З настанням холодів багато споживачів відчувають дискомфорт в своїх квартирах. Відсутність тепла і гарячої води, надання послуг в неповному обсязі – далеко не повний перелік їхніх претензій до виконавців житлово-комунальних послуг. Разом з тим при низькому рівні послуг нарахування проводяться за повним тарифом. Щоб розібратися в нюансах цієї ситуації, звернемося до чинного законодавства України в сфері житлово-комунальних послуг. Сподіваємося, що консультація юристів з громадської приймальні Союзу споживачів допоможе вам, дорогі читачі, довести свої права і вимагати отримання якісних послуг на ділі, а не на папері.
Договір на надання житлово-комунальних послуг
Щоб дотримувалися права і законних інтересів споживача при наданні житлово-комунальних послуг, необхідно щоб правовідносини в цій сфері послуг були оформлені договором. Це вимоги закону. Так, стаття 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.04 р № 1875-1У говорить про те, що відносини між громадянами і підприємствами, що надають житлово-комунальні послуги, здійснюються виключно на договірних умовах.
Стаття 21 названого Закону зобов’язує виконавця послуг підготувати та укласти із споживачем договір про надання житлово-комунальних послуг відповідно до типового договору з встановленням відповідальності за дотримання його умов.
Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 12.07.05 р № 560 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій …» і від 21.07.05 р № 630 «Про затвердження Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної і гарячої води і водовідведення…». Зазначеними постановами було затверджено типові договори про надання відповідних послуг. Споживачі мають право ознайомитися із зазначеними документами, виконавці послуг не мають права відмовити їм у цьому. Тільки переконавшись в тому, що підготовлений виконавцем договір відповідає типовому договору, споживач може його підписати. Пам’ятайте, що згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами. Укладений договір на надання житлово-комунальних послуг не означає, що в квартирах відразу стане тепліше, а біля будинку чистіше, головне – при його наявності споживачі будуть захищені. Якщо сьогодні при будь-якому рівні виконання послуг споживачі їх оплачують, то при наявності договору споживач буде платити тільки за надані йому послуги. А з часом споживачі зможуть домогтися і істотного поліпшення якості послуг.
Якщо послуги неякісні
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (ст.20) встановлює право споживача на своєчасне і якісне отримання послуг згідно із законодавством та умовами договору про надання житлово-комунальних послуг. Право споживачів на належну якість послуг та обслуговування гарантує і Закон України «Про захист прав споживачів» (ст.4). Якщо рівень надаваних послуг не відповідає вимогам, що пред’являються, споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги. Для цього споживач відповідно до ст. 18 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» має право запросити представника виконавця для складання та підписання акта-претензії. В акті зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Представник виконавця зобов’язаний з’явитися на виклик споживача не пізніше строку, встановленого договором. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і підписується ними. Якщо представник виконавця не з’явиться в строк, встановлений договором, або необґрунтовано відмовиться від підписання акта-претензії, він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Після чого споживач передає акт-претензію виконавцю.
Якщо сьогодні при будь-якому рівні виконання послуг (в тому числі неякісному) споживач їх оплачує, то при наявності договору на надання житлово-комунальних послуг, він платить тільки за надані йому послуги, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або вручає споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні претензії. Споживач має право на досудовий розгляд спору шляхом задоволення пред’явленої претензії. Що стосується суперечок щодо задоволення претензій, то вони вирішуються в суді.
Звертаємо увагу споживачів на додаток до Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної і гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 21.07.05 р № 630. У ньому містяться вимоги щодо кількісних і якісних показників послуг та зменшення плати у разі їх відхилення. Наприклад, щодо початку і закінчення опалювального сезону встановлені такі вимоги: він повинен починатися і закінчуватися, якщо середньодобова температура повітря протягом трьох діб становить + 8 ° С. Прострочення початку або дострокового закінчення опалювального сезону тягнуть зменшення плати на 3,3% місячної плати за кожен день перевищення допустимого терміну відхилення. А він становить одну добу від терміну, встановленого міськдержадміністрацією або органом місцевого самоврядування. Протягом опалювального сезону має забезпечуватися безперебійне теплопостачання приміщень. Допустимий строк відхилення – не більше 12 годин на добу, причому, один раз на місяць. При порушенні встановленого вимоги плата зменшується на 3,3% місячної плати за кожен день перевищення допустимого терміну відхилення.
Право споживача на несплату послуг
Як передбачає ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг на період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім’ї. Для реалізації цього права споживач повинен звернутися до виконавця послуг з письмовою заявою та офіційними документами, що підтвердять факт відсутності. Це можуть бути документи з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання.
Наприклад, щоб не платити за послуги холодного та гарячого водопостачання на період тимчасової відсутності споживача і членів його сім’ї, слід звернутися із заявою до виконавця зазначених послуг для опломбування запірних вентилів на вводі в квартиру або власний будинок. За письмовою заявою споживача виконавець відновить надання послуг, знявши пломби. Такий порядок встановлений п.32 Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної і гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.05 р № 630.
Джерело: Портал споживоча