Ukrayna enerji sektörünün yönetimi, Bayraktar TB2 SİHA fabrikasından enerji hatına birleşmek için 10 milyon dolar istedi (+video)

Ukrayna elektrik şebekesine SİHA fabrikasını bağlatmanın 10 mil dolarlık fiyatı ortaya çıkmış. Bunu Baykar Defense Genel Müdürü Haluk Bayraktar gazeteci Natalia Moseichuk ile görüşmesinde açıkladı.

Bu işlem Genel müdürünün söylediğine göre 10 million dolar ve 2 yıl beklemesini alır. Ukrayna’daki Bayraktar geleceğin işletmenin elektrik şebekesine bağlama izni için fiyatı ve bekleme süresi böyleymiştir. Üstelik, Türkiye’deki aynı işlem için fiyatı 0 dolar oluyor ve 2 hafta kadar alabiliyor, diye ekledi.

Ukrayna’nın enerji yönetimlerden böyle fiyatı ve süresi tam kim istediğini bu görüşmede açıklanmıyor. Fakat tahmin edilebilir ki bu hemen hemen bütün dünyadan elektrikli ekipman ile yardım alanlardan biri. Ama onlara akıl vermekte faydamız yok. Buna bir mantıklı faktör ile direnmek gerek. Çünkü Rus-Ukrayna savaşının sonu ile birlikte eyalet kısıtlamaları biter ve gelecek elektrik fiyatları sadece tahmın edebilinir.

Kısacası bu örnek, yenilenebilir enerji kaynaklarından bağımsız güç kaynağının avantajları tekrar tekrar çok net gösteriyor. 10 mil dolar miktar ile kaç güneş güçleri kurabiliriz sayalım sadece.  Mesela, sanayi istasyonları için $0,5/Wt fiyatına göre 20 MegaWt bir güneş enerjili elektrik santrali oluyor. Daha da artısı var, ileride elektrik enerjisini oldukça yüksek ticari tarife ile satın almak gerek yok da kendi üreten enerji kullanabilir ve muhtemelen fazlalıkları satılabilir bile.

Bu nedenle sayın Haluk Bayraktar’a ve piyasamiza gelen diğer işadamlara tavsiyemiz var, elektrik şebekesimiz ile asla iletişimi kurmayın. Yenilenebilir enerji kaynaklarından bağımsız güç kaynağının ile işletmelerinizi donatsanız daha iyi olur. Mesela güneş panoları, ısı pompaları veya

Yulya Sviçkogas

Oleksandr Nakaznenko

 

Читати публікацію українською

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *