Серйозні аварії на АЕС стаються кожні 10 років: світ відмовляється від атомної енергетики

Серйозні аварії на АЕС стаються кожні 10 років: світ відмовляється від атомної енергетики

Сьогодні атомні електростанції генерують лише 10% від загальної електроенергії у світі.

Як зазначає на своїй сторінці у Facebook інвестор у відновлювану енергетику Сергій Євтушенко, найактивніше прощається із «мирним» атомом Європа.

«До 2035 року Франція зупинить 14 з 58 атомних реакторів, – наголошує він. – Для країни, де частка виробленої на АЕС електроенергії становить 75%, це рішучий крок, дебати щодо якого велись понад півтора десятки років».

Від атомної енергетики відмовилась Італія: останній реактор зупинили ще у 1990 році, Бельгія виведе з експлуатації 7 атомних реакторів до 2025 року, у Німеччині останні атомні енергоблоки будуть виведені з експлуатації у 2022 році, продовжує експерт.

З 2011 року частка виробництва електроенергії атомними електростанціями зменшилася вдвічі, зауважує Сергій Євтушенко. «Саме після аварії на АЕС Фукусіма-1 щорічно знижується рівень інвестицій в атомну енергетику, – пояснює експерт. – Серйозні аварії на атомних об’єктах стаються у середньому кожні десять років і компанії-оператори АЕС дедалі більше коштів витрачають на заходи із вимушеної модернізації чинних станцій, убезпечення реакторів, що натомість автоматично призводить до здорожчання енергії».

Разом з тим, «зелена» електроенергія, згенерована сонячними та вітряними електростанціями, знижується. «Сьогодні вартість мегавата атомної станції на цілий порядок вище ніж мегават сонячної – десь 7-8 млн євро», – зауважує фахівець, додаючи, що зазначені фактори спонукають країни Європи стати безвуглецевими до 2050 року і генерувати енергію винятково з відновлювальних джерел.

Натомість в Україні порівнюють вартість атомної електроенергії з «зеленою», наголошує Сергій Євтушенко. « Атомна кВт-година коштує близько 50 копійок, куди входять витрати на закупівлю свіжого та вивіз відпрацьованого ядерного палива, оплата праці, ремонтів енергоблоків, податки тощо, – розповідає експерт. – Проте в тарифі не враховуються кошти на утилізацію радіоактивних відходів, захоронення відпрацьованого ядерного палива, усунення наслідків Чорнобильської катастрофи (2 млрд грн. на рік), які виплачуються із державного бюджету».

Українські об’єкти ядерної енергетики нам дістались у спадок від Радянського союзу: тільки три із п’ятнадцяти енергоблоків було введено в експлуатацію за часів Незалежності.

У більшості енергоблоків – лише 3 з 15 введені в експлуатацію за часів незалежності України – закінчився граничний термін експлуатації (30 років), наголошує Сергій Євтушенко. «При цьому публічно не згадується навіть вартість продовження експлуатації, не кажучи вже про безпечність таких заходів, – говорить він. – Процес закриття АЕС не із дешевих, – попередньо оцінена вартість закриття АЕС у Німеччині складає близько 38 млрд євро – додаткові витрати наразі не враховуються в тарифі».

Сергій Євтушенко закликає розробити державну стратегію консервації атомної генерації, заснувати та почати наповнювати ресурсом відповідний державний фонд. «Вже зовсім незабаром відновлювальні джерела перестануть бути альтернативними, – прогнозує експерт. – До 2050 року відновлювальні джерела енергії генеруватимуть 70% електроенергії в Україні, іншого шляху наразі немає».

Джерело: ecotown

 

Читайте також:

«Дешевизна» атомної енергії як сучасний переспів казки про «Кашу из топора»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *