30 тис грн у рік дозволяє заробляти домашня сонячна станція потужністю 8,5 кВт

30 тис грн у рік дозволяє заробляти домашня сонячна станція потужністю 8,5 кВтУ селі на Чернігівщині Михайло Мальований встановив сонячну електростанцію потужністю 8,5 кВт і заробляє 30 тис гривень у рік.

Колишній керівник енергопостачальної компанії порахував, що його СЕС окупиться за 10 років через хибний підхід до визначення вартості спожитої домогосподарством електроенергії.

«У квітні 2016 року встановив сонячні панелі загальною потужністю 8,5 кВт, хоча планував 10кВт, але не вистачило площі даху, – згадує Михайло Мальований. – Знайшов компанію, яка закуповує панелі у Китаї у фірми Jinko Solar(5-те місце у світовому рейтингу, гарантійний термін панелей – 15 років), інвертор вибрав у АВВ (італійський підрозділ), акумулятор не встановлював».

В обленерго дають перелік спеціального обладнання, яке потрібно встановити для підключення до мережі, розповідає він. «Лічильник обліку електричної енергії, який являє собою автоматизовану систему комерційного обліку, обійшовся мені у 10 тис гривень – купив у київської фірми, віддав у відділ збуту “Чернігівобленерго”, де його запрограмували та зробили денний і нічний тариф,- розповідає Михайло Мальований. – Наприклад, на складі у Києві лічильник Schlumberger коштує 8 тис грн, а “Київобленерго” продає його по 12 тис. грн.».

Один кВт встановленої потужності СЕС обійшовся приблизно у $1 тис, розповідає чернігівець, додаючи, що у 2016 році був другим власником сонячної станції у області.

«За час роботи станція відмовила лише раз – був збій у програмному забезпеченні, – згадує Михайло Мальований. – Відразу ж приїхали представники обслуговуючої фірми, перепрограмували, відкрили інвертор, переключили контакти – і все запрацювало: станція відчуває напругу, частоту, тому автоматично приєднується до мережі».

Загалом сонячні панелі ефективно служать 25 років, а потім їх продуктивність падає приблизно на 15-20%.

На відміну від південних областей, на Чернігівщині менше сонця, говорить Михайло Мальований. «Моя сонячна установка тримає рівень напруги у мережі, що вигідно мешканцям поруч розташованих будинків: у них насоси краще працюють, напруга не стрибає; в енергетиці це називається «підпора енергії», – пояснює фахівець. – Сонячна станція потужністю 10 кВт у нашій області може виробляти 10 тис. кВт-год електроенергії у рік, з яких приблизно 2 тис. кВт-год піде на власне споживання, а решта 8 тис кВт-год можна продати за «зеленим» тарифом».

З процедурою розрахунків проблем практично немає, розповідає Михайло Мальований. «Щодня оператор системи розподілу (ВСР) надсилає дані про обсяги погодинного споживання електричної енергії, а я будую графіки і бачу, скільки виробив, скільки спожив для своїх потреб, – пояснює чернігівець. – Щомісяця підписую з обленерго акт звірки і акт продажу надлишків – це можна було б зробити через «Особистий кабінет» на сторінці “Чернігівобленерго”, але доводиться щомісяця їздити до офісу».

Однак сам підхід до визначення вартості спожитої домогосподарством електроенергії викликає великі питання і знижує рентабельність СЕС, каже Михайло Мальований.

«У постанові НКРЕП прописано, як повинні проходити розрахунки, але насправді все відбувається по-іншому: взимку, у нічні періоди домогосподарство бере електроенергію від мережі(сонця немає), і ці обсяги віднімаються з обсягу мого виробництва, – пояснює фахівець. – Однак ціни на “зелену” і звичайну електроенергію різні: грубо кажучи, замість того, щоб продати 1 тис кВт-год за “зеленим” тарифом за 5 грн за кВт-год (це 5 тис грн) і заплатити за взяті з мережі вночі 200 кВт-год, як мінімум, удвічі дешевше (500 грн), я отримую оплату за різницю в обсязі відпуску і споживання – 4 тис грн за 800 кВт-год, тобто на 500 грн менше».

Цей умовний приклад демонструє економіку проекту, через яку невелика СЕС щорічно недоотримує 6 тис гривень і більше, наголошує Михайло Мальований. «Навіть з урахуванням того, що у будинку електрообігрів, у мене є ліміт на споживання 3 тис. кВт-год на місяць за стандартними тарифами, – пояснює він. – А за нинішньої схеми електроенергія по суті обходиться у 5 грн/кВт-год, але ж у постанові НКРЕП №170 від 27 лютого 2014 року “Про порядок продажу, обліку та розрахунків за енергію сонячної станції приватного домогосподарства” передбачено, що вузол обліку вимірює сальдо-перетікання одержаної і відпущеної електроенергії за календарний місяць, у тому числі за періодами часу протягом доби».

Термін окупності домашньої СЕС збільшується, каже Михайло Мальований. «У 2016 році станція обійшлася мені приблизно у 300 тис гривень – власні заощадження, – пояснює він. – При нинішній системі розрахунків у середньому СЕС заробляє 30 тис грн на рік, тобто термін окупності становить до 10 років».

Якщо є погодинні показники, повинен діяти нічний тариф, наголошує Михайло Мальований, додаючи, що регулятору варто перейти від розрахунку сальдо у місяць до погодинного розрахунку (лічильник дозволяє мати всі необхідні для цього дані) – і проблема вирішиться.

«Кількість бажаючих встановити домашні СЕС зростає, але тривалий термін окупності гальмує розвиток, – говорить він. – В Україні могли б хоч оподаткування зменшити, адже зараз домогосподарства сплачують ПДВ та військовий збір».

За даними Михайла Мальованого, зараз у на Чернігівщині вже 74 домогосподарства мають сонячні електростанції.

Джерело: ecotown

 

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *