Як сім’я Свистовичів із домашніми тваринами евакуювалася з Ірпеня (+ фото, відео)


7 березня 2022 року ми з донькою вирвалися із пащі смерті. Як це було… Наше авто мчить по Тищенка і повертає на Університетську. У цей час мені телефонує подруга з Києва. «Тая, ми зараз женемо на евакуацію – потім передзвоню» – відключаю телефон і бачу як лобове скло машини розлітається від автоматної черги…

Далі все як у сповільненому кіно: повертаю голову вправо де сидить моя донька Лада, і бачу як скло у вікні біля її голови теж розлітається на друзки…

Тут у мене спрацьовують якісь асоціації з кінофільмів чи що… і я кричу: «Лада пригнись!» і бачу, що пригнутися вона не може бо на колінах у неї стоїть велика переноска з пораненим за день до цього котом. Можливо це врятувало їй життя, бо якби вона пригнулася, то куля, яка потрапила, як потім виявилося, їй у живіт, могла потрапити в голову або шию… але я цього іще не знаю.. Я знову повертаю голову в бік водія і бачу як він повільно нахиляється вліво відкриває рукою двері і випадає з машини…

Далі машина іще, на досить великій швидкості, продовжує рухатися без водія…

Я не вожу машину і я не супермен, який може за секунди перебратися із заднього сидіння на місце водія, тому єдине, що мені приходить в голову, що потрібно вискакувати з авто.. . до того ж не факт, що по ньому далі не стрілятимуть… Тому я даю нову команду доньці: «Лада вистрибуй!».

Відкриваю двері і забравши з собою, все що може завадити їй вискочити з машини (а це два рюкзаки, ноутбук і сумка з документами) вискакую сама.

Авто якраз доїхало до лівого краю дроги де закінчувався асфальт і починалася земля, тому моє приземлення було досить м’яке… хоча, насправді, я не пам’ятаю, яке воно було… я не пам’ятаю, як опинилася на землі – я не отримала жодної подряпини – таке враження, що я щодня тільки те і робила, що стрибала з авто на ходу… єдине, що я відчула, це як машина, яка, отримавши нового імпульсу руху, розвернулася від мого стрибка і поїхала в протилежний бік дороги по діагоналі, переїхавши перед тим через мою праву ногу… Але і це виявилося зовсім не боляче…

Я спостерігала за авто, яке віддалялося від мене і чекала, коли ж з нього вискочить моя донька. Але вона не вискакувала… Нарешті авто заїхало в кювет з правого боку дороги навпроти міського кладовища. І вже тоді, я побачила, як з нього вилізла моя донька з переноскою…

Вона була жива – і це на той момент було самим головним в моєму житті. ..

Я подивилася, що відбувалося навкруги і побачила, що на нас ідуть три автоматники. Це було як в совкових фільмах про війну, де фашисти прочісують ліс: красиво екіпіровані схожі один на одного військові з автоматами в руках (можливо спецназ чи якісь елітні війська). Один ішов в лісі з одного боку дороги, інший ішов в лісі з другого боку дороги і один по середині дороги.

Вони рухалися в наш бік. Що у них в голові?… Може будуть намагатися нас дострелити?… – тому я знову почала кричати Ладі: «Лягай!». Вона лягла біля машини..

А я продовжувала оцінювати ситуацію і думати, як перебігти до доньки. Адже між нами була відстань десь до 40 метрів через асфальтовану дорогу. Якби це була земля, я б могла по ній поповзти, але повзти по асфальту мені видалося не найкращою ідеєю. Я вирішила, що спробую перебігти через дорогу, а якщо будуть стріляти буду падати.

Я трохи піднялася і в напівзігнутому стані пробігла кілька кроків, будучи готовою падати на землю у випадку, якщо будуть стріляти… але вони не стріляли. Тоді я подумала, не стріляють, може не будуть вбивати?..

Я прибігла до доньки, лягла біля неї і перше, що я їй сказала: «Мабуть нам доведеться відпустити тут кота, бо нам треба втікати, а ми не зможемо тікати з переноскою».

Як сім’я Свистовичів із домашніми тваринами евакуювалася з Ірпеня (+ фото, відео)

За день до цього кіт отримав травму в результаті падіння снаряду під вікнами нашої квартири. У нього вилетіло око, і саме через те, що він потребував негайної медичної допомоги, моя донька і погодилася евакуюватися з Ірпеня. Уже коли договорювала речення про те, що можливо доведеться покинути кота, я зрозуміла, що Лада ніколи не погодиться на такий варіант порятунку. Так і сталося, вона категорично відмовилася покидати кота. Без варіантів… До того ж, я іще не знала, що дві кулі з тих клятих рашистських автоматів поцілили в мою доньку. Коли вона сиділа в авто, куртка була розстібнута, а коли вилізла рани були прикриті абсолютно цілою курткою, лише декілька крапель крові з правого боку біля грудей, про які я подумала, що то мабуть її порізало склом.

Ну що ж… раз ми нікуди не втікаємо, я лягла біла дочки і стала думати, що робити далі. Перше, що прийшло в голову – треба комусь подзвонити і розказати, що з нами відбувається, щоб якщо що… хоча б знали при яких обставинах…

Дістаю свій телефон, але в ньому уже сіла зарядка, адже перед тим, ми кілька днів сиділи без електроенергії. Тоді дістаю інший телефон, який придбала за тиждень для нового бізнесу. Він був новенький і в ньому не було жодного особистого контакту, за яким можна було б подзвонити, зате він був повністю заряджений.

Перед, тим як ми мали евакуйовуватися, мій чоловік понаписував кожному записки з телефонами (ми ж як правило не знаємо на пам’ять телефонів навіть своїх близьких). Кажу «Лада дай записку з телефонами, що тато написав». Дивлюся я на ті телефони, а там перший номер баба Віра (свекруха) – думаю не можна дзвонити, другий – баба Тамара (моя мама) – знову мимо – уявила, як я їм дзвоню і розповідаю, що ми тут недостріляні чекаємо, коли нас достріляють… Це зовсім не варіант… ага – номер Сергія, це товариш чоловіка з Києва, я з ним на той час була знайома більше заочно. Набираю, він бере трубку. Я йому розповідаю, що з нами відбувається: «Зараз на нас ідуть автоматники, не знаю що буде далі»… припиняю розмову, бо вони наблизилися до нас зовсім близько.

У цей час мій комп’ютер в голові перебирає всі імовірні варіанти можливої подальшої нашої поведінки і їхньої можливої реакції на неї. Я дивилася то на автоматників, то на свою доньку, яка лежить поряд з переноскою з котом і розумію, що від моїх дій і слів зараз, залежить її життя. Що робити? Кричати на них? – спровокувати на агресію, благати: «Не вбивайте»? – це буде занадто принизливо і теж може спровокувати у них протилежну реакцію. І тут я згадала випадок, як циганка на вокзалі цілувала руки моєму чоловіку, за те, що він довірив їй постерегти його валізу – так сильно вона була вдячна йому за довіру. Так у кожної людини в душі є щось хороше – думала я – і кожна людина рефлекторно реагує на прохання про допомогу. Подумала: просто попрошу їх про допомогу – тих кому допомагають не вбивають. Ось вони уже майже наблизилися до нас – залишилося метрів шість… Я піднімаю одну руку і, наступивши собі на горло, говорю на їхньому язику, щоб зрозуміли – «помогите пожалуйста». При чому зараз згадую, це було сказано таким тоном, ніби я просила дістати валізу з верхньої полиці купе. «Я не повинна показувати страху – тих, хто боїться вбивають», – думала я…. Я бачила як вони дещо знітилися від несподіванки.. «Кому вы звонили?» , «Мужу» – збрехала я. – «Бросьте телефон» . Я кинула телефон, той хто був посередині розчавив його берцями. «У вас есть еще телефоны?» – Кажу: «Нет», а в кишенях у мене іще три трубки дві мої і третя доньки – думаю: «може пронесе? як же я без зв’язку, контактів, фотографій…». Далі були запитання «кто вы?», «куда едете?», «Ми мирні ірпінчани, їдемо на евакуацію», – «Почему не по Соборной?» (мабуть були якісь домовленості про зелений коридор і вони знали, що евакуація має бути по Соборній) «так получилось» – кажу. «Где водитель?», Це питання мене трохи здивувало: невже вони не бачили, як водій випав з розстріляного авто?! Можливо авто розстріляв хтось інший раніше? А вони вже лише побачили, як воно котилося по дорозі і як з нього вискакувала я, а потім моя донька? Це питання мабуть завжди залишиться лише питанням… «Покажите документы», дістала паспорти свій і доньки, але на них ніхто навіть не глянув. «Хорошо идите на Соборную…». Видихнула…

І тут моя донька, каже, що нікуди не піде, поки ми не заберемо з багажника іще одного кота…

Коли ми їхали водій встиг нам розповісти, що у нього в багажнику теж лежить кіт. Я знала свою доньку, тому, навіть не стала з нею сперечатися. Не піде значить не піде. Я підійшла до багажника, щоб його відкрити, але він не піддався. Я пояснюю людям з автоматами, що нам треба відкрити багажник, бо там може бути іще один кіт, якого треба забрати і прошу їх допомогти, а сама не маю уявлення, як іще буду тягнути того кота і чи не вирішать ці озброєні люди, що ми вже взагалі знахабніли. Але вони уже намагаються відкрити багажник… Ми дивимося через вікно і бачимо, що ніякого кота там не має, якщо він там і був, то швидше за все вискочив через розбите скло збоку.

Кота не має, ми можемо іти… Ми йдемо. Ми якраз біля вулиці Матросова. Можна піти по ній до Соборної – це зовсім близько. Я все ще очікую пострілів у спину. Зліва будинки – мені здається, що це надто небезпечно ходити між будинками під час боїв, справа клин лісу між вулицями Університетська та Соборна.  Ми йдемо до лісу – мені він видається більш безпечним. Ми біжимо через ліс по діагоналі так, щоб вийти на вулицю Соборну – ближче до кругу.

Я спереду з рюкзаками та переноскою в руках, позаду – донька. Розтрощена кулями переноска періодично збирається розвалитися і моя донька час від часу мене зупиняє і примушує ладнати переноску, щоб не втік кіт… і все це вона робить з кулею в животі, про яку я навіть не здогадуюся, бо місце поранення прикрите курткою. Я не бачу, що під курткою її кофтина вся в крові. Пізніше, вона казала, що їй було дуже важко іти, ніби камінь був у животі, хотілося просто сісти і нікуди не рухатися.. Але вона мусила іти, щоб добратися до ветеринара, де порятують пораненого в голову кота. Вона не обмовилася мені тоді про поранення і про те, що їй важко, а ні словом. А я іще підганяла її: «Лада, що відстаєш, давай швидше!».

Як сім’я Свистовичів із домашніми тваринами евакуювалася з Ірпеня (+ фото, відео)

Ми вийшли на дорогу, якраз їхало авто з боку Романівського мосту, ніби його хтось спеціально вислав за нами. Ми сіли в машину. Я трьома словами розповіла чоловіку, що був за кермом, що, можливо, вбили нашого водія, на що він відреагував якось зовсім спокійно, типу: «Ну що ж, така у нас робота».

Через кілька хвилин машина зупиняється на підірваному мосту, далі треба переходити через річку по кладкам під мостом. Спускаємося вниз, як раніше: я спереду, моя донька – позаду.

До нас підбігають якісь хлопці і дівчата волонтери забирають переноску з котом, рюкзаки, один з них запитує мою доньку: «Ти поранена, тебе понести?». І вона відповідає – «так». А я іще не усвідомила, що весь цей час моя донька ішла з кулею в животі, і лише коли нас переправили на другий бік річки, де її поклали на ноші, порізали куртку, яка прикривала рану, я побачила, що вся її кофтина була в крові. Одна куля прошила наскрізь молочну залозу справа, а друга застряла в животі зліва.

Як сім’я Свистовичів із домашніми тваринами евакуювалася з Ірпеня (+ фото, відео)

Кожна з цих куль, якби вона ввійшла десь лівіше, вище чи правіше – могла бути смертельною для моєї доньки, так саме як ті, які залишили дірки на капюшоні моєї куртки, могли бути смертельними для мене. А якісь кулі мабуть виявилися смертельними для чоловіка, який нас вивозив з Ірпеня… Ми так і не знаємо про нього нічого. Пізніше ми дізналися, що в цей день в цьому ж місці на вулиці Університетській було розстріляно іще кілька автомобілів, пасажирам яких пощастило менше ніж нам. У тому числі того дня загинула сім’я з двома дітьми.

Як сім’я Свистовичів із домашніми тваринами евакуювалася з Ірпеня (+ фото, відео)

Але всю небезпеку пережитого і те, як нам пощастило, ми усвідомимо і переосмислимо вже пізніше… А поки: машина швидкої, операція у доньки, операція у кота. Ми в практично порожньому Києві, більшість населення якого виїхало в перші два дні війни… Але після Ірпеня, який став першою лінією оборони Столиці, Київ для нас став самим безпечним місцем на землі.

 Мирослава СВИСТОВИЧ

 

One thought on “Як сім’я Свистовичів із домашніми тваринами евакуювалася з Ірпеня (+ фото, відео)

  1. Мені Мира це теж розповіла. Я дже переживав за Ладу, але, як потім вияснилося, вона вчасно добралакся до медиичної допомоги. А в Києві ми жили практично поруч, але так і не знали цього, тож не провідав їх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *