Журналістський фронт також наближає нашу Перемогу!

 «Інформаційна передова 2022» – таку назву має творчий конкурс, оголошений Національною спілкою журналістів України. Це – дуже природна назва, адже відтоді, як 24 лютого на всій території нашої держави розпочався особливий період, кожен український журналіст у тій чи іншій мірі перетворився на воєнного кореспондента. «Журналісти важливі!» – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. Від першого дня повномасштабної російської агресії Спілка оголосила своїм пріоритетом захист життя, здоров’я і права на професію всіх медійників, які працюють на території України.

Серед головних напрямків роботи обласних організацій НСЖУ –підтримка первинок і журналістів, які в час війни стали внутрішньо переміщеними особами, захист свободи слова, сприяння творчості й ініціативі, допомога редакціям, згуртування лав НСЖУ і їх поповнення, волонтерство та співпраця з іншими громадськими організаціями.

Івано-Франківська обласна організація спільно з Запорізькою облорганізацією НСЖУ проводять започаткований у березні інформаційний марафон «Ми – УКРАЇНЦІ!». Щодня обласні організації обмінюються інформацію про діяльність спілок і журналістів.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 1
Відбулась онлайн-зустріч між Центрами журналістської солідарності, які діють на базі Івано-Франківської й Запорізької обласних організацій НСЖУ

На фейсбук-сторінці Івано-Франківської обласної організації публікується інформація у рубриках «Пишемо правильно», «Слово – наша зброя!», «Правничі поради». Спілчани активно виступають в ефірі місцевих ЗМІ, спільно з Центром журналістської солідарності проводять круглі столи, онлайн-зустрічі тощо. З ініціативи обласної спілки журналістів зібрано й відправлено 500 пакунків гуманітарної допомоги для журналістів з м. Миколаєва й Миколаївської області.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 2
Онлайн-зустріч між представниками Івано-Франківського і Запорізького Центрів журналістської солідарності модерували відповідальні секретарі обласних спілок журналістів Вікторія Плахта й Валентина Манжура

Спілчани з Івано-Франківщини активно спілкуються і з колегами з-за кордону. Так, 15 липня відбулася зустріч відповідального секретаря ОСЖ Вікторії Плахти з латвійським журналістом Гайтісом Грутупсом, обговорили питання про обмін досвідом між прикарпатськими та єлгавськими медійниками.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 3
Почути українських журналістів: у Львівському центрі журналістської солідарності відбулася зустріч із колегами із Данії та Польщі

Голови та відповідальні секретарі обласних організацій НСЖУ взяли участь у онлайн-зустрічі президентки Європейської Федерації журналістів Майї Север з представниками керівних органів НСЖУ, координаторами Центрів журналістської солідарності і Фонду підтримки українських медіа.

Велику увагу міжнародній співпраці приділяють і у Львівській обласній організації. Спілчани спільно із депутатською комісією обласної ради підготували ряд листів до партнерів Львівщини за кордоном про допомогу місцевій пресі: друкарським папером, оргтехнікою а також фінансово.

Ще одне надзвичайно актуальне питання – це сприяння роздержавленим ЗМІ. Після звернення львівських спілчан до Держкомтелерадіо вдалося розблокувати пункт №5 Постанови Кабміну в частині фінансування рекламних послуг, які є значним джерелом фінансових надходжень редакцій. Військово-цивільна адміністрація погодила проведення конкурсу «Четверта влада», який передбачає підтримку місцевих ЗМІ з обласного бюджету. Крім того, на початку року Спілка організувала зустріч редакторів місцевих ЗМІ із начальником Львівської дирекції «Укрпошти» Євгенієм Савчуком з питань співпраці у розповсюджені друкованих видань.

Першочерговим завданням для Запорізької обласної організації, починаючи з середини березня, стала допомога мобілізованим журналістам та медіапрацівникам, які стали на захист країни. Близько 50 журналістів області зараз воюють в лавах ВСУ. Оскільки Запоріжжя – прифронтове місто, облорганізація НСЖУ постійно надає підтримку журналістам-переселенцям. Всі редактори районних газет завдяки міжнародним організаціям отримали значну грошову допомогу та керівництву НСЖУ. Також у Запоріжжі проведено 3 акції з видачі продуктових наборів місцевим журналістам-ветеранам та журналістам-переселенцям за допомогою волонтерів «Ротарі клуб Запоріжжя-Хортиця», фонду «Дій заради добра!» та обласного комітету Червоного Хреста. Всього під час акцій роздано 152 продуктових набори.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 4
Видання «Ми з України» обласні організації розповсюджують серед медійників, активістів. На фото – у Вінницькій обласній організації НСЖУ

Після визволення від російських окупантів Чернігівської області місцеві спілчани зосередилися на відновленні виходу локальних друкованих видань. Зокрема постійно вівся діалог з керівництвом видавництва «Десна» щодо початку роботи друкарні та з керівництвом Чернігівської дирекції «Укрпошти» щодо організації доставки друкованих видань. Відновити друк та доставку газет вдалося з 12 травня. У прикордонних областях України журналісти, які змушені працювати часто під ворожими обстрілами, за міжнародної підтримки отримали від НСЖУ комплекти захисного спорядження. Зокрема, такі комплекти отримала редакція «Вісника Городнянщини» Чернігівської області.

На Харківщині за підтримки НСЖУ відновлено випуск «Обріїв Ізюмщини». Видрукований тираж журналісти, які напередодні окупації Ізюма виїхали на Львівщину, направляють в деокуповане місто. Газета публікує адреси й контакти (куди звертатися у різних складних ситуаціях), які працюють поштові відділення, аптечні, медичні заклади. Окрему колонку присвячено тому, що відбувалося раніше, в період, коли Ізюм перебував під окупацією, бо люди були відрізані від інформації й цього не знають. Також журналісти публікують фотографії та імена зрадників, які співпрацювали з окупаційною владою. І головне – подають поточну інформацію про те, що зараз відбувається на теренах Ізюмського району та Ізюмської громади. Нещодавно за сприяння НСЖУ з’явився також перший від початку війни випуск газети «Вісті Барвінківщини».

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 5
«Обрії Ізюмщини» заповнюють інформаційний вакуум у звільненому від окупації місті

У важкі часи початку війни та одразу після деокупації журналісти прикордонних з Росією областей серйозно потерпали від браку продуктів харчування. За сприяння обласних організацій, зокрема, на Чернігівщині, Сумщині вдалося забезпечити гуманітарною підтримкою ветеранів журналістики та медійників, які опинилися у складних життєвих обставинах. Разом із тим, підтримка журналістів, які опинилися у скрутному фінансовому становищі, відбувалася й у інших обласних організаціях України, зокрема, в Рівненській.

За клопотанням Дніпропетровської обласної організації НСЖУ посильну підтримку надано працівницям редакції газети «Апостолівські новини» Вікторії Михальченко і Олександрі Кравченко, чиї будинки зазнали руйнувань через ворожі обстріли Апостолівської громади, та Світлані Сулаєвій, ветеранові журналістики, яка до виходу на пенсію працювала заступницею головного редактора газети «Шахтар Марганця» (снарядом було пошкоджено її квартиру). Також медіаспільнота Дніпропетровщини підтримала важкопоранених колег Віктора Ожогіна і Дмитра Логвиненка.

У шести обласних центрах України (ЛьвівІвано-ФранківськЧернівціКиївДніпроЗапоріжжя) функціонують створені за підтримки міжнародних партнерів центри журналістської солідарності. Медійники та їхні сім’ї мають змогу в цих центрах дістати різноманітну допомогу (серед іншого – технічні засоби на заміну втрачених, продукти, медпрепарати, тактичні аптечки тощо), діють пункти прокату захисного спорядження.

Надано також фінансову підтримку журналістам, які внаслідок війни зазнали втрат, потребують лікування чи іншої допомоги. У Львові було налагоджено роботу редакцій з Ізюма, Луганська, Херсона. Центри журналістської солідарності допомогли створити інтернет-ресурси на базі релокованих редакцій, які інформують жителів окупованих територій про те, що насправді відбувається в Україні, інформують про перемоги ВСУ. За інформацією редакторів, завдяки налагодженій роботі у містах релокації їм удалося зберегти своїх читачів, не втрачати із ними контакт.

Під егідою НСЖУ для журналістів-вимушених переселенців і журналістів, які працюють у небезпечних регіонах, та інших медійників проводяться навчальні тренінги та круглі столи з питань безпеки, домедичної допомоги, про використання захисного спорядження і тактичної аптечки, поводження з незнайомими і вибухонебезпечними предметами, юридичних питань, протистояння інформаційній агресії ворога, психологічної стійкості, роботи редакцій в умовах релокації тощо.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 6
У львівському Центрі журналістської солідарності вчилися створювати відеоконтент для соцмереж

Також для журналістів-переселенців проводяться екскурсії визначними місцями областей, до яких вони переїхали. Приміром, 6 – 7 серпня спільно з Центром журналістської солідарності і Молодіжною радою Івано-Франківської обласної спілки журналістів організували й здійснили дводенний похід для прикарпатських і внутрішньо переміщених працівників ЗМІ на одну з найвищих вершин Карпат – Бребенескул (2035 м)

До роботи в Центрах журналістської солідарності долучаються й журналісти-переселенці.

Через центри й обласні організації НСЖУ розповсюджено випуски газети «Ми з України!» й перекладений українською мовою посібник з безпеки для журналістів (ці видання – спільні проєкти з іноземними партнерами).

Побачили світ два наклади газети «Львівщина медійна», в яких розміщено ряд матеріалів про журналістів Львівщини, які із зброєю в руках захищають Україну, розвінчано міфи «русского міра» тощо. На Волині журналісти «Волині-нової», «Вісника», «Волинської газети», «Слова правди» (Володимир), «Вістей Ковельщини» готують тематичні випуски газет для передової.

Крім Центрів журналістської солідарності, роботу з підтримки журналістів-переселенців ведуть і обласні організації з тилових областей: ТернопільськоїРівненської, Закарпатської, Волинської організацій. Одеська обласна організація активно інформує журналістів про можливості, які надають їм міжнародні партнери.

Сумською обласною організацією НСЖУ та Сумським державним університетом затверджено спільний план створення інформаційно-комунікаційного центру, який стане зручним простором для проведення медіазаходів як університету, так і інших установ та організацій області.

У інформаційній діяльності, відповідно до вимог воєнного стану, основна увага ЗМІ й об’єднань журналістів зосереджена на правдивому висвітленні подій (відсіч агресорові, народна допомога війську й постраждалому населенню), наданні в пресі корисної інформації для переселенців тощо.

З березня 2022 року тимчасово припинила свою організаційну діяльність лише Херсонська ОО НСЖУ, однак інформаційна робота ведеться в групах на сторінках соцмереж, зібрано дані про спілчан, які потрапили у складні життєві обставини, таким колегам надають допомогу. Журналісти долучаються до спільнот у мережах («Актив НСЖУ», телеграм-канал «SPILKA.news») та зберігають зв’язок зі своїми організаціями.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 7
У школі журналістики Івано-Франківської облорганізації НСЖУ – новий навчальний рік

І далі працюють сайти Запорізької облорганізації НСЖУ, а також сайти, які ведуть журналісти з Бердянська, Мелітополя, Гуляйполя, Оріхова. Журналісти з прифронтових територій та з евакуації активно дописують до фейсбуку та інших соціальних мереж.

Разом із тим, в умовах війни через фінансову скруту в роздержавлених ЗМІ та з інших причин цьогоріч істотно скорочуються тиражі (передплата газет і роздрібні продажі знизилися, бракує реклами, труднощі з доставкою). Більшість друкованої періодики опинилася на межі виживання й потребує державної підтримки. Газети виходять не в кольорі, меншим форматом, пропускають випуски, деякі редакції тимчасово закрито або працює лише вебсайт. На Житомирщині в більшості редакцій працівники не отримують вчасно зарплату (брак коштів), є заборгованість за поліграфічні послуги. Навіть на відносно благополучній Буковині тиражі газет падають, а дві газети припинили вихід.

Частина журналістів нині перебуває в лавах ЗСУ, тероборони, бере участь у волонтерських проєктах.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 8
Одним з пріоритетів у роботі Дніпропетровської облорганізації НСЖУ є робота зі студентами

Більшість медіаорганізацій перейшли в особливий режим роботи, поєднуючи виробництво новин із волонтерською діяльністю. Приміром, членкиня правління Хмельницької облорганізації НСЖУ, редакторка Кам’янець-Подільської газети «Кам’янецький часопис «Ключ» Тетяна Шуханова – одна з активних учасниць дій на волонтерському фронті. За її безпосередньої участі було зібрано й відправлено на деокуповану територію Харківщини декілька вантажівок з теплими речами, ковдрами для мирних мешканців. На Рівненщині члени НСЖУ-пасічники Володимир Фурманчук і Андрій Тимощук передали для потреб лікарні, де проходять лікування поранені бійці ЗСУ, 30 кілограмів меду, щоб урізноманітнити меню пацієнтів. А редактор «Тростянецьких вістей» із Вінничини Анатолій Савченко більше 50-ти разів виїжджав із допомогою, яку збирає прямо в приміщенні редакції, до захисників України.

Обласні організації НСЖУ підтримують своїх членів, які наразі проходять військову службу, захищаючи Україну від російської агресії. Крім того, у Миколаївській області НСЖУ надає допомогу редакціям видань «Миколаївські новини», «Вперед», «Вісті Баштанщини», приміщення яких розбомблено.

Видання «33-й канал» із Вінниччини платить середню заробітну плату мобілізованому заступнику редактора Роману Ковальському. Часто журналісти діляться своїми скромними зарплатами із воїнами. Показовий приклад заслуженої журналістки Ганни Секрет з Волинської області, яка перебуває на пенсії, але творить попри недугу. Нещодавно їй за книгу «Правда життя сумна і весела» була присуджена премія імені поета-автора «Молитви за Україну» Володимира Забаштанського. Матеріальну винагороду Ганна Василівна передала на потреби ЗСУ.

Незважаючи на умови війни, в журналістських організаціях проводиться активне обговорення питань свободи слова і законодавчого врегулювання роботи ЗМІ, зокрема, законопроєкту «Про медіа». Висловлені редакційними колективами та окремими журналістами зауваження направляються у центральний офіс НСЖУ.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 9
Запорізький центр солідарності журналістів проводить серію різноманітних заходів для журналістів-переселенців та місцевих медійників. Серед них – похід до музею архітектури Запоріжжя

Також проводяться медіадослідження. Зокрема, моніторинг видань Сумщини, проведений обласною організацією НСЖУ, фіксує появу у ЗМІ матеріалів із ознакою політичної «джинси», яка в перші місяці війни була практично відсутня, зростає кількість «протокольних» матеріалів.

Телевізійники й радійники з перших днів повномасштабного вторгнення долучилися до оповіщення населення про сигнали тривоги. У місцевих редакціях об’єдналися творчі працівники різних медіа, щоб обмінюватися інформацією, творити спільний контент. Прикладом стали медіа Черкащини (Черкас, Сміли, Корсунь-Шевченківського), де згуртувалися журналісти редакцій радіо та газет, що не мали можливості виходити друком.

Триває акція, організована Сумською обласною організацією НСЖУ, Сумським пресклубом та факультетом іноземної філології і соціальних комунікацій СумДУ «Привіт із України». Її мета полягала в тому, щоб створити в школах Європейських держав українські інформаційні куточки. До ініціативи долучилися місцеві художники, письменники, майстри народної творчості, дизайнери. У підготовці українських інформаційних куточків дві мети. Перша – підтримка дітей, котрі через початок повномасштабного воєнного вторгнення РФ в Україну змушені виїхати за кордон. Друга – боротьба з російською інформаційною пропагандою в навчальних закладах Європи. Вже створено такі куточки в десяти школах Німеччини, зараз формуються пакети для шкіл Польщі та Чехії.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 10
В Університеті Короля Данила пройшов тренінг для студентів та практикуючих журналістів

Зусиллями секретаріату Полтавської обласної організації НСЖУ на різноманітних російських сайтах здійснювалося (у коментарях та відгуках в закладах обслуговування, розміщення різних міст РФ, торрент-трекерах тощо) поширення правдивої офіційної інформації про події в Україні шляхом розповсюдження звернень до мешканців РФ та публікування даних про втрати російської армії з посиланням на сайт та телеграм канал «Ищи своих в Украине», розміщення в описах російських населених пунктів на Google-картах фото- та відеоконтенту з наслідками агресії РФ в Україні.

Обласні організації навіть в умовах війни організовують журналістські конкурси, фестивалі, спортивні змагання, зустрічі з відомими українськими та іноземними журналістами та інші фахові заходи. Так, на Кіровоградщині в Онуфріївській громаді Олександрійського району обласна спілка журналістів провела Х обласний журналістський фестиваль «Осінні зерна» та, спільно з колективом Успенського ліцею, в його рамках, – патріотичну акцію – туристично-краєзнавчу велоекспедицію «Ми за Мир у вільній Україні».

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 11
Кіровоградська обласна організація НСЖУ регулярно збирає колег для обміну досвідом

З ініціативи Запорізької облорганізації рятувальники та волонтери провели навчально-практичний тренінг на базі центру «Вогник», для представників ЗМІ. В навчальних інтенсивах взяли участь регіональні, загальнонаціональні та зарубіжні журналісти з Італії, Франції та Німеччини, а також журналісти-переселенці. Захід відбувся під гаслом «Навчений – означає озброєний», бо в нього були включені всі актуальні питання безпеки життєдіяльності та ризики роботи журналістів у воєнний час.

Також Запорізька облорганізація провела зустрічі місцевих журналістів та журналістів-переселенців із дворазовою чемпіонкою світу зі змішаних єдиноборств ММА Марією Клейн, з бійцями Нацгвардії України та з паролімпійкою Марією Помазан, з художником-переселенцем із Бердянська Космо Максом тощо. Проведено культпохід журналістів місцевих медіа та журналістів –переселенців до концертного залу імені Глінки на відкриття 83 концертного сезону Запорізької обласної філармонії. Напередодні дня людей похилого віку проведено зустріч за дружнім столом із розповідями по темі «Моя особиста війна» і чаюванням журналістів-ветеранів переселенців і ветеранів-журналістів Запоріжжя. Досягнуто домовленість про публікацію розповідей на сайті і подальшу підготовку електронної книги з історіями журналістів-переселенців «Моя особиста війна».

А на Львівщині спільно із військовою адміністрацією започаткували творчий конкурс на найкраще висвітлення теми захисту Батьківщини ім.Героя України, члена НСЖУ Тараса Матвіїва, розпочали роботу з підготовки до проведення ще одного конкурсу, який ініціювала обласна організація «Четверта влада», який спрямований на фінансову підтримку місцевих медіа. У Запоріжжі оголошено творчий конкурс для молодих журналістів та журналістів-переселенців на кращий есей по темі: «Україна живе, бореться, перемагає!»

У всіх обласних організаціях проведено заходи з нагоди Дня журналіста, Дня захисників і захисниць України, великих державних свят.

До Дня захисників та захисниць України активіст НСЖУ і фотохудожник Ігор Єфімов ініціював спільний мистецький проєкт Черкаської тероборони, департаменту освіти та гуманітарної політики Черкас «У війни – жіноче обличчя». 13 жовтня відбулася презентація 15 світлин жінок та дівчат, які служать в Збройних силах України. Кінцевим етапом стане виготовлення календаря, в який ввійдуть 12 фотоетюдів.

У травні Запорізькі спілчани разом із партнерами започаткували тривалу благодійну акцію «Арт-підтримка», за допомогою якої збирають кошти для Запорізького військового госпіталю. Вже багато цікавих різноманітних заходів відбулося в фотоклубі, в яких взяли участь і запорізькі медійники. Крім того, у Запоріжжі проведено для журналістів-переселенців та місцевих ЗМІ презентацію електронної виставки-демонстрації робіт запорізьких фронтових фотокореспондентів і журналістів за темою: «Обличчя війни». Під час виставки визначено роботи для роздрукування і оформлення аналогічної фотовиставки в ЦЖС.

Триває фотовиставка «Війна студентським об’єктивом», організована та підготовлена Сумською обласною організацією НСЖУ та Сумським державним університетом. У Рівному в музеї фотографії (директор – член НСЖУ Олександр Харват) відкрилася фотовиставка «Life Press Pfoto 2022», в основі якої – світлини про жахливі наслідки рашистського вторгення в Україну. Кіровоградська обласна організація НСЖУ стала ініціатором і співорганізатором фотовиставки «War», присвяченій героїчній боротьбі українського народу з загарбниками, звитяжному подвигу воїнів ЗСУ.

За поданням НСЖУ гідних колег-медійників, серед них і членів творчої спілки, у час війни відзначено державними нагородами (деяких – посмертно). Обласні організації організовують заходи пам’яті по журналістах, що загинули під час війни.

Обласні організації Національної спілки журналістів вісім місяців працюють на «інформаційній передовій» 12
Львівська журналістська спільнота відзначила День захисників і захисниць України

Джерело: Інформаційна служба НСЖУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *