Особливості освіти в Ірландії: держава фінансує державні й приватні школи

Отже, що являє собою освіта в Ірландії? Її часто прирівнюють до класичної британської. Якщо молодша школа в Ірландії мало чим відрізняється від нашої (діти йдуть до першого класу у 6 років і навчаються перші п’ять років), то середня – навіть дуже.

З дванадцяти років діти переходять у середню школу, яка розділена на дві частини: «Молодша школа» і «Старша школа». Після закінчення обидвох частин діти складають іспити та отримують сертифікати, відповідно Junior Certificate і Leaving Certificate.

Особливості освіти в Ірландії: держава фінансує державні й приватні школи

Варто додати, що середня освіта є обов’язковою для всіх дітей в Ірландії.

Цікавим є те, що у ірландських школах є так званий «перехідний рік». Це один рік навчання, головною метою якого є підготовка учнів до переходу на фінальний етап навчання в школі, від якого часто залежить їхня подальша доля. Протягом цього року, учні можуть вивчати будь-які предмети, які захочуть, їх не атестують. Є багато практичних занять, на яких школярі вчяться робити щось власноруч.

Leaving Certificate дуже важливий і є, по суті, квитком в успішне життя для дітей, адже він визнається не тільки університетами Ірландії, але й Великобританії та навіть Німеччини. Якщо учень вибирає університет у Британії чи Німеччині для подальшого навчання, то його бали Leaving Certificatі переводяться або в бали A-Level (британська система), або в бали Abitur (німецька система).

Особливості освіти в Ірландії: держава фінансує державні й приватні школи

Як і в більшості країн, школи в Ірландії бувають приватні й державні. Що цікаво, для ірландців навчання в школах, навіть якщо це приватні школи, фінансується державою.

Однак, на іноземних учнів це не поширюється – батьки зобов’язані платити за навчання.

І ця вартість навчання досить немала (десь на рівні 17 тис. євро і більше), але все таки ж менша, ніж у сусідній Британії. Діти-іноземці можуть отримати Leaving Certificate і під час навчання в денній школі.

В Ірландії популярними є школи – пансіони. Що це таке? Вони можуть запропонувати набагато більше. Наприклад, на їхніх великих територіях, що охороняються, розміщені не тільки школи, а й резиденції, де проживають діти, а також чудова інфраструктура, необхідна для дитячого розвитку. Басейни, фітнес-центри, спортивні зали, тенісні корти, поля для ігор, арт-студії та навіть театри – все це до послуг учнів приватних шкіл-пансіонів.

У денній школі дитина перебуває тільки під час занять, а живе в родині, яку ретельно підбирає школа. Однак, знайти місце в денній школі простіше, ніж у школах-пансіонах.

 

Яніна ЗАЛІСЬКА

Буча–Белфаст

 

Джерело публікації з коментарями дивіться ТУТ

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *