Житомир переходить на відновні джерела енергії

Житомир переходить на відновні джерела енергії

Масштабну програму енергоефективності розроблено і проваджують в життя у місті Житомир. У перспективі до 2050 року планується все місто перевести на відновні джерела енергії. Причому, не тільки комунальні, а й комерційні заклади та приватних споживачів. Наразі ж міська влада провадить активну кампанію з енергоощадності своїх комунальних підприємств та економії допоки що використовуваних викопних енергоносіїв.

Газ і енергоносії – така ж зброя окупантів, як ракети і танки
Перші кроки у цьому напрямку було зроблено ще 2014 року. Тільки-но почалися військові дії на Сході України. Як зазначив у своєму виступі на конференції престуру «Кліматично-нейтральне майбутнє Житомира. Зелений перехід міста на 100% ВДЕ до 2050 р.» міський голова Сергій Сухомлин, газ і енергоносії – це така ж зброя агресивної росії, як ракети і танки. Тому відхід від їхнього використання, перехід на енергоощадні технології – справа надзвичайної державної ваги, фактично, виживання України в умовах нинішньої війни, яка ведеться й на енергетичному фронті також. Завдяки програмам енергоефективності Житомир отримував і продовжує отримувати чималі кошти від різних зарубжних фондів. Звісно, залучається фінансування з міського, обласного та державних бюджетів.

Житомир переходить на відновні джерела енергії
Директор КУ «Агенція розвитку міста» ЖМР Борис Пахолюк на конференції відзначив важливу роль ЗМІ у цьому процесі – як важливого посередника у поясненні людям таких важливих стратегічних планів влади та її комунальних підприємств.
Протягом часу застосування цієї програми в Житомирі зроблено чимало важливих кроків. Так завдяки утепленню приміщень і використання інших джерел палива, споживання природного газу скоротилося майже удвічі. Завдяки чому у Житомирі тариф опалення один з найнижчих в Україні.

Житомир переходить на відновні джерела енергії

Світлодіодне вуличне освітлення працювало й під час блекауту
Перехід вуличного освітлення (з 2019 року) на світлодіодні лампи суттєво знизив споживання електроенергії. Нині його вуличне споживання складає 320-350 кіловат на годину, що для обласного центру з 260 тисяч населення є дуже добрим показником. Завдяки чому вдалося уникнути вимкнення вуличного освітлення навіть під час блекаутів. При цьому слід врахувати факт збільшення точок освітлення, які встановили протягом цього періоду.
Сучасним і модним містом назвала Житомир директорка проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» GIZ GmbH Іма Хренова-Шимкіна, яку представили учасникам конференції, як «хрещену маму» міських програм енергоективності.

Дитсадок в енергозберігаючому «коконі»
Реалізацію програми енергоефективності для журналістів місцевих та Всеукраїнських ЗМІ показали на кількох конкретних об’єктах. Так, у дитсадочку №6 економія на опаленні склала 55-60%. Завдяки тому, що приміщення цього закладу наче кокон з усіх боків, а також згори і знизу, обгорнули теплозберігаючими матеріалами. Тепер дітки постійно перебувають у теплому приміщенні. А на випадок тривоги у дитячому садочку є також опалюване сховище.

Програма утеплення ОСББ – 25 млн грн
Також показали приклад енергоефективної роботи ОСББ під назвою «Вулик-21», в якому було проведено низку енергоощадних заходів за програмою «Енергодім».
В 2015 році взято участь в «теплих кредитах», зокрема взято кредит у сумі 188036,00 грн. на заміну та встановлення вікон у місцях загального користування. З міського бюджету компенсовано 30% – 56410,80 грн., з обласного бюджету – 10000,00 грн., з державного 44,62% – 83901,67 грн.
В будинку здійснюються заходи з реалізації енергоефективних заходів відповідно пакету «Б» по програмі «Енергодім»

• Теплоізоляція трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях
• Гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів
• Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін
• Заміна зовнішніх дверей або/та облаштування тамбурів зовнішнього входу
• Заміна блоків віконних та блоків балконних дверних у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі
• Заміна блоків віконних та блоків балконних дверних у квартирах, утеплення і скління наявних балконів і лоджій

Загальна вартість проекту – 25 млн. грн.
Кредит взято 28.08.2021 року на суму 7,0 млн. грн. Міська рада відшкодувала відсотки по даному кредиту перших 18 місяців на загальну суму 1243667,85 грн.

Тариф водоканалу – 37 гривень
Також спікери престуру розповіли про облік і регулювання подачі води, а також реконструкцію 95% водогонів великих діаметрів. Завдяки чому вдалося суттєво знизити електроспоживання «Житомирводоканалом», а також його відсоток у структурі тарифу цього КП. Натомість зріс відсоток оплати праці. При цьому тариф на послуги «Житомирводоканалу» залишається одним з найнижчих в Україні – 37 гривень за кубометр (18 грн водопостачання + 19 грн водовідведення).
Як розповіли у Житомирській міській раді, близько третини її працівників у теплу пору року їздять на роботу велосипедами. Цим самим роблячи свій внесок у зменшення шкідливих викидів.

Житомир переходить на відновні джерела енергії
Президентка Громадської Спілки «Бізнес за партнерство» Жанна Пацьора подякувала учасникам та організаторам престуру в Житомирі, який відбувся в рамках проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується німецькою урядовою компанією GIZ за дорученням Уряду Німеччини та Швейцарії. GIZ Ukraine
Проєкт реалізується за підтримки: Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство економіки України, Держенергоефективності.
При партнерстві: Національна Спілка Архітекторів України – НСАУ, Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Асоціація міст України, Конфедерації будівельників України.
Представників ЗМІ запросили знову відвідати Житомир влітку цього року, коли будуть встановлювати дахові сонячні станції на об’єктах охорони здоров’я міста.

Олександр НАКАЗНЕНКО

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *