Виповнилося 10 років, як у Києві відбувся перший політ реактивного пасажирського літака АН-148 розробленого ОКБ ім. О.К Антонова
Відчуйте себе на кілька хвилин пілотами – така можливість була надана журналістам. Відверто кажучи, автор цих рядків до кінця не усвідомлював, чи може тренажер повністю замінити реальні польоти, в реальних умовах, а не віртуальних тренажерах. Своїми сумнівами я поділився з нашим супроводжуючим – провідним інженером АНТК Олександром Миколайовичем Сосненком, який, до речі, брав безпосередню участь у розробці цього тренажеру.
– Дійсно, – каже Олександр Миколайович. – Раніше пілоти опановували свою майстерність безпосередньо на літаках з досвідченим інструктором. Тоді ми не рахували скільки при цьому спалюємо палива. Зараз – інші часи. А нам у спадок залишився лише вислів відомого політичного діяча: «Економіка повинна бути економною». Тепер відомі авіакомпанії світу для підготовки на певний тип літака та перепідготовки пілотів використовують тренажер. У програмі навчання передбачені ймовірні нештатні ситуації. Зокрема, розгерметизація салону, відмова двигунів, зміна вітру при зльоті на 180 градусів, раптова поява на злітній смузі іншого літака в той час, коли інший літак йде на посадку та багато інших ситуацій. Погодьтеся, в реальних умовах подібні ситуації відтворити вкрай важко. Тому краще нехай пілоти з подібними випадками зіштовхуються на тренажерах, ніж у реальному житті. До того ж, лінійні пілоти кожні півроку проходять у нас перепідготовку, як українських авіакомпаній, так й авіакомпаній світу. У переважній більшості рейси виконуються «штатно», а від цього притупляється пильність самих пілотів. А щоб вони під час несподіваних ситуацій не розгубилися і змогли прийняти єдине правильне рішення – існує програма перепідготовки льотного складу.
– Скільки коштує виготовлення тренажеру літака? – цікавляться журналісти.
– Майже така вартість, як самого нового літака.
За цим інтерв’ю ми непомітно дійшли до цеху в якому знаходилися кілька тренажерів для таких типів літаків сімейства АН-70, АН-124 («Руслан») і, звичайно, літак нового покоління АН-148. Заходимо до середини тренажерів. Наш позаштатний кореспондент Дмитро Еннанов виконує роль командира повітряного судна. Його місце – зліва. Автор цих рядків скромно розміщується праворуч. Програміст включає комп’ютерну програму і ми бачимо за лобовим склом літака злітно-посадочну смугу. Літак готовий до польоту. Тут зроблю невеличкий відступ: ми нікого не попереджали про те, що Дмитро має певне відношення до авіації (яке саме – трохи пізніше). Про це ми не стали казати присутнім, а представили його, як журналіста. Свого роду це був експеримент: чи зможе Дмитро, який вперше сів за штурвал АН-148, здійснити самостійний політ. Літак за лічені секунди набирає потрібну швидкість – 220 км/год.
– Рубіж! – каже Сосненко.
Рубіж – це швидкість прийняття рішення. Або починаєш гальмувати, у разі виникнення позаштатних ситуацій, або здіймаєш літак у повітря.
Важко словами передати ті почуття, коли знаходишся у повітрі, більше того – у кабіні екіпажу. На власні очі бачиш всю ту неповторну красу. Від цього перехоплює подих, адреналін. Можливо, по цій причині і закохуються в небо раз і назавжди, стають пілотами?
Дмитро спокійно і мовчки працює по приладах і міцно тримає штурвал у руках. Він виконує «квадрат» і повинен самостійно здійснити приземлення. Ніхто з присутніх не втручається у його дії. Виконавши розвороти він входить у «глісаду». За кілька секунд здійснив м’яку посадку. Запала мертва тиша, ніхто не міг повірити, що людина, яка вперше сіла за штурвал АН-148, змогла майстерно виконати політ. Першою порушила тишу методист з програмного забезпечення.
– Ви, мабуть, не стільки журналіст, скільки за професією льотчик?!
– Так, – каже Дмитро. – Нещодавно повернувся зі Швеції, де проходив місячне навчання на тренажері на «Боїнг-737-500». Після нього «Ластівка» (так ласкаво називають пілоти АН-148) має багато спільного в керуванні сучасними європейськими літаками. Дійсно, АН-148 не поступиться у своєму класі іншим літакам. Він легкий у керуванні: з перших хвилин «знайомства» знаходиш із ним спільну мову. Це дійсно літак нового покоління і в нього є чудове майбутнє.
Наша довідка
Комплексний тренажер рівня D регіонального пасажирського літака нового покоління АН-148 – перший на пострадянському просторі такого високого рівня був розроблений і побудований спеціалістами АНТК «Антонов».
Цей тренажер дозволяє повністю імітувати ситуації, які трапляються під час польоту, включаючи різні нештатні ситуації. Його застосування дозволяє значно підвищити рівень підготовки льотних екіпажів і, відповідно, рівень безпеки польотів. За два попередні роки на нерухомому тренажері АН-148 пройшли підготовку майже 200 льотчиків. Цей тренажер відповідає міжнародному рівню D і має сертифікат.
Журналісти висловлюють свою вдячність начальнику прес-служби ДП «Антонов» Оксані Трофимчук, за організацію підготовки цього матеріалу.