживають важкий посттравматичний синдром. Регулярні заняття в хорі, виступи, велика вдячність слухачів допомагають нам пережити дуже велику недугу, а  нашими успіхами ми допомагаємо Україні перемогти ворога — це наш мистецький фронт”.

Сподіваюся, що робота на мистецькому фронті буде мати результати і ми неодмінно ще не раз будемо свідками того,  як пишеться історія нашої  культури.

Олена ПЛАКСІНА

Ніна ЛИПОВЕЦЬКА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *