Готуємося до загального аналізу крові

Загальний аналіз крові – найчастіше й інформативне лабораторне дослідження, яке призначають лікарі. Він включає в себе підрахунок всіх видів клітин крові, визначення їхніх параметрів, лейкоцитарну формулу, вимірювання рівня гемоглобіну, визначення співвідношення клітинної маси до плазми. Загальний аналіз крові проводиться при більшості захворювань і профілактичних обстеженнях.
Досвідченому фахівцеві він може багато чого розповісти. Проте, зустрічаються такі, на жаль, далеко не завжди.
Як самому розібратися в аналізі крові? Що означають всі ці терміни і показники?
Отже, перед нами результат аналізу – багато незрозумілих слів і цифр. Але перше слово всім відоме – гемоглобін.Готуємося до загального аналізу крові

Гемоглобін (Нb) – особливий білок, який знаходиться всередині еритроцитів. Головна і унікальна особливість цього білка в тому, що він легко з’єднується і легко розлучається з газами крові: з’єднався в легенях з киснем, доставив цей кисень тканинам, там завантажився вуглекислим газом, вуглекислий газ доставив в легені, розвантажився, знову з’єднався з киснем і т.д. До складу гемоглобіну входить особливий небілковий компонент – гем, який містить залізо. Саме гем надає гемоглобіну еритроцитів крові червоне забарвлення.

У ході визначення кількості гемоглобіну з’ясовують, скільки грам гемоглобіну міститься в одному літрі крові. Тобто одиниця виміру – грамів на літр (г/л). У дорослих має місце чітке розходження в кількості гемоглобіну між чоловіками і жінками. У чоловіків – 130-160 г/л, у жінок – 120-140 г/л, у дітей – 110-145 г?л. У дітей такої закономірності немає, так що норми для хлопчиків і дівчаток однакові. У той же час принципова особливість саме дітей полягає в тому, що у новонародженої дитини гемоглобіну та еритроцитів дуже багато. Відразу після народження починається розпад «зайвих» еритроцитів, і цей процес триває 2-3 тижні.

Гемоглобін у дорослих підвищується при, наприклад, поліцитемії (хвороба кісткового мозку), після надмірних фізичних навантажень, обезводненні. Занадто високий гемоглобін — показник багатьох захворювань крові, при цьому загальний аналіз крові покаже збільшення еритроцитів. Підвищений гемоглобін характерний і для людей з вродженими пороками серця, легенево-сердечною недостатністю.

Знижується при… Анемії (недокрів’я, що виникає як наслідок крововтрат), а також при нестачі заліза, необхідного матеріалу для будівництва гемоглобіну. Анемія може бути наслідком захворювань крові і багатьох хронічних захворювань, не пов’язаних з ними.

Еритроцити (RBC) або «червоні клітини крові» – основні клітини крові (їх в крові набагато більше, ніж усіх інших формених елементів разом узятих). Скільки всього штук еритроцитів міститься в одному літрі крові? Це основне питання. Щоб на нього відповісти, визначений, дуже невеликий, але точно відміряний об’єм крові поміщають в спеціальну ємність і підраховують кількість еритроцитів за допомогою мікроскопа. Потім перераховують отриманий результат з розрахунку на 1 літр. Отримують число з дванадцятьма нулями. Кількість нулів завжди однакова, а результатом дослідження є цифри поперед нулями. В нормі вміст еритроцитів у чоловіків – 4,0-5,0 х 10 в 12 ступені, у жінок – 3,9-4,7 х 10 в 12 ступені, у дітей – 3,5 – 4,7 х 10 в 12 ступені.

Підвищення рівня гемоглобіну та еритроцитів вище норми можливе при дуже рідкісних хворобах системи кровотворення, але в переважній більшості випадків є наслідком згущення крові через дефіцит рідини в організмі (блювота, пронос, пітливість і т. д.). Зниження рівня гемоглобіну та еритроцитів це характерно для анемії, лейкозі, метастазах злоякісних пухлин. Зниження еритроцитів у крові спостерігається також при стресі, підвищеному фізичному навантаженні, голоді.

Анемії можуть бути обумовлені:

– крововтратою;

– порушенням продукції еритроцитів;

– руйнуванням еритроцитів.

Колірний показник є показником ступеня насичення еритроцитів гемоглобіном. В нормі це 0,85-1,15.

Підрахувати цю кількість нескладно – треба взяти кількість гемоглобіну в літрі і розділити на кількість еритроцитів у тому ж літрі. Вийде показник норми – 30-35 пг. Схоже за змістом дослідження – визначення колірного показника. Колірний показник розраховується за особливою формулою, в якій крім отриманих результатів враховуються і показники норми. Фактично отримані цифри кількості гемоглобіну і кількості еритроцитів діляться на нормальні цифри. Якщо отримані цифри дорівнюють нормі, то колірний показник дорівнює одиниці.

Ретикулоцити (RET) – це молоді форми еритроцитів. Вони злегка відрізняються від зрілих. Поява нових еритроцитів – процес постійний, і присутність ретикулоцитів – не ознака хвороби: вони в крові є завжди і в цілком певному обсязі, який залежить від того, наскільки висока в даний час потреба організму в нових еритроцитах. Оскільки на кожну тисячу еритроцитів припадає від 5 до 12 ретикулоцитів, нормальний показник вимірюють не в відсотках, а в проміле, тому, якщо ваші результати записані у відсотках їх легко перевести в проміле: коефіцієнт перерахунку процентів у промілЕ: % х 10 = ‰. Норма ретикулоцитів у дорослих чоловіків і жінок 2–12 проміле, у дітей 30 –120 проміле.

Зниження кількості ретикулоцитів спостерігається при анеміях з несприятливим прогнозом, при зниженні відновлюваної здатності крові.

Тромбоцити (PLT) – головна клітина системи згортання крові. Кількість тромбоцитів підраховується приблизно так само, як і кількість еритроцитів. Одиниця виміру аналогічна – штук на літр крові. Межі нормальних показників варіюються в досить широких межах – від 180-320 х 10 в 9 ступені у дорослих і 160 – 380 х 10 в 9 ступені у дітей. Ця величина нестала і залежить від тонусу судин, фізичного навантаження, складу їжі, фази менструального циклу у жінок. Зниження рівня тромбоцитів призводить до виникнення кровотеч, але зниження це має бути виражене досить істотно – нижче, ніж 50×107л.

Тромбоцитоз — підвищена кількість тромбоцитів – явище рідкісне, найчастіше виникає в періоді одужання після гострих кровотеч. Організм відповідає тромбоцитозом на опіки і крововтрати, на введення адреналіну і травми м’язів, а також при поліцитемії, лейкозі, запаленнях.
Сильне збільшення кількості тромбоцитів може свідчити про наявність пухлинних захворювань.

Стан, при якому рівень тромбоцитів знижується нижче норми, отримав назву тромбоцитопенія. Тромбоцитопенія може бути вродженою, може розвиватися при хворобах системи кровотворення, печінки, селезінки, при дефіциті вітаміну В12, при променевій хворобі.
Зазвичай низький рівень тромбоцитів свідчить про імунні захворювання. Первинний симптом — больові синці на шкірі, особливо у дітей. У дітей синці і подряпини з’являються часто, але якщо якоїсь певної причини для цього немає, негайно покажіть дитину лікарю. Крім синців, можуть бути і без певної причини носові та інші кровотечі.
Якщо в клінічному аналізі крові при нестачі тромбоцитів ще й занижені показники по еритроцитах, швидше за все — це анемія, пов’язана з нестачею вітаміну В12.

ШОЕ (ESR) – швидкість осідання еритроцитів. Швидкість осідання еритроцитів, говорить про якість і властивості плазми. Збільшення ШОЕ вказує на запалення, гостру інфекцію або отруєння, травми, переломи кісток, захворювання нирок; наявність пухлини, анемії, пневмонії, остеомієліту, туберкульозу, сифілісу, інфаркту міокарда, вагітності.

Висока ШОЕ спостерігається після операцій і після прийому деяких лікарських препаратів.
У жінок норма ШОЕ дещо вища, ніж у чоловіків, при вагітності ШОЕ підвищується.

Зниження не спостерігається.

У жінок норма ШОЕ дещо вища, ніж у чоловіків. При вагітності ШОЕ підвищується.

Норма ШОЕ у чоловіків 1-10 мм?ч, у жінок 2-15 мм?ч, у дітей 4-12 мм?ч.

Лейкоцити (WBC) або «білі клітини крові» – виконують функцію захисту від чужорідних речовин і мікробів (імунітет); очищують кров від відмираючих клітин. Є декілька видів лейкоцитів (моноцити, лімфоцити та ін.). Підвищений рівень лімфоцитів в аналізі крові – ознака запального процесу. Лейкоцити підвищуються при лейкозі (системне злоякісне захворювання органів кровотворення і крові), інфекціях, запаленнях, стані після гострої кровотечі, алергії.

Знижується при: деяких інфекціях (грипі, корі, краснусі й ін.); деяких хворобах кісткового мозку (наприклад, апластичній анемії); генетичних аномаліях імунітету.

У дітей норма – 4,5 – 10,0 х 10 в 9 ступені.

В нормі кров дорослих вміщує 4,0-9,0 лейкоцитів в розрахунку на 1 літр. Із них нейтрофілів паличкоядерних — 1—6%, сегментоядерних — 47—72%, еозинофілів — 0,5 — 5%, базофілів — 0,5 — 1%, лімфоцитів — 19 — 37%, моноцитів — 3 — 11%.

Кількість нейтрофілів може збільшуватися при розвитку гострої інфекції чи гнійному захворюванні.

Кількість зозінофілів збільшується при бронхіальній астмі, шкіряній алергії та алергії на медпрепарати.

До речі, деяке підвищення лейкоцитів в крові жінок може бути перед менструацією, в другій половині вагітності чи при пологах. Але може й свідчити про вірусні та бактеріальні інфекції (грип, вірусний гепатит, сепсис, кір, малярію, краснуху, СНІД), ревматоїдний артрит, променеву хворобу, деякі форми лейкозу, захворювання кісткового мозку, анемію, виснаження, прийом деяких медпрепаратів (анальгетиків, протизапальних засобів).

Нейтрофіли (NEU) – група специфічних лейкоцитів. їхню кількість рахують не в абсолютних одиницях (кількість на літр крові), а у відсотках від загального числа лейкоцитів. Завдання цих клітин – боротьба з бактеріями. Це досить чесна бійка: нейтрофіли просто поїдають неуважні бактеріальні клітини і переварюють їх.

Щоправда, крім бактеріальних клітин нейтрофіли ще виступають і в ролі своєрідних прибиральників – точно таким же чином вони прибирають з організму будь-яке клітинне сміття, а не тільки мікробів. Діляться нейтрофіли за зрілістю на мієлоцити (наймолодші), метамієлоцити, паличкоядерні і сегментоядерні (найзріліші). Коливання рівня перших двох видів відбувається дуже рідко, в основному при лейкозі, найчастіше оцінюють «палички» і «сегменти».

В нормі у дорослих паличкоядерних – 1-6%, у дітей – 0,5 – 5%; сегментоядерних – 47-72%, у дітей – 35 – 65%.

Нейтрофіли підвищуються при інфекціях (бактерійних, грибкових, паразитарних), запаленнях, інтоксикаціях, сильній слабкості (недостатності) нирок і печінки, психоемоційному збудженні, злоякісних пухлинах.
Знижується – при деяких інфекціях (вірусних, хронічних, важких, особливо у немолодих), хворобах кісткового мозку, генетичних порушеннях імунітету.

Еозинофіли (EOS) (еозинофільні гранулоцити) – клітини крові, які відповідають за боротьбу з паразитами і алергією; різновид лейкоцитів.

В нормі їх 0,5-5% у дорослих, у дітей 0,5-7%.

Збільшення вмісту еозинофілів може свідчити про алергічні захворювання, наявність глистів, злоякісних пухлин, мієлолейкоз.

Зменшення – при гнійних інфекціях; після пологів і операцій.

Базофіли (BAS) (базофільні гранулоцити) – різновид лейкоцитів. Відповідають за виділення гістаміну – одного з гормонів алергії.
В нормі їх 0-1%.

Збільшення вмісту базофілів може свідчити про алергію, пониження функції щитовидки, хронічні синусити (інфекційно-запальний процес, що локалізується в навколоносових пазухах).

Зниження може свідчити про підвищення функції щитовидки, овуляцію (етап менструального циклу, коли зріла, здатна до запліднення яйцеклітина з фолікула яєчника виходить в черевну порожнину), вагітність, стрес, гострі інфекції.

Лімфоцити (LYM) – клітини імунної системи, різновид лейкоцитів, які борються з вірусними інфекціями. Знищують чужорідні клітини і змінені власні клітини, виділяють у кров антитіла (імуноглобуліни). Відповідають за придбаний імунітет.

В нормі їх 18-40% у дорослих, 24-54% у дітей.

Підвищення може свідчити про наявність вірусних інфекцій і лімфолейкозу (захворювання, що характеризується аномально високим вмістом В-лімфоцитів в крові, при цьому злоякісні лімфоцити не здатні виконувати свої імунні функції).
Знижується при: гострих невірусних інфекціях, хворобах кісткового мозку, системному червоному вовчаку (захворювання, що характеризується хронічним запаленням), імунодефіцитах.

Моноцити (MON) – великі одноядерні лейкоцити, які остаточно знищують чужорідні клітини і білки, вогнища запалення, зруйновані тканини.
В нормі їх  3-11% у дорослих, у дітей 1-7%.

Підвищується при: вірусних, грибкових і протизойних (викликаних простими) інфекціях; туберкульозі; саркоїдозі; сифілісі; лейкозі; ревматоїдному артриті; системному червоному вовчаку; вузликовому періартеріїті.
Знижується при: хворобах кісткового мозку.

Гематокрит (Ht) – дуже важливий і дуже інформативний показник. Він характеризує співвідношення між обсягом плазми і обсягом формених елементів. Це пояснення виглядає складним тільки на перший погляд. Дозволимо собі не цілком коректну, але зрозумілу аналогію. Уявіть собі літр вишневого компоту. Рідина – плазма, вишеньки – формені елементи. Кількість вишеньок буває різною, і це визначає густоту компоту.

Який обсяг займають вишеньки, якщо випити компот? Ось це кількість і буде, скажімо так, гематокрит компоту. Ну а гематокрит крові – це, по суті, показник густоти крові. Гематокрит – найбільш інформативно характеризує густоту крові – підвищується при її згущуванні, знижується при розрідженні.

Принциповий момент!

При перегріві, пітливості, блювоті, проносі, підвищенні температури тіла і прискореному диханні організм дитини втрачає рідину. Наслідок цього – згущення крові, що проявляється насамперед підвищенням гематокриту і збільшенням кількості гемоглобіну та еритроцитів – адже показники ці підраховуються в літрі крові, а коли незабаром кров згуститься, так в тому ж обсязі і еритроцитів, і гемоглобіну стане більше.

Аналіз здається вранці, натщесерце. Не допускається протягом 8 годин (бажано 12) до здачі аналізів прийом їжі, в тому числі, сік, чай, кава, алкоголь. Можна пити просту воду.

Термін виконання аналізу – 1 день.

Читайте також:

Обов’язкові аналізи для вагітних 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *