Розроблені автономні сонячні колектори, спроможні забезпечувати теплою водою багатоповерхівки

Розроблені автономні сонячні колектори, спроможні забезпечувати теплою водою багатоповерхівки Вчений з Харкова Олександр Согоконь очолює створене ним науково-виробниче підприємство Syneko, що займається сонячними установками. Днями на виставці інноваційних технологій в Києві Syneko підписало з фінською фірмою протокол про наміри організувати в Україні серійний випуск сонячних установок.

За словами вченого, одна з найважливіших особливостей установок – вони не бояться сильних вітрів. Традиційні сонячні колектори на основі концентраторів є суцільною дзеркальну поверхнею, тому мають велику парусність. Під час шквальних вітрів, ці установки можуть не витримати їх напору і завалитися. Олександр придумав, як усунути цю загрозу: сконструював колектор, що складається з набору дзеркальних пластин, розташованих один від одного на великій відстані. Завдяки цьому вітер проходить через колектор, як крізь гілки дерев, тобто майже не зустрічаючи опору.

Ще одна перевага ­– дуже легка конструкція, вагою всього 145 кілограмів. Тому її можна монтувати де завгодно, наприклад, на дахах будинків – установка їх не провалить.

«Ще одна відмінна риса нашого колектора – висока продуктивність. Вона досягається за рахунок того, що автоматика, якою оснащена установка, стежить за переміщенням Сонця протягом дня. Це дозволяє коригувати положення відображають пластин так, щоб вони постійно були розгорнуті до Сонця і збирали максимально можливу кількість енергії, – каже Олександр Согоконь».

Лінійні концентратори призначені для нагріву води. Їх потужність вісім кіловат, і за світловий день вони нагрівають близько двох тонн води до 50 градусів. Схема така: промені концентруються на ємності з теплоносієм, який доставляє тепло в бак-термос з водою. Для мешканців одного приватного будинку цього запасу води вистачить на 7-10 діб. Завдяки хорошій термоізоляції бака вода остигає лише на два-три градуси в добу.

«Що ж стосується електроенергії, пари і холоду, то їх можна отримувати за допомогою іншого різновиду наших концентраторів, виконаних у вигляді кілець. Для вироблення електрики цю установку потрібно оснастити двигуном Стірлінга. Якщо вам потрібно отримувати пар, наш кільцеподібний концентратор слід оснастити паровим котлом. Для отримання холоду ми використовували особливу трубку, яку я жартома називаю «чарівна паличка». У ній генерується дуже потужний звук – 160 децибел! Це справжній звуковий шторм! Але він замкнений в трубці, за її межі не поширюється. Якщо будете стояти поруч, звуку не почуєте. У цій трубці використовуються закони термоакустики. З її допомогою можна отримати не тільки холод, але і електрику».

Сонячні колектори Syneko вже працюють в котеджах, у фермерському господарстві та на деревообробному підприємстві (для сушки деревини). Їх можна також застосувати для опалення (особливо ефективна система «тепла підлога»), для нагріву води в басейнах, а також в системах відтавання (наприклад, тротуарів). Колектори повністю автономні – їх не потрібно підключати до розетки.

Зараз компанія розробляє установку підвищеної потужності (12,5 кіловата) на колесах, яку можна використовувати як сушарку для ягід, фруктів, овочів, зерна та іншого.

Замовнику одна сонячна установка обходиться в чотири-п’ять тисяч доларів (ціна варіюється в залежності від складності її монтажу на місці). Витрачені кошти окупляться за два-три роки. Установки можна використовувати для гарячого водопостачання багатоквартирних будинків. Наприклад, якщо три-чотири колектори розмістити на даху «хрущовки», то вони повністю забезпечать цілий під’їзд (20 квартир) гарячою водою. Оснащення багатоповерхівки сонячними колекторами окупиться за 3-3,5 роки.

Джерело: ecotown

 

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *