Справді варто познайомити вас з нашим хором “Крещендо Доброти. У 2022 році у Барселону приїхало понад 400 українських біженців, які знайшли прихисток в готелі міста Пінеда де мар, куди їх поселив Червоний хрест. Серед вимушених переселенців опинилась і Тетяна Михайлівна Струбчевська, яка вирішила створити хор.
Пані Тетяна – професійний музикант, хормейстер класичного хору, кандидат педагогічних наук.. Ще до війни в Україні вона керувала великим хором військ ППО та працювала директором музичної школи, мала досвід роботи в жюрі музичних конкурсів та сама поводила в Україні музичні фестивалі, останній вже за президентства Володимира Зеленського – “Діти президентові”.
Керівництво міста Пінеда де мар підтримало її ініціативу і надало приміщення для репетицій у музичній школі, яка знаходилась зовсім поруч від готелю, де жили українці. Хоч в школі були всі зручності для музики, але реально займатися співом багатьом жінкам було дуже складно, бо приїхали вони з маленькими дітьми, яких приходилося брати з собою на репетиції, оскільки залишити їх не було з ким.
Але не зважаючи на всі труднощі, колектив був створений. І його метою стало – відкрити світу Україну, її правдиву історію, показати, що українці миролюбний народ, відкритий для світу, але коли йдеться про захист своєї держави, то це народ-воїн.
Назву хору “Крещендо Доброти” обрали не випадково, бо саме слово “Крещендо” – це музичний термін, що означає поступове збільшення сили звука, а в даному випадку збільшення сили Доброти!
У репертуарі хору – музика Ренесансу, класична та духовна музика, обробки українських пісень та пісень народів світу, твори сучасних вітчизняних і закордонних композиторів. Усі твори хор виконує мовою оригіналу. Але більшість творів — це етносакральна музика, яка передає нездоланну волю до справедливого світу, закликає людство мирно співіснувати на землі.
Якщо мовний бар’єр створює перешкоди для спілкування, тому музика – універсальний засіб! Вона руйнує всі бар’єри і знайомить Іспанію та її гостей з Україною.
Дивує те, що в хорі практично немає людей з музичною освітою, вони навіть нот не знають – це аматорський колектив.
За 2 роки, незважаючи дивлячись на часту зміну співаків, з причин повернення в Україну, або переселенням Червоним хрестом людей в інші міста, хор провів більше 40 благодійних концертів.
Брав участь у 2022 і 2023 рр. у фестивалі кращих хорів Каталонії, а також з великим успіхом виступав на VIII Міжнародному фестивалі української культури, за що був нагороджений дипломом Генерального консульства України в м.Барселона, великою кількістю подяк, грамот.
У лютому 2023 року до хору приєдналися і мешканці з Ірпеня та Бучі, які теж опинилися за кордоном: Наталя Ткаченко – відома піаністка, лауреат багатьох міжнародних конкурсів-фестивалів, яка стала концертмейстром хору; Олена Плаксіна – ірпінська краєзнавиця та автор музичних проектів, Ніна Липовецька – журналістка з Бучі, які очолили інформаційний блок.
Наприкінці квітня 2024 року хор дав два концерта: один в місті Терасса (Барселона) у храмі Santa Creu de Terrassa, а другий – у головному храмі Монсерратського монастиря. У програмі концерту прозвучала і музика ірпінського композитора Юрія Бліннікова «Аве Марія».
Виступ у Монсерраті мав великий успіх, бо за всю історію монастиря в ньому виступали тільки двічі українські хори. І це були професійні хори, а не аматорські.
Ці концерти стали поштовхом для подальшої роботи. 30 квітня прийшло запрошення хору – взяти участь у міжнародному фестивалі у Греції.
Але є одна проблема: немає спонсорів, які б допомогли і далі пропагувати хоровий спів. Пані Тетяна каже: “Як усі люди, котрі вимушені покинути свої домівки через війну, наші співаки пережили, а деякі і досі переживають важкий посттравматичний синдром. Регулярні заняття в хорі, виступи, велика вдячність слухачів допомагають нам пережити дуже велику недугу, а нашими успіхами ми допомагаємо Україні перемогти ворога — це наш мистецький фронт”.
Сподіваюся, що робота на мистецькому фронті буде мати результати і ми неодмінно ще не раз будемо свідками того, як пишеться історія нашої культури.
Олена ПЛАКСІНА