Проголосуйте за місцем фактичного проживання

Починаючи з 1 липня 2020 року виборці можуть змінити виборчу адресу, щоб мати можливість проголосувати за місцем фактичного проживання. Таким чином, взяти участь у голосуванні на наступних виборах зможуть люди, які з поважних причин змушені були залишити свої домівки, але зосталися прописаними у регіонах, де нині ведуться бойові дії. Лише у Київській області станом на початок 2020 року налічується 61 239 таких людей.

Змінити виборчу адресу можна з 1 липня 2020 року до 9 вересня 2020 року включно відповідно до Порядку розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси (затверджений постановою ЦВК від 18 травня 2020 року № 88) та Порядку визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання (затверджений постановою ЦВК від 11 червня 2020 року № 103).

Для зміни виборчої адреси виборцю необхідно подати заяву до органу ведення Державного реєстру виборців, повноваження якого поширюються на територію, де фактично проживає виборець.

До заяви необхідно додати копію одного з документів, що підтверджують фактичне проживання виборця за вказаною ним адресою:

–        договір найму (оренди) житла за новою адресою;

–        документ, що засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за новою адресою (наприклад, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, тощо);

–        документ, що підтверджує право власності на житло за новою адресою (наприклад, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни тощо);

–        довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

–        документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстроване за новою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, тощо);

–        документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстроване за  новою адресою (наприклад, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо);

З собою виборцю необхідно мати паспорт громадянина України (або тимчасове посвідчення, якщо громадянство набуте нещодавно) та оригінал одного із зазначених вище документів, що підтверджує проживання за вказаною в заяві адресою.

Заява виборця розглядається органом ведення Державного реєстру виборців не пізніше п’ятнадцяти днів від дня її отримання.

У разі внесення до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця йому вручається або надсилається на його виборчу адресу відповідне повідомлення (в електронній формі на зазначену в заяві адресу електронної пошти).

Перевірити себе у списку виборців можна в «Особистому кабінеті виборця» на сайті drv.gov.ua у розділі «Перевірка включення».

З новою заявою про зміну виборчої адреси можна звернутися не раніше ніж через 180 днів після дати внесення до Державного реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси.

Процедура подачі заяви про зміну виборчої адреси в електронній формі доступна лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців drv.gov.ua і лише за наявності електронного цифрового підпису (ЕЦП). В такому випадку заява створюється безпосередньо на сайті, її не потрібно додатково сканувати та надсилати, а також завантажити документ, що підтверджує фактичне проживання виборця за вказаною ним адресою у форматі JPG або PDF об’ємом до 5 Мб.

 

Зміни до виборчого законодавства коментує громадський активіст Денис Лавровський:

Проголосуйте за місцем фактичного проживання

Безперечно позитивний момент вбачаю у тому, що тепер люди, які з поважних причин змушені були залишити свої домівки, зможуть взяти участь у виборах місцевих рад, які відбудуться 25 жовтня. Сотні таких виборців проживають у Гостомелі, Бучі, Ірпені… Вони вже роками живуть у нашому регіоні, Природно і дуже добре, що нинішнім законодавством їм надано право обирати голів отг та депутатів саме там, де згадані люди фактично живуть, а не формально прописані. Тобто, змінити місце голосування на Гостомель, Бучу чи Ірпінь.

Часто трапляються ситуації, коли людина не хоче прописуватися в Гостомелі чи Ірпені, але має там у власності житло. Це дає їй всі підстави зареєструватися й голосувати на місцевій дільниці. Подібне стосується не тільки людей, які змушені були виїхати, залишивши житло, зі Сходу України. Часті випадки, коли людина має житло, наприклад, у різних районах Київщини. Донедавна вона могла голосувати лише за місцем прописки. Тепер, якщо виборець бажає проголосувати в іншому районі, йому не потрібно змінювати прописку. Згідно з новим виборчим законодавством навіть свідоцтво про одруження є підставою для внесення до списків виборців. Звичайно, що це дуже зручно. Навряд чи хтось умисне одружуватиметься за для виборів, але все може бути.

Зауважу, що змінити місце голосування можна раз на 180 днів. Ясно для чого це зроблено. Аби нечесні виборці не могли перед голосуванням кілька разів змінювати різні адреси, щоб проголосувати на кількох різних дільницях. Це унеможливлює так звані виборчі «каруселі»».

Загалом скажу, що це дуже добре, що всі вищезгадані зміни внесені до законодавства!

Наразі відділ ведення (ДРВ) виконавчого комітету Ірпінської міської ради знаходиться на 4-му поверсі за адресою вул. Тараса Шевченка, 2А, м. Ірпінь.

Заява може бути подана в паперовій формі особисто чи через уповноважену особу, або в електронній формі через сайт Державного реєстру виборців drv.gov.ua з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Взагалі я раджу всім зробити собі електронний підпис. Він знадобиться не тільки для виборів. Зараз у світі загалом та Україні зокрема широко впроваджується процес деджиталізації. І це дуже зручно! Електронним підписом можна користуватися через електронний кабінет водія. Ним я часто користуюся – і скажу, що це дуже зручно. Електронний підпис можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад, в АЦСК Приватбанку, Ощадбанку, Державної фіскальної служби, Державного підприємства «ДІЯ» та інших. Якщо ви звернетесь до Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Приватбанку ви зможете отримати електронний підпис безкоштовно. Інші надавачі довірчих послуг оформлюють електронний підпис від 100 до 200 грн. Взагалі, наявність електронного підпису заощаджує мені багато сил і часу замість походів у податкову, банки і т. ін.

Звертаю увагу виборців на тому, що після подання заяви про зміну місця голосування, вона може розглядатися до 15 днів. Тому наполегливо раджу всім, хто має намір змінити адресу голосування, зробити це якомога швидше, аби не вийшло так, що після заяви за 15 днів з якихось причин Вас не зареєстрували, але виправити ситуацію вже буде неможливо після 9 вересня. Раніше спостерігалася тенденція, що в останні дні подання заявок перед кабінетом реєстру виборців виникали довжелезні черги, оскільки це доволі довга процедура, а наші люди звикли все відкладати на останній день. Зараз у зв’язку із коронавірусним карантином медики настирливо радять утриматися від походів до кабінетів Державного реєстру виборців. Натомість можна з’ясувати своє включення до виборчого списку зателефонувавши у ДРВ, або ж  по інтернету через «Особистий кабінет виборця». Я до цього заходив і перевіряв свою реєстрацію. Це дуже легко й доступно. Пропоную зробити таку перевірку усім виборцям.

У разі виникнення якихось проблем зі зміною місця голосування чи просто консультацій з цього приводу – пропоную свою допомогу. Можете до мене звертатися за:

  • електронною адресою: send.denis@gmail.com
  • телефоном: +380 (98) 194 84 07

 

Щиро Ваш Денис Лавровський

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *