Бобри безкоштовно зупинять пожежі на торфовищах

Бобри безкоштовно зупинять пожежі на торфовищахФахівці Національного екологічного центру України (НЕЦУ) переконані, що прогресуюче зростання кількості пожеж на торфовищах можна зупинити силами… бобрів. Це має сподобатися також держчиновникам, бо для цього не потрібне залучення бюджетних коштів.

– Цього року збільшилася кількість пожеж. Горять ліси, луки, торфовища. Ця тривожна тенденція пов’язується з глобальними змінами клімату, а саме зменшенням кількості опадів і зростанням тривалості посушливого сезону. В таких умовах, значно частіше недбале поводження з вогнем стає причиною катастрофічних пожеж на значних природних територіях, які приносять суттєві збитки економіці і подекуди призводять до загибелі людей, – розказує еколог Олексій Василюк, заступник Голови НЕЦУ.
Особливо небезпечними є пожежі на торфовищах, адже саме такі пожежі загасити найважче. Торфовища здебільшого є осушеними в радянські часи в процесі “меліорації” болотами, і вони можуть повільно тліти на великій глибині. Загасити їх можливо, лише повністю заповнивши водою, що зазвичай не під силу місцевим підрозділам ДСНС. Торф може тліти роками, забруднюючи атмосферу та загрожуючи здоров’ю жителів прилеглих районів. Прогнозується, що наступні роки можуть бути ще більш посушливими. В цьому світлі ініціатива Мінприроди України щодо затоплення торфовищ та відновлення на них колишніх боліт виглядає доречною. НЕЦУ вітає таку ініціативу Мінприроди та вважає, що саме таким чином можна ефективно зупинити майбутні загоряння торфу, а також відновити рідкісні на сьогодні екосистеми поліських боліт, які знову можуть стати зеленими “легенями” для України.

– Ми вважаємо, – продовжує дослідник, – що очікувати на кредити або й бюджетні надходження на масштабні проекти відновлення боліт – не варто. Допомогти зупинити вогонь людям можуть бобри. Щороку ці тварини наполегливо будуть свої греблі, щоб відновити болота на їх природних місцях. Бобри є мисливським видом. Їх знищують, а боброві греблі руйнують, мотивуючи це потребами господарств. Найбільш простим шляхом зупинити пожежі на торфовищах є заборона відстрілювати бобрів і руйнувати їх греблі. Протягом 3-5 років площа боліт зросте в рази. Екологи також вважають, що відновлення боліт може стати важливою сторінкою життя України, оскільки така діяльність може мати фінансову підтримку на міжнародному рівні, як діяльність з глобального протистояння парниковому ефекту та глобальним змінам клімату. Адже накопичення торфу є природним механізмом зменшення концентрації вуглецю у атмосфері.

Джерело: Фейсбук Vasyliuk Oleksij

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *