Попри начебто заборону ОПЗЖ та інших проросійських партій в Україні, НАЗК продовжує фінансування «платформи», виділяючи наказом від 22 квітня 119,5 мільйона гривень.
Певна логіка подібних формальностей присутня. Адже тимчасова заборона ОПЗЖ та інших (прийнята РНБО 19 березня на період воєнного стану) проросійських партій ще не означає заборони повної й остаточної.
Прийнятий Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій» насправді не забороняє якісь конкретно партії, просто виписує формальний механізм проведення такої процедури.
Для цього надається 6-місячний (!!!) з дня набуття Законом чинності термін для відповідного реагування СБУ. Та й сам згаданий Закон за № 7172-1 наразі після ухвалення ВР перебуває на підписі у Президента. Слід розуміти, що Зеленський на даний час (ранок 14 травня) його ще не підписав.
Захід підганяємо, а самі зволікаємо…
Словом, справа позбавлення ОПЗЖ державних засобів для існування далеко не така вже й проста, як могло здаватися на перший погляд.
Зрозуміло, що подібна бюрократична процедура не може бути миттєвою, як постріл. Але ж в умовах фактичної війни якимось нелогічним видається дисонанс, коли українська влада постійно підганяє західних союзників стосовно надання допомоги, а сама на місяці розтягує вирішення очевидного питання.
Зараз в умовах відбудови багатьох регіонів України, які нещодавно зазнали жахливої руйнації внаслідок війни, згадані кошти були б аж ніяк не зайві. Видається фінансування всіх політичних партій зараз далеко не справою першочергової ваги. Тим більше особливо цинічно спрямовувати майже 120 млн на партію, фактично резидентів агресора.
Чи може у верхах просто торгуються з представниками недозабороненої ОПЗЖ, намагаючись остаточно не псувати стосунки? Все ж таки хоч і перейменована, але друга за кількістю фракція після «Слуг народу». Раптом виявиться, що та заборона справді тимчасова. Відновлять партію після завершення воєнного стану і запитають опзжешники: де наші «зароблені непосильною працею» гроші?
Заборона ОПЗЖ спричинює дочасні перевибори депутатів
Існує й інша версія пояснення такої непевності з недозабороною й перефінансуванням. Згадані події поставили державне керівництво у непросту ситуацію. Повна заборона партії, представленої у ВР та різних місцевих радах, логічно і законно передбачає дочасні вибори відповідних рад.
Далеко не скрізь і не всім «народним обранцям» така перспектива видається привабливою. Але чому бути – того не минути. Сказавши «а», потрібно сказати і «б». Незважаючи на те, що із послідовністю у нинішньої влади видаються хронічні проблеми.
Наразі спостерігаємо на вищих щаблях державної влади «синдром вагітної п’ятикласниці», яка наївно сподівається, що «воно якось розсмокчиться». Проте досвідчені в політиці й не тільки знають, що не розсмокчиться – і дострокові вибори внаслідок заборони ОПЗЖ таки доведеться проводити. Позаяк, не можна бути «трішки вагітною». З проекцією на політичну виборчу ситуацію це означає два можливі варіанти розвитку подій:
- «Аборт» – скасування заборони ОПЗЖ (за одне й інших проросійських партій), тобто обмеження всього лиш тимчасовою забороною на час війни.
- «Пологи» – дочасні перевибори по завершенні воєнного стану.
Другий варіант видається більш закономірним, логічним і природнім.
