В 2016 році День Святої Трійці припадає на 19 червня.Свято Святої Трійці бере свій історичний початок з дуже давніх біблійних часів, але сама назва є сучасною, раніше свято називалося П’ятидесятниця. Іменування торжества придумано не даремно, справа полягає в тому, що П’ятидесятниця відзначається православ’ям рівно через 50 днів після святкування світлої Пасхи.
Після вознесіння Ісуса Христа настав десятий день: це був п’ятдесятий день після Воскресіння Христового. У євреїв було велике свято П’ятидесятниці в пам’ять Синайського законодавства. Всі апостоли разом з іншими учнями Христовими та іншими віруючими одностайно перебували в одній світлиці в Єрусалимі.
Була третя година дня за єврейським рахунком годин, тобто, по-нашому – дев’ята година ранку. Раптом зчинився шум з неба, ніби буря раптово зірвалася, і переповнила увесь той дім, де перебували учні Христові. І з’явилися вогненні язики і спочили (зупинилися) по одному на кожному з них. Всі сповнилися Духа Святого і стали славити Бога різними мовами, яких раніше не знали.
Так Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам; зійшов же у вигляді вогню на знак того, що має силу спалювати гріхи й очищати, освячувати й зігрівати душі.
В Єрусалимі в цей час було багато євреїв, які прийшли з різних країн на свято. Апостоли вийшли до них і стали проповідувати на їх рідних мовах воскреслого Христа. Проповідь так подіяла на тих, хто слухав її, що багато хто повірив і стали питати: «Що ж нам робити?» Петро відповів їм: «Покайтеся і хрестіться в ім’я Ісуса Христа на прощення ваших гріхів, тоді і ви отримаєте дар Святого Духа»
Таких, що увірували в Христа і охоче прийняли хрещення, виявилося того дня близько трьох тисяч чоловік. Таким чином, почало будуватися на землі Царство Боже, тобто Церква Христова.
Православні християни в цей день прикрашають будинки і храми зеленими гілочками, квітами.
Звичай цей йде ще від старозавітньої Церкви, коли будинки і синагоги прикрашалися зеленню в П’ятидесятницю в пам’ять того, як при Сінайській горі все цвіло і зеленіло в день, коли Мойсей отримував скрижалі закону. Сіонська світлиця, де на апостолів зійшов Святий Дух, у той час, за загальним звичаєм, теж була прикрашена гілками дерев і квітами.
А ще квітучі гілки нагадують нам про те, що під дією благодаті Божої людські душі розцвітають плодами чеснот.
Традиції святкування Трійці
Перше, що важливо зробити до приходу урочистості, це навести ідеальну чистоту в своєму житлі. З будинку викидається весь непотрібний мотлох, виноситься сміття, миють вікна і підлоги. Проводиться ретельне генеральне прибирання всіх приміщень і прибудинкових будівель. Обов’язково житло прикрашається. У давні часи люди плели вінки з різноманітних живих квітів і розвішували їх на вікна і стіни. У ці дні люди ставлять букети живих квітів у вази і теж таким чином прикрашають будинок. Усіма такими прикрасами потрібно створити атмосферу чистоти, затишку, свіжого аромату і природного багатства.
Вранці в день настання Трійці важливо відвідати церкву, запалити подячну свічку і простояти молитовну службу. В цей день не можна нічого просити у Святого Духа, важливо лише дякувати йому за те, що він є спасителем і вірним захисником людських душ. Після відвідування церкви віруючі вирушають додому, де їдять самі смачні та різноманітні страви. У свято прийнято запрошувати гостей і пригощати їх ситним обідом. Не потрібно забувати і про жебраків, їм необхідно давати милостиню, що складається з пирогів, соковитої, короваю, цукерок та інших солодощів.Як правило, православне свято відзначається лише до обіду, а вже ближче до вечора починаються масові гуляння, які проводяться на честь оновлення життя і приходу літа. Основною традицією таких днів є ворожіння на судженого.
З язичницьких часів йде повір’я, що в дане торжество можна було побачити русалку. Але дане бачення могло віщувати людині і біду, так як вона була здатна тягнути людини з собою в безодню озера. Щоб уберегтися від чарівних очей русалки, люди одягалися в зелене вбрання, збирались великими натовпами і вирушали на озера і річки, де гучно галасували і веселилися. Суворо заборонялося ходити в самоті до води, прати в озерах або купатися. Всі ці дії могли бути ознакою того, що людина підвладна русалці. У народних повір’ях є історії, де самотніх подорожніх русалки забирали з собою на дно.
У ті ж язичницькі часи існувала віра, що в свято можуть повертатися душі людей, які померли не своєю смертю. Щоб душі не заподіяли людям шкоди і не заблукали в грішному світі, прийнято поминати померлих і давати милостиню.
У католиків Трійця також є знаменним святом. Дата католицької Трійці трохи не збігається з православ’ям, але спільні традиції та основи урочистості практично ідентичні.
Святкування святого торжества у католиків у 2016 році відбулося 22 травня. У цей період усі католицькі віруючі також шанують Триєдиного Бога і дякують йому за мир і свободу на всій землі. А в честь свята накриваються багаті столи, заставлені найрізноманітнішими стравами. Обов’язково дається милостиня у вигляді продуктів харчування всім бідним і нужденним.