Сонячними панелями обладнають 100 шкіл постраждалих від війни, першою – №17 в Ірпені

Про те, що прийдешня зима буде чи не найскладнішою за всю історію незалежності, українців попереджали ще влітку. А в жовтні РФ почала масовану атаку по об’єктах енергетики, і стало очевидно, що готуватися дійсно треба всім.

В Офісі президента попередили: відключення світла, води та тепла можуть бути по всій Україні, адже в нашій енергосистемі все взаємозалежне та повʼязано між собою. Якщо сьогодні російські ракети влучили в Києві, то проблеми можуть бути в усіх центральних регіонів.

Ще раніше, розуміючи важливість енергонезалежності в умовах війни, фонд Energy Act For Ukraine започаткував проєкт «100 сонячних шкіл». Його мета – обладнати сонячними електростанціями 100 навчальних закладів у регіонах, які постраждали від бойових дій. Це дасть змогу школам не залежати від аварійних чи віялових відключень.

Поспілкувалися про проєкт із фондом і директором ірпінської школи, де встановлять першу сонячну станцію.

 

«100 сонячних шкіл»

«Коли звільнили Ірпінь і Бучу, я зрозуміла, що найбільше би хотілося допомагати чимось, що буде нести користь у довготривалій перспективі. Привезти генератор – це теж важливо, це emergency, але ми можемо робити більше. Тоді виникла ідея будувати сонячні станції – децентралізовані ресурси енергетики. У нас два основні фокуси – школи та лікарні. Ми хочемо, щоб вони були незалежними, автономними в питанні енергопостачання», – розповідає засновниця фонду Energy Act For Ukraine Юліана Оніщук.

Загалом хочуть обладнати такими станціями 100 шкіл і 50 лікарень. Почнуть із навчальних закладів. «Енергетична незалежність цивільного будинку, лікарні та школи у воєнний час абсолютно точно могла врятувати життя. Провести операцію, зарядити телефон – дізнатися про «зелений коридор», зателефонувати рідним, приготувати їжу», – пояснює ініціаторка проєкту.

Першу сонячну станцію мають встановити в школі №17 в Ірпені. Під час бойових дій під Києвом навчальний заклад був пошкоджений артилерією. За словами директора Івана Пташника, було пʼять «прильотів» у саму школу та ще приблизно 30 на територію. Один із боєприпасів наскрізь пробив капітальну стіну, був зруйнований фасад і дах, понівечений один із класів.

Щойно Ірпінь звільнили від окупантів, школу відразу почали відновлювати. Замінили дах, відремонтували стіни, вставили 85 нових вікон. Роботи тривали до 31 серпня, щоб 1 вересня учні змогли почати навчання. У відновленні допомогло місто, область і ЮНІСЕФ.

До початку навчального року, протягом весни-літа, у шкільній їдальні World Central Kitchen готувала гарячі обіди для людей, які пережили окупацію в Ірпені або поверталися після звільнення.

«Протягом квітня-серпня до нас приїжджали багато волонтерів. На якомусь етапі зустрілися з фондом Energy Act For Ukraine, розговорилися, і нам запропонували таку сонячну систему, яка в майбутньому дасть нам змогу бути енергонезалежними», – згадує директор.

 

Як працюватиме станція

Школу №17 в Ірпені обладнають сонячною станцією потужністю 20 кіловатів. Це буде 52 сонячні панелі, які розмістять на даху. Водночас школу не відключатимуть від комунальної електромережі, тож вона буде використовувати одночасно й енергію сонця, і традиційну енергію з мереж.

Енергія сонця буде накопичуватися в системах збереження, тобто акумуляторах. Якщо світло в Ірпені відключать, то якийсь час, навіть у темну пору доби, школа зможе існувати автономно. За словами Юліани Оніщук, ідеться про три-чотири години – залежно від того, які прилади будуть увімкнені.

«Коли вдень сонячна станція працює і світло [в мережі] є, станція спочатку заряджає системи збереження. Як тільки вони наповнені, енергія йде в споживання школи. Якщо споживання школи дорівнює генерації сонячної станції, то вся генерація в цей день враховується до споживання школою», – розповідає Оніщук.

За її словами, у середньому школа споживає понад 40 кВт на годину. Станція ж у сонячні дні генеруватиме до 20 кВт на годину. Тож решту школа братиме з міських мереж. Утім, завдяки сонячній енергії заклад щонайменше зменшить комунальні платежі – приблизно на 30% на рік. Загалом сонячна станція може покрити до 35% споживання школи в сонячний день та близько 15%, якщо погодні умови несприятливі.

Сонячними панелями обладнають 100 шкіл постраждалих від війни, першою – №17 в Ірпені
Юліана Оніщук, засновниця фонду Energy Act For Ukraine

Юліана Оніщук, засновниця фонду Energy Act For Ukraine«Школа не буде продавати [зайву] електроенергію в мережі, якщо генерація буде більше, ніж споживання. Це не комерційний проєкт. Хоча законодавство України дозволяє надлишки згенерованої енергії продавати в мережу. Але це не наша мета», – пояснює Юліана.

Мета – зробити школу енергонезалежною, хоча б на якийсь проміжок часу. Тому фонд передбачив, що в несонячний день акумулятори заряджалися від мережі. Головне – щоб вони так чи інакше були наповнені.

«Як бачите, ми з усіх сторін підійшли, щоб електроенергія в школі була, принаймні до наступного ранку, коли знову не почне світити сонечко», – зазначає Юліана.

Обладнання для сонячної станції має три складові – це сонячні панелі, інвертори (прилад, який перетворює постійний струм від сонячних панелей на змінний, який потрапляє в комунальні мережі) та системи збереження (акумулятори). Сонячна станція може працювати та без систем збереження – і так вона коштуватиме набагато дешевше, але тоді вона даватиме енергію лише протягом світлового дня.

Зараз обладнання для станції прямує в Україну. У фонді очікують, що на початку листопада його встановлять у школі та під’єднають. Загалом проєкт обійшовся в 40 тисяч євро.

 

У школі вже відчули необхідність стати енергонезалежними

З 10 жовтня, коли РФ почала цілити по українських електростанціях, в ірпінській школі вже відчули необхідність мати резервне живлення.

«Було вже приблизно чотири відключення світла протягом тижня. Якщо немає світла, то немає інтернету – немає й роботи. На сьогодні частина дітей очно займаються в школі, а частина обрала дистанційну форму навчання. Учителі працюють одночасно і з тими дітьми, які приходять до школи, і з тими, які підключаються онлайн», – пояснює директор Іван Пташник.

Школа №17 – одна з найбільших в Ірпені. Там понад 2,5 тисячі учнів – це 79 класів. Зараз лише майже половина з них ходить до школи, решта – підключаються дистанційно. Але директор вважає, що все більше родин буде повертатися до Ірпеня та відправляти дітей до школи. «Щоби тільки не прилітало», – додає він.

Сонячними панелями обладнають 100 шкіл постраждалих від війни, першою – №17 в Ірпені
Такий вигляд матимуть сонячні панелі на даху школи №17 в Ірпені. Візуалізація: Energy Act For Ukraine

Такий вигляд матимуть сонячні панелі на даху школи №17 в Ірпені. Візуалізація: Energy Act For Ukraine

«У нас є паралелі, у яких по 10–11 класів. Навіть якби не було війни, то наша школа працювала б у дві зміни, бо в школі приблизно 42 класні кімнати на 79 класів. Самі розумієте, приблизно половина учнів навчаються у другу зміну. Додаткове освітлення в другу зміну, коли, не дай Боже, вимкнеться світло в місті, – це просто рятунок для нас», – зазначає Пташник.

З початком нового навчального року багатьом українським школам довелося перейти до навчання у дві або навіть у три зміни. Усе тому, що під час повітряної тривоги учні та вчителі мають спуститися в укриття – і воно повинно вмістити усіх, хто в цей момент буде в школі. Заклади, де більше однієї зміни, не зможуть продовжити навчання без світла в темну пору доби.

Джерело: the-village.com.ua

 

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *