Продати неможна відновити: пристрасті довкола легендарного Будинку творчості композиторів у Ворзелі

Мій прадід Березовський Я.С. який очолював БТК у Кичеєво 20 років, з самого дитинства привів мені любов до музики та природи, адже самотужки разом з композиторами творив легендарний ландшафт Будинку творчості композиторів (БТК). Кожного місяця до БТК з офіційними візитами приїжджали різні гості з усього СРСР для створення легендарних творів. Кожен день був насичений подіями міжнародних масштабів: у радянські часи «Ворзель» був одним із шести подібних закладів на території СРСР. Першим директором будинку творчості був Яків Степанович Березовський. Композитори з усіх республік мали можливість знімати номери за пільговими цінами. Фінансування здійснювалося на відрахування з виконаних творів композиторів.

Протягом 45 років (1965–2010 рр.) директором БТК «Ворзель» була Олена Іванівна Куц. У цей період в будинку творчості працювали над своїми творами такі композитори як Костянтин Данькевич, Георгій Майборода, Андрій Штогаренко, Олександр Білаш, Євген Станкович і багато інших. Займалися також піаністи, серед яких Микола Сук та музикознавці. Зокрема О.Білаш тут написав пісню «Два кольори» , Г. Майборода — опери «Тарас Шевченко» та «Ярослав Мудрий», В.Сильвестров — 6-ю симфонію і «Метамузику».

Зі слів керівника Ірпінської міської організації українського товариства охорони пам’яток історії та культури Лариси Пілявської стало відомо, що літом 2017 року пройшов продаж 51 проценту Будинку творчості композиторів ТОВ “ГАЛС”. Тобто таємним чином був штучно створений процес продажу Будинку творчості композиторів з ТОВ “ГАЛС”. На момент підписання купівлі-продажу будинку був присутній лише директор Євген Петриченко та керівник архітектурно-культурної спадщини Ірпінського регіону Л. В. Пілявська. Громада селища, а також композитори та місцева рада не були повідомлені про даний захід. З офіційний джерел стало відомо, що Ворзельський БТК був культурним підрозділом профспілкового об’єднання будинку творчості композиторів, але згодом його перепрофілювали у громадську організацію спілки БТК.

Так, літом 2016 року делегація у складі письменників та композиторів на чолі з керівником архітектурно-культурної спадщини Ірпінського регіону прибула на огляд будинку творчості композиторів у Ворзелі та була в розпачі від побаченого: розкрадений концертний зал та хол, занедбані та покриті від цвілі легендарні будиночки композиторів: Майбороди, Ревуцького та Лятошинського, знищений в історико-культурний ландшафт будинку творчості композиторів.

Хоча донедавна сам директор будинку творчості композиторів Євген Петриченко на офіційній презентації кінофільму про Будинок творчості композиторів запевняв гостей та місцеву владу у чіткій програмі створення привабливого інвестиційного мікроклімату для відтворення будинку творчості у Ворзелі. На моє запитання чому б не зібрати всіх композиторів у Ворзелі та повідомити про культурно-історичну смерть даного закладу будинку творчості композиторів директор повідомив, що хоче створити історику-культурну мекку на базі Будинку творчості композиторів у Ворзелі, але яким саме чином не повідомив.

Мене цікавило одне питання, чому за останні п’ять років самі композитори не були повідомлені про жахливий стан занепадання БТК на, що директор Будинку творчості повідомив, що дуже складно зібрати разом 350 чоловік, для реорганізації будинку. Відкритим залишається питання щодо суміжної власності будівель, а також 11 га землі, які знаходяться під законодавчим наглядом Ворзельської селищної ради. Насправді громада не знає: хто і навіщо придбав Будинок творчості композиторів, та для якого призначення. Адже більшості композиторів не відомий сам факт продажу, а згідно з законом про доступ до публічної інформації громада може вимагати оприлюднення даних, щодо продажу 51%  ТОВ “ГАЛС” і підписаного інвестиційного договору та планів на створення туристичного центру на базі БТК.

Тому, 6 жовтня о 10 ранку ГО «Актив Громад» та ГО «Захист зелених зон Ірпеня», а також депутат ВСР по округу № 15 Марина Христюк запрошують на прибирання концертного залу Будинку творчості композиторів у Кичеєво.

 Юлія ПОЛЯНСЬКА

журналіст

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *