Хор «Крещендо доброти» знайомить з українською культурою за кордоном

З 7 по 11 липня у місті Лорет де мар (Барселона) проходив міжнародний хоровий фестиваль «Золоті голоси Барселони», в якому взяв участь і український жіночий хор «Крещендо доброти», що був створений у 2022 році у Барселоні з ініціативи Тетяни Струбчевської.

До його складу увійшли вимушені переселенці з України, що знайшли прихисток від війни в Іспанії.

Не дивлячись на те, що хор зовсім не фінансується, окрім особистих пожертв, йому вдалося витримати всі етапи конкурсу, виступити у двох номінаціях (духовній спів та світська музика), а також виступити в головному соборі Барселони Саградо фамілія (Sagrada Família) та взяти участь у Гала концерті на головній площі міста Лорет де мар. Але колектив хору не тільки пройшов весь цей шлях, а й посів призове місце (Третя Премія), залишивши за собою дуже потужні колективи із Бельгії, Естонії, Тайваню та інших, що мали фінансову підтримку своїх країн.

Виступ на цьому фестивалі показав світу співучу душу України, пісенний талант нашого народу і головне – познайомив присутніх та гостей Барселони з культурою українського хорового співу, фортепіанної школи та традиційного бандурного виконання. Бо крім акапельного співу в репертуарі хору були твори у супроводі бандури та фортепіано. Концертмейстером хору стала, добре відома в Україні піаністка Наталія Ткаченко – лауреат багатьох міжнародних конкурсів, яку війна у 2022 році застала в Ірпені. Незважаючи на те, що Наталія має тимчасовий захист в Німеччині, але вона знаходить можливості приїжджати до друзів музикантів у Барселону і виступати разом з ними.

До репертуару хору увійшли класичні твори, такі як «Аве Марія Качині», «Боже великий єдиний» М. Лисенка, пісні на слова Тараса Шевченка та сучасних українських композиторів – Т. Петриненка, О. Білаша.

Родзинкою фестивалю став спільний виступ володарів Гран при – хору коледжу Кирсни (Південна Африка) у складі п’ятдесяти хлопців та нашої солістки – бандуристки Людмили Гутік, яка теж опинилася в Іспанії через війну. Вони виконали акапельно українську народну колискову пісню. Фестиваль вражав професіоналізмом, яскравими дорогими костюмами, великими колективами та різнобарвністю культур.

Слухаючи виступи нашого хору одразу виникала паралель з легендарним хором Кошиця, який рівно 105 років тому був створений за наказом Симона Петлюри у 1919 році у Києві, але теж опинився за кордоном під час більшовицько-української війни. У вересні капела готувалася до турне Швейцарією, а Симон Петлюра написав Михайлу Тишкевичу, представнику своєї місії у Франції: «Подбайте, щоб Українська республіканська капела змогла приїхати до Парижа для представлення багатства української пісенної творчості. У Чехії вони викликали фурор і багатьох москвофілів перетворили на українців. Впевнений, що в Європі немає чогось подібного. Можливо, перебування у Парижі прочистить атмосферу упередженості до України».

Вже у листопаді 1919 року український хор підкорив публіку Олімпії, найбільшої концертної зали Парижа. Історик Шарль Сейньобос, професор Сорбони, тоді зауважив: «Жодна пропаганда не може бути ефективнішою цього виступу для визнання української нації».

На жаль, історія нас нічому не вчить. І якщо 105 років тому керівництво країни розуміло значимість української культури для досягнення політичних цілей і знайшло фінансування для хору, то хор “Крещендо доброти” ніким не фінансується.

У червні 1919 року у Відні відбулася нарада українських послів, які погодилися, що кошти для капели потрібно шукати будь-якими шляхами. А Володимир Винниченко дізнавшись про успіхи хору у своєму листі Кошицю написав: «Разом із цим листом надсилаю також листа міністру закордонних справ В. Темницькому (до Парижу), в якому прошу видати капелі всі гроші, асигновані Директорією. Бо ваша діяльність за кордоном набагато корисніша, ніж діяльність різних комісій та місій, які витрачають десятки мільйонів народних грошей і нічим, окрім скандалів у ресторанах, не вирізняються».

Український хор «Крещендо доброти», не дивлячись на те, що за ці два роки дав понад 50 благодійних концертів, та взяв участь у 2022 та в 2023 роках в фестивалях кращих хорів Каталонії, а також з великим успіхом виступив на VIII Міжнародному фестивалі української культури, за що був нагороджений дипломом Генерального консульства України в м. Барселона, великою кількістю подяк та грамот, так і не знайшов фінансування, хоча звертався до різних інстанцій.

Та хор не втрачає надії, бо знає що у 2022 році Київ та Барселона стали містами-побратимами.

«Сьогодні дуже важлива співпраця на рівні міст, бо саме міста мають ключову роль у розвитку держав та поглибленні співпраці між ними. Столиця України розвиває співробітництво з європейськими містами. Залучає допомогу від партнерів, переконує їх в необхідності подальшої підтримки України. Бо ми повинні бути сильними разом! Перемога України у війні з російськими варварами – це запорука миру і спокою в усій Європі. Ми вдячні нашим друзям, які допомагають. Барселона передавала Україні пожежні авто, гуманітарну допомогу, надала тимчасовий притулок українцям, які рятувалися від війни», – сказав Віталій Кличко під час підписанні угоди.

Ада Колоу – мер міста Барселони – підкреслила, що Барселона і надалі допомагатиме і підтримуватиме Київ та Україну. Зокрема, мери також обговорили співпрацю у сферах громадського транспорту, екології, smart city та культури.

Віримо, що наші Перемоги на мистецькому фронті допоможуть Україні здобути Перемогу у війні і як що війна руйнує, то мистецтво – відроджує!

Впевнені що хор «Крещендо доброти» залишиться в історії України, бо він вже став часткою загальної національної культури, хор знайомить світ з українською культурою, яка є сукупністю духовних цінностей, створених українським народом впродовж його історії. Побажаємо учасникам хору подальших успіхів!

Олена ПЛАКСІНА,

Голова Пресцентру хору

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *