Страстна п’ятниця – найбільш строгий день Страстного тижня

Страстна п'ятниця – найбільш строгий день Страстного тижняСтрастна п’ятниця – це найбільш строгий день Страстного тижня, і при цьому найбільш сумний. Про це пише ivona.bigmir.net.

Страстна п’ятниця 2016 передує святу Великодня й присвячена спогадам про день розп’яття й смерті Ісуса Христа. Це день найбільш строгого посту. Цього року Страстна п’ятниця припадає на 29 квітня.

П’ятниця – це день, у який був розп’ятий Ісус Христос. Тому Страстна п’ятниця присвячена спогадам про суд над Ісусом Христом, його розп’яття і смерті на Голгофі, зняттю Його тіла із хреста й поховання. Богослужіння Великої п’ятниці включає трикратне прочитання євангельської оповіді про ці події.

На утрені послідовно зачитують Дванадцять Євангелій – дванадцять євангельських уривків, які в хронологічному порядку оповідають про події п’ятниці. На Великих Годинах окремо читають оповіді кожного їз чотирьох євангелістів. А на великій вечерні про події цього дня розповідає одне тривале складене Євангеліє.

Страстна п’ятниця – день винятковий, і його винятковість підкреслюється тим, що в цей день не проводять літургію. Однак якщо Страстна п’ятниця збігається із Благовіщенням, служать літургію Іоанна Златоуста. На вечерні співають особливий канон Про розп’яття Господа й виносять плащаницю.

Плащаниця – це плат, на якому зображений у повний зріст Господь Ісус Христос, що лежить у труні. Після винесення Плащаницю встановлюють на спеціальному підвищенні в центрі храму. Її прийнято змащувати пахощами і прикрашати квітами на згадку про те, як дружини-мироносиці помазали Тіло похованого Христа.

Страстна п’ятниця – особливий день, у який потрібно утримуватися від прийняття їжі до виносу Плащаниці, а після цього можна їсти тільки хліб і пити тільки воду. Всі приготування до свята Великодня потрібно закінчити в Чистий четвер, щоб у Велику п’ятницю ніщо не відволікало від молитов і служб. У цей день не можна займатися ніякими господарськими справами, особливо шити, прати й різати що-небудь. Порушення цієї заборони вважається великим гріхом. Ті, хто дотримуються найбільш строгих правил Великого поста, у цей день навіть не миються.

У Страстну п’ятницю не прийнято співати, гуляти й веселитися – вважається, що людина, яка веселилася у Велику п’ятницю, весь рік проплаче. Однак, незважаючи на те, що в цей день богослужіння перейняте скорботою, воно вже готує віруючих до майбутнього свята Воскресіння Христового.

Вважається, що спечений у цей день хліб ніколи не запліснявіє й зцілить від усіх хвороб. Моряки вважали хліб, спечений у Велику п’ятницю, талісманом проти аварій корабля. А булочка, спечена в цей день, захищатиме будинок від пожеж до наступної Великої п’ятниці.

На Русі в цей день більш заможні сусіди пригощали своїх близьких і знайомих, яким це не по кишені, святковою здобою, молоком, яйцями, сиром.

У Страстну п’ятницю дуже не бажано працювати. Так, за прикметами, не можна встромляти в землю залізні предмети, наприклад, лопати й граблі: це до лиха. Тому рослини, посаджені в цей день, загинуть. Тільки посіяна в Страстну п’ятницю петрушка дасть подвійний урожай. Випраний господинею й вивішений для просушки у п’ятницю одяг ніколи не стане чистим: на білизні появляться криваві плями.

Після п’ятничної служби прийнято приносити в будинок дванадцять палаючих свічок, з якими стояли у церкві. Свічі потрібно поставити в будинку й дати їм догоріти до кінця. Вважається, що це принесе в будинок щастя й статок на наступні дванадцять місяців.

Зрозуміло, багато прикмет прийшли з язичества, а не із християнства, і деякі з них навіть суперечать християнським традиціям. Але вірити прикметам чи ні – це особистий вибір кожної людини. Страстна п’ятниця – це іще один привід зробити паузу в нашому напруженому житті й задуматися: а чи правильно ми живемо?

Джерело: Українські новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *