У розпал пляжного сезону особливої гостроти набрала проблема облаштування озера у Ворзелі – справжньої перлини цього курортного селища.
На відміну від більшості озер Приірпіння – це природня водойма, а не затоплений водою кар’єр з видобутку глини. Відоме Ворзельське озеро з давніх часів.
Нині, як і сотню років тому, до Ворзеля на озеро приїжджають відпочивати з усіх околиць, чимало пляжників із Києва.
На жаль, зараз озеро далеко не в кращому стані. Якість води бажає кращого. Вода цвіте. Періодично відчувається запах каналізаційних зливів.
За для порятунку озера жителі Ворзеля звернулися із колективним запитом до голови Бучанської територіальної громади Анатолія Федорука. Під цим зверненням активісти вже зібрали дві сотні підписів і продовжують їх збирати.
Минулої п’ятниці Анатолій Федорук вже відреагував на запит ворзельців стосовно очищення водойми. Допоки що словесно. Але судячи з уже проведено підготовчої роботи з розробки документів, за озеро беруться всерйоз.
Бучанський голова повідомив про вже розроблений паспорт озера, яке згідно з ним кваліфікується як ставок площею 3,2040 га, та розробку детального плану території 7 гектарів для визначення берегових смуг водойми.
«Він має врахувати той факт, що вздовж берегової лінії великих річок, водосховищ та інших водойм існує прибережна захисна смуга завширшки 100 метрів, щодо якої діє низка обмежень, зокрема, й стосовно споруд, що можуть бути там розміщено. Логіка природоохоронного законодавства полягає в тому, що весь берег озера має бути загальнодоступним, і ми наполягатимемо, щоб саме так було у Ворзелі. Одночасно дно водойми уже дослідили водолази, виявивши велику замуленість, особливо з боку парку та ресторану “Шкіпер”, що потребує додаткових заходів з очистки, які плануються на осінь, після завершення літнього сезону. Взято аналіз води, щоб виявити проблему чи спростувати наявність фекалій та інших відходів життєдіяльності людини у цій водоймі. На чергову сесію БМР виноситься проект рішення про балансоутримувача даної водойми – КП «Бучазеленбуд». Відтак хочу запевнити громаду селища, що влада Бучі, депутати і старостат Ворзеля підходять до вирішення проблеми системно і працюємо на результат з тим, щоб уже до наступного літа більшість проблем навколо озера було вирішено», – буквально зазначив Анатолій Федорук.
Справді, владі новоствореної територіальної громади є над чим попрацювати, аби відновити втрачене та не допустити такого забруднення озера в майбутньому.
Місцеві жителі з теплотою згадують старий добрий Ворзель та його перлину – озеро. Корінні ворзельці розповідають, як ще на початку 1990 років на місці нинішніх СПА-салонів розташовувалася човникова станція з рятувальним пунктом. Там, де зараз ресторан «Шкіпер», була пристань, до якою швартувалися прогулянкові човни, катамарани та водні велосипеди. Як на нас, значно доречніші на озері такі речі за нинішні ресторанно-розважальні комерційні заклади з непомірними цінами та незрозумілою системою каналізаційних зливів від них. Замуленість і сморід наштовхують на думку про зливання (повне чи часткове) нечистот із туалетів і кухні в озера.
У будь-якому разі це не єдина причина забруднення озера і замулення природніх джерел. Активістка з Ворзеля Юлія Полянська нарікає на засмічений сам витік джерела зі сторони Кичеєвого, яке живить Ворзельське озеро. Причиною цього є невдала меліорація, а також людський фактор. Русло нині пересохлого стоку джерела густо всіяно всіляким сміттям, яке забруднює озеро та перекриває його живлення.
Також однією з причин забруднення стала забудова й асфальтування вулиці Декабристів без прокладання ливневої каналізації. Через це дощові води потоками зносять все сміття з цієї вулиці прямісінько в озеро. Відеофіксацію цього неподобства можна переглянути нижче:
Все це розповідається до того, що очищення озера у Ворзелі потрібно проводити комплексно, ліквідовуючи не тільки наслідки, а й вищезгадані причини його забруднення.
Ворзельське озеро раніше чистили ще у 2011-2012 роках. Про це кореспонденту «Зорі Приірпіння» розповіла Наталя Семко, яка на той час була депутаткою Київської облради й фактично лобіювала дане питання.
Наталя Григорівна пригадує, що тоді роботи з очищення озера фінансувалися із обласного бюджету. Проводилися через департамент водних ресурсів і екологічний фонд. Спочатку було розроблено проект. Загалом роботи з очищення водойми обійшлися у півмільйона гривень, які виділялися двома траншами 300 і 200 тисяч 2011 і 2012 року відповідно.
За той час розцінки змінилися. Скільки коштуватиме очищення озера цього року – можна буде сказати тільки після розробки проекту. Фахівців, які можуть його виконати, лише кілька чоловік в області. Залишається відкритим питанням: чи можна буде цього року фінансувати (співфінансувати) такі роботи із обласного бюджету? Позаяк відтоді змінився територіально-адміністративний устрій, було створено територіальні громади, в яких залишають більше коштів. Тож цілком можливо, що всі роботи з очищення озера можуть покластися на бюджет місцевої, у даному випадку Бучанської територіальної громади. Але все одно можна й потрібно звертатися до районної та обласної рад, аби вони також зробили свій фінансовий внесок на очищення озера у Ворзелі, до якого з’їжджаються на відпочинок люди з Києва і Київської області.
Читайте також:
В озері рибальськими гачками ловили… сміття (+ фото)
