4 грудня, в кінці першого тижня Різдвяного посту православні жителі України відзначають велике свято – Введення в храм Пресвятої Богородиці, або Третю Пречисту.
Історія свята Введення в храм Богородиці сходить до біблійної історії про те, як праведне подружжя Іоаким і Анна не могли мати дітей, хоч і перебували вже в похилому віці і благали Бога подарувати їм дитину. Тому пара дала обіцянку, що якщо в них народиться дитина, то вони віддадуть її на служіння Богу.
Господь почув їхні молитви і подарував їм дівчинку, яку назвали Марією. Коли їй виповнилося три роки, батьки виконали свою обіцянку і віддали її в храм для служіння Богу.
Із запаленими свічками і співом Іоаким і Анна провели свою дочку в храм Єрусалима, і Марія була введена у вівтар первосвящеником Захарією. З цієї хвилини вона забула батьківський будинок і вийшла з Єрусалимського храму лише тоді, як їй прийшла пора виходити заміж за Йосипа Обручника.
Найсвятіше свідоцтво Богообраності Діви Марії – це Її входження у Святая Святих. За законами того часу, жінці не можна було заходити у всі частини в Храмі. А Пресвята Діва Марія жила у Храмі, навчалася читанню Священного Писання і рукоділлю, мала вільний вхід у Святая Святих для молитви, якій присвячувала більшу частину часу і тут отримувала їжу від Архангела Гавриїла.
Так майбутня Богородиця була введена в Храм. У це велике свято православним дозволяється зробити послаблення Різдвяного посту – на трапезі дозволяється риба і вино.
Прикмети в день Введення в храм Пресвятої Богородиці розповідають про такі погодні умови:
1) Якщо сніг не вкриє землю ще до настання свята, то він швидко розтане, а якщо після, то буде лежати до настання весни.
2) Які погодні умови будуть у цей день, таким буде і Різдвяний день.
3) Якщо на вулиці буде мороз і сонце, то в наступному році можна очікувати хороший урожай хліба.
4) Великий мороз свідчить про спекотне літо.
5) Якщо весь день буде холодно, то зима буде морозною і сніжною.
6) Дзвінкий дзвін говорить про наступаючому морозі, а глухий — про снігопад.