29 жовтня у Києві, у книгарні «Книголенд» на вул. Жилянській, відбувся захід із циклу «Жива книга: відверті історії турботи про дітей», що дав можливість почути в новому форматі історії батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків та патронатних вихователів.
Зустріч організувала міжнародна благодійна організація «Партнерство «Кожній дитині» у співпраці з Київською обласною військовою адміністрацією. Серед учасників були представники громад Київщини, фахівці служб у справах дітей, представники благодійних та громадських організацій. Захід відкривала начальниця служби у справах дітей та сімʼї Київської обласної військової адміністрації Ірина Антошко.
«Цьогоріч на Київщині стало на 4 патронатні родини більше і вони продовжують створюватися завдяки спільним зусиллям. Разом з іншими формами сімейного виховання патронат дарує дитині сімейний затишок та турботу. Дякую за співпрацю всім, хто докладає зусиль до створення патронатних сімей на законодавчому рівні, та тим, хто готовий брати дітей на виховання», — зазначила Ірина Антошко.
Нині у Києві та області 19 патронатних вихователів разом із помічниками надають послугу патронату — професійного догляду, виховання та реабілітації 33 дітям, які тимчасово не можуть проживати у своїй сім’ї. Утім, цього все одно недостатньо, адже дітей, які потребують сімейного тепла, набагато більше.
Таке влаштування короткострокове — на кілька місяців, поки біологічні батьки долають скруту або на час пошуку дітям нової родини (прийомної сім’ї, усиновлення, опіки).
Під час заходу поговорили про труднощі, до яких потрібно бути готовими в процесі адаптації дитини у новому оточенні. Також обговорили стереотипи, які заважають людям стати патронатними вихователями, прийомними батьками чи опікунами. Серед «живих книг» були й ті, хто розповів про свій шлях до патронату.
Наталія та Євгеній Дудко створили патронатну сім’ю ще у 2009 році у Броварах на Київщині — тоді вони взяли участь у соціальному експерименті. У 2017 році родина стала першими в Україні патронатними вихователями з офіційним статусом.
Нині подружжя виховує двійнят — хлопчика і дівчинку 2009 року народження. Загалом Наталія та Євгеній надали послугу патронату вже більш ніж 50 дітям.
Юлія та Віталій Тарасенки у 2018 році стали першою патронатною родиною у місті Обухів на Київщині. Відтоді під патронатом у них побувало 17 дітей від 1 до 12 років, з яких двоє — з інвалідністю.
«У кожної дитини своя історія, свій характер, вподобання, тому і підхід до їхньої адаптації та реабілітації шукаємо різний», — розповіло подружжя Тарасенків.
Пані Юлія згадала перший випадок влаштування дитини у їхню родину — це була дівчинка, батько якої має інвалідність.
«Ми із соціальною службою допомогли зробити ремонт у квартирі, облаштували кімнату. Дівчинку записали на гурток танців. Вона повернулася до тата, зараз їй 15 років, танцює, волонтерить. Дуже приємно, що в патронаті засіяне зернятко надії та бачення», — розповіла патронатна вихователька.
Окрім патронатних вихователів, своїми історіями на «Живій книзі» поділилися батьки-вихователі, прийомні батьки та вихованка патронатної родини й дитячого будинку сімейного типу 21-річна Ганна Єдіна. Вона закінчила Уманський педагогічний університет і працює соціальною фахівчинею у Білоцерківському міському центрі соціальних служб.
«Якби не патронатна родина, я не знаю, де б зараз була. Я вдячна тому досвіду, який маю», — зазначила вона.
Також Ганна поділилася спогадами, як вперше прийшла у патронатну родину.
«Перше, що сталося, — на мене вистрибнув їхній песик. Наступним був запах, який запам’ятався мені, мабуть, на все життя. Це був солодкий теплий аромат випічки, кориці та кави, який заповнив мене зсередини. Це був запах тепла і любові, до якого я завжди прагнула!» — згадала дівчина.
Загалом проєкт «Живі книги» охопив 13 регіонів України. Окрім Київщини, свої історії у межах циклу розповіли Львівська, Тернопільська, Рівненська, Волинська, Вінницька, Дніпропетровська, Закарпатська, Івано-Франківська, Одеська, Чернівецька, Полтавська та Житомирська області.
Нині в Україні створено 379 патронатних сімей, під тимчасовим прихистком яких перебуває 771 дитина. Від початку року з’явилася 101 нова патронатна сім’я.
Очікується, що завдяки проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», який працюватиме півтора року з лютого 2024-го, кількість патронатних сімей в Україні зросте до 500. У проєкті беруть участь 184 громади з усієї країни, зокрема 10 громад Київської області.
Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку (ADA).