Доживемося ще й не до такого

Тицявка як універсальна одиниця взаємостосунків майбутнього

Пропоную свого роду екскурс в інформаційно-енергетичне майбутнє. Спроба його проаналізувати, спрогнозувати, відчути і, звісно ж, пофантазувати – вилилася у такі «нотатки з приводу»…

 У майбутньому людство повністю перейде на електромобілі. Двох, трьох та чотириколісні – таким буде основний критерій їхньої градації. Двох та трьохколісні – переважно малогабаритні, використовуватимуться для їзди невеличкими вулицями та ґрунтовими дорогами.

Доживемося ще й не до такого Тицявка як універсальна одиниця взаємостосунків майбутнього

По великих трасах їздитимуть більш габаритні чотириколісні е-мобілі. Такі дороги майбутнього значно відрізнятимуться від нинішніх. По всій протяжності траси цілковитий відеоконтроль, який не тільки фіксує можливі порушення правил дорожнього руху, а й керованим потоком енергії унеможливлює перевищення швидкості, перетин суцільної смуги і т. ін.«Лихачити» залишається тільки на ґрунтових дорогах, або спеціальних автодромах. Натомість, автостради – накриті згори сонячними панелями «напівтунелі» – забезпечуватимуть повний комфорт подорожуючим: дозарядку на ходу, завжди чисте й сухе дорожнє покриття.

Житло майбутнього – поділятиметься на стаціонарне та пересувне. Люди зможуть подорожувати не виходячи зі своїх «апартаментів». Доїхавши у «ручному режимі» до найближчої магістралі (щось середнє між нинішніми залізницею й автобаном), далі віддаватимуть «вузди правління» загальному диспетчеру, вказавши кінцеву точку маршруту. Транспорт-житло пересічного користувача під’єднується до загального потоку окремим «вагончиком» й вирушає у заданому напрямку. На одній зі стін (фронтальній) з’являється зображення, наче подорожуючі знаходяться у кабіні машиніста поїзда майбутнього.

Власне, стіни (за бажанням ще підлога і стеля) за звичай – це великі екрани (комп’ютерні монітори, телевізори й відеокамери разом взяті). Такий собі великий мультимедійний планшет – розміри якого динамічно регулюються, залежно від бажання користувача. Хочеш – дивишся в широкому форматі на всю хату якийсь фільм, футбольний репортаж чи сюжет новин. У такий спосіб складається враження реальної присутності у вирі подій – на трибуні стадіону, концерті, масовому заході і т. ін. Або легким дотиком руки зменшуєш екран до невеликого розміру, розмістившись для перегляду навпроти стіни (підлоги чи стелі) будинку у зручному місці.

Водночас такі мультимедійні стіни можуть виконувати роль вікна динамічних розмірів, передаючи зовні реальне зображення на стіну-монітор. Звичайні, вінка зі склопакетами також передбачені. Як правило, по всьому верхньому периметру зовнішніх стін, а також на стелі. Вікна відкриватимуться чи затулятимуться, за бажанням, коли й де (в якому конкретно місці) заманеться мешканцям такого будинку. Наприклад, коли нікого немає вдома, то «задраюють» усі вікна. Причому зовні цього непомітно. Підійшовши до будинку, гість може спілкуватися з господарем через стіни-екрани. Причому, часто й не здогадуючись – хазяїн вдома чи десь далеко відповідає через відеокамеру мобільного. Все пересування довкола будинку автоматично записується на відео, або передається в он-лайн-режимі його власнику. Така пересторога від непроханих гостей.

Доживемося ще й не до такого Тицявка як універсальна одиниця взаємостосунків майбутнього

Одна зі стін будинку, як правило – внутрішня, кухонна. Кухня майбутнього докорінно відрізнятиметься від нинішньої. Уявіть собі щось на зразок шафи з багатьма шухлядами. Крізь скло видно, що де знаходиться: м’ясо, фрукти, овочі, крупи і т. ін. Скажімо, шухляда з гарним окороком працює, як холодильник. Натискаєте функцію «приготувати», вибираєте рецепт, і «холодильник» перетворюється на «каструлю» чи «піч», де готується вподобаний господарем продукт, причому не змінюючи «географічно» своєї ніші у кухні-стіні. Обізнаний комп’ютер сам додає з інших шухляд інгредієнти, потрібні для приготування цієї страви за запрограмованим рецептом. Причому з натуральних продуктів. Відтак, відпадає потреба купувати напівфабрикати. Адже ввімкнути й запрограмувати приготування тієї чи іншої справи можна заздалегідь (зважаючи на необхідний час для її повної готовності) – не обов’язково з самої кухні, а й перебуваючи далеко від будинку – по мобільному чи інтернет зв’язку (власне різниця між ними в майбутньому нівелюється). По завершенні приготування розумна кухня майбутнього, наче скатертина-самобранка, сама запропонує їжу для споживання. Якщо все не з’їли, то можна поставити назад – у ту саму шухляду кухонної стіни, перемкнувши її у режим холодильника.

Більшість сервісів житла майбутнього мають автономне живлення з відновлювальних джерел (передовсім сонячною енергією). Переміщення та розподіл енергії, потрібної для порівняно великих витрат (як опалення будинку у зимовий період чи його подорожування згаданими магістралями) здійснюється шляхом, схожим на нинішнє переписування інформації (файлів і папок) з одного електронного носія на інший. При бажанні можна буде працювати фізично, не виходячи з власного будинку. Покрутити педалі тренажерного велосипеда чи «потягати залізо» тими чи іншими м’язами спеціального тренажера (до речі, за одне й фігуру «підтягнути»). Виробленою при цьому енергією людина поповнює особистий банк. Енергія, електронні гроші й інформація – поєднаються злившись в єдине ціле, як зараз інтернет з телебаченням, скайпом, мобільним зв’язком і соціальними мережами.

У майбутньому вже не буде телеканалів чи сайтів у звичному для нас вигляді. Адже студію з прямим ефіром чи передачу (он-лайн трансляцію) з будь-якого місця події кожен бажаючий зможе влаштувати не виходячи з хати (пересувного будинку) чи просто з телефону-відеокамери з вулиці. Нівелюється різниця між домашнім та студійним відео. Кожен майдан чи інше видне місце, де збираються люди – автоматично перетворюється на щось на зразок нинішнього караоке. Стати учасником розкрученого телешоу, теледебатів і т. ін., можна не виходячи зі своєї кімнати. Перегляд телепрограм зводиться до складання списку тем-закладок, які глядач може переглядати по мірі бажання, коли захоче й, практично, де завгодно.

Загальні (розкручені, популярні) програми, шоу, форуми і т. ін. одночасно є свого роду лотереєю, банком, фінансовою біржею і тоталізатором. Нинішні голосування у всіляких опитуваннях, тицяння «сподобалася сторінка», віртуальні подарунки, sms-голосування, ставки тоталізаторів і т. ін. – об’єднаються в єдину мережу з чіткою градацією тарифів, перетворившись у своєрідну універсальну валюту. Назва найменшої інформаційно-енергетично-грошової одиниці – тицявка (те, що зараз позначають англійською like).

Загальний принцип дії такий: пересічний користувач пересилає обумовлену кількість тицявок, яка є еквівалентом певної тривалості ефіру в загальному диспуті чи форумі, протягом якого можна показати себе розумного чи себе красиву. Відповідно, наскільки той чи інший учасник ефіру сподобався аудиторії, за нього голосують інші, розстаючись зі своїми тицявками. У такий спосіб компенсуються тицявки, затрачені для замовлення ефіру – програє хтось на цьому чи заробляє – це вже залежить від сприйняття загалом кожного окремого учасника програми.

У майбутньому буде умовна грань між реальними та віртуальними іграми, спілкуваннями, грошима. Звичним явищем стануть загальні банки караоке, конкурсів, вікторин, студій, гуртів, форумів, тематичних сторінок – словом, реально-віртуальної спільноти. Беручи у них участь, користувачі на очах здобувають, оперуючи нинішніми термінами, мільйони. Водночас, і розстаються з ними можуть так само швидко.

Подивившись репортаж чи програму, потім можна замовити (за відповідну кількість тицявок) спілкування у віртуальному «приваті» зі знаменитістю. Після чого аудіо чи відеозапис, або ж передрук спілкування виставити в загальну мережу, де його проглядатимуть і голосуватимуть тицявками інші люди. У такий спосіб (якщо, звісно, це сподобається загалу) можна буде відшкодувати свої тицявки, затрачені на приватний ефір із знаменитістю, й навіть заробити на цьому.

Найпоширенішою і найбільш витратно-прибутковою «фішкою» стане персональний (на замовлення у «приваті») он-лайн стриптиз знаменитостей, популярних акторів чи, оперуючи сучасним терміном, телеведучих (адже вести програми й «розкручувати» себе стане можливим не виходячи зі свого будинку). На такі витребеньки люди часто за один раз витрачатимуть стільки своїх «кровних» тицявок, яких би вистачило на опалення житла протягом зими чи на тисячі кілометрів подорожей їхнього пересувного будинку. Проте, відшкодувати їх можна так само швидко.

Окрім того, існуватиме система державних гарантій, банків взаємодопомоги та позик кредитних спілок і т. ін, що забезпечують стабільність живлення тієї чи іншої окремої енергетичної субстанції шляхом цільового переказу енерго-грошової інформації (тицявок), які не можна використати за іншим призначенням. Вони й забезпечують необхідний мінімум енергетичних потреб окремої сім’ї чи соціальної реально-віртуальної спільноти.

 

Олександр НАКАЗНЕНКО

 

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *