Політичні гастарбайтери: новий вид туризму й виборчих маніпуляцій

Політичні гастарбайтери: новий вид туризму й виборчих маніпуляцій

Цьогорічні вибори до місцевих рад, які відбулися 25 жовтня,  закарбували на скрижалях виборчої історії новий вид виборчих маніпуляцій, який доречно назвати – політичне гастарбайтерство. Шлях до нього відкрила нинішня можливість тимчасової зміни місця голосування.

«Якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями виборець не має можливості проголосувати на виборах за зареєстрованим місцем проживання, він може тимчасово (на період їх проведення) змінити місце голосування», – роз’ясняється на сайті Державного реєстру виборців.

Ідея загалом вірна і правильна. Тільки, як часто у нас трапляється, такі благі наміри нечисті на руку люди перетворили на можливість впливу на виборчий процес. Іншими словами, використати для фальсифікацій результатів волевиявлення на виборах місцевих рад 25 жовтня.

Натхненниками й організаторами цього сумнівного процесу стали забудовники, які не хочуть миритися із об’єктивним історичним завершеннях епохи їхнього панування, намагаючись якомога далі відтягнути її кінець.

Цього разу вони організували масові зміни місця голосування для досягнення бажаних ними результатів голосування. Для цього були використані приїжджі робітники-будівельники, які неофіційно працюють на будівництвах нашого Приірпіння та загалом Київщини. На догоду своїм неофіційним роботодавцям будівельники масово змінювали місця голосування на дільниці Ірпеня. А також долучали до цього процесу своїх родичів, знайомих чи просто односельчан із сусідніх районів та областей.

Політичні гастарбайтери мали на виході безплатну екскурсію до Ірпеня, плюс заробіток за неї – як для глибинки 500–1000 гривень за один  день – гарна виручка. Для цього вони мали відмовитися від голосування за місцем свого постійного проживання, вказавши адресу ірпінської дільниці на догоду зацікавленому забудовнику. На ній вони здійснювали своє «волевиявлення», завчивши, як «Отче наш» два словосполучення – назву партії і кандидата в мери. До слова, навіть це вдавалося далеко не всім політичним гастарбайтерам. Через що чимало бюлетенів на ірпінських дільницях виявилися недійсними, або просто незаповненими. Чим у присутніх при підрахунку викликали подив: це ж треба було в умовах карантину простояти чималу чергу до виборчої урни, аби потім вкинути в неї порожній бюлетень, або написати на ньому відверту нісенітницю!

Проте, загалом вони свою чорну справу зробили. За приблизними підрахунками очевидців, на кожній дільниці Ірпінської ОТГ проголосувало близько двох сотень «політичних туристів», привезених і заангажованих різними забудовницькими політугрупуваннями.

У підсумку це суттєво позначилося на результатах волевиявлення виборів нового складу Ірпінської ради ОТГ. Арифметика досить проста. За нинішнього глибокого розчарування наслідками двох торішніх виборів (президента й парламенту) виборча явка мала становити близько 30 відсотків. Особливо у столиці та передмісті, де на відміну від глибинки, розваг вистачає й окрім виборів. До того ж  багатьох відлякує від всіляких публічних заходів коронавірусний карантин. Єдине, що минулої неділі сприяло голосуванню – це гарна тепла осіння погода.

Політичні гастарбайтери: новий вид туризму й виборчих маніпуляцій

Так от. За таких розкладів на дільниці чисельністю 2000 виборців природньою видається явка 600 людей. У такому випадку для подолання певною партією 5% прохідної бар’єру достатньо 30 голосів. Якщо ж на цю дільницю заводять дві сотні виборчих гастарбайтерів, тоді явка зростає до 800 виборців, підвищуючи прохідний поріг кожної партії до 40 голосів. Так само штучне накручування явки нівелює голоси інших партій, які долають прохідний бар’єр без «допомоги» залучених забудовниками політгастарбейтерів. Якщо за певну партію звичайні виборців віддали, наприклад, 100 голосів, то вони також знецінюються. При накрученій явці 800 виборців – це 12,5%. А при ненакрученій 600 виборців – це вже 16,67%. Різниця відчутна!

Тепер прикинемо, в яку «копієчку» обійшовся забудовникам такий «виборчий туризм». З розрахунку тисяча гривень на залучення одного політгастарбайтера, яких виявилося десь по дві сотні на одній ірпінській дільниці – це 200 тисяч грн. Мільйон гривень на один округ, і 5 млн грн на всю Ірпінську ОТГ.

Ясна річ, що для забудовників згаданий «виборчий туризм» – це не благодійність, а інвестиція. Тобто, вкладені кошти вони намагатимуться повернути, а потім ще й заробити додатковий прибуток. Яким чином? Звісно, що дерибанячи місцевий бюджет, а також земельні та інші природні ресурси Громади. Для цього забудовницьким структурам необхідно буде впливати на інші партії, позаяк попри чималі зусилля лобі забудоників все одно не отримає більшості в Ірпіньраді.

Як цьому протидіяти? На місцевому рівні потрібен контроль громадськості та ЗМІ за всіма рішеннями ради новообраної Ірпінської ОТГ. Аби позбутися політичного гастарбейтерства та інших виборчих зловживань на державному – потрібно проводити вибори частіше. Наприклад, раз на два роки, як це робиться у багатьох західних країнах. У такий спосіб унеможливити відшкодування витрачених на вибори коштів, якщо не вистачає політичної волі раз і назавжди покінчити з таким явищем, як фінансовий вплив на голосування.

 Олександр НАКАЗНЕНКО

Читайте також:

На дільниці виявили пачку сумнівних бюлетенів, вкинутих за кандидата від «Нових облич» (відео)
В Ірпені виявлено підкуп виборців по 1500 грн за голос

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *