Українські села освітлюються вуличними ліхтарями на сонячній енергії

Наразі альтернативні джерела енергії у зовнішньому освітленні використовує Смолигів, Зимне, Тростянець, Щурин, Озеряни, Суськ, Озеро та Загаї.

Українські села освітлюються вуличними ліхтарями на сонячній енергії

Так, у селі Смолигів Луцького району світлодіодні ліхтарі на сонячних батареях освітлюють головну вулицю. Нову систему встановили у лютому 2016 року завдяки гранту, виграному в рамках спільного проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”.

Українські села освітлюються вуличними ліхтарями на сонячній енергії

«Сонячна» вулиця з 24-х автономними стовпами обійшлася у 426 897 гривень, з яких 320 700 – грантові кошти, решту зібрала громада та виділили місцеві бюджети. Вартість одного ліхтаря, який складається з сонячної панелі, світлових датчиків, діодного світильника, акумулятора і налаштування системи, становить близько 18 000 гривень. Сонячні панелі виготовлені в Польщі, ліхтарі – в Україні.

Альтернативне освітлення може працювати в залежності від ємності акумуляторів від двох до чотирьох днів безперервно навіть у похмурі дні, зазначає голова громадської організації “Крила надії” Яна Гончарук. “Невідомо наскільки ефективні світильники на сонячній енергії взимку, – каже жінка. – Зараз «сонячні» ліхтарі світять цілу ніч, а навесні працювали з 18-00 до півночі і з 5 ранку до світанку».

За перші чотири місяці експлуатації особливих проблем з «сонячними» ліхтарями не виникало, розповідає Яна Гончарук. «Тільки одного разу вдень світили кілька ліхтарів, – каже голова ГО. – Підрядник пояснив, що було дуже хмарно, і датчик світла увімкнув освітлення, – він поправив налаштування, і більше такого не повторювалося”.

В селі Зимне та Тростянець працює 26 ліхтарів на сонячній енергії з LED-світильниками по 30 Вт.

Українські села освітлюються вуличними ліхтарями на сонячній енергії

У селі Щурин Рожищенського району встановлено 22 модуля з сонячною батареєю (150 Вт), LED-світильником (30 Вт), акумулятором (40 А-год) та контролером заряду.

Озеряни Луцького району освітлюють 14 ліхтарів з сонячною батареєю(150 Вт), LED-світильником (30 Вт), акумулятором (80 А-год) та контроллером заряду.

В селі Суськ та Озеро встановлено 12 вуличних ліхтарів на сонячній енергії.

Село Загаї Горохівського району освітлює 15 стовпів з сонячною батареєю(150 Вт), LED-світильником (30 Вт), аккумулятором (80 А-год) та контролером заряду. На додачу, на стовпі поряд з сонячною батареєю є ще й вітряк потужністю 1 кВт, який виробляє електроенергію взимку, коли мало сонця, і живить п’ять ліхтарів.

Вищезгадані волинські проекти реалізовані в рамках третьої фази ініціативи ЄС та ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, яка працює в Україні з 2008 року. Головна умова участі у проекті – створення сільської неприбуткової громадської організації з головою, секретарем, назвою та печаткою.

Українські села освітлюються вуличними ліхтарями на сонячній енергії

“Після створення організації, кількість членів якої повинна становити, як мінімум, 40 осіб, ми проводимо навчання з селянами: сесії з лідерства, статичного планування, – пояснює Оксана Гузь, координатор спільного проекту ЄС ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” у Волинській області. – Потім на відкритому голосуванні члени ГО вирішують, яка проблема села найвагоміша і готують документацію на отримання гранту”.

Джерело: ecotown

 

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *