Завтра Маковія, або Перший Спас

Завтра Маковія, або Перший Спас

У серпні маємо три Спаси, якщо йти за народним календарем, то на перший святять мед і букетики-обереги, 19 серпня — яблучний Спас, а 28 серпня, на Успіня Богородиці, освячують хлібне колосся.

 

В один день два християнські свята

Перший Спас —  особливе свято, позаяк увібрало в себе окрім відзначення  двох важливих християнських подій ще й багато народних традицій, що поетично переплелися навіть в букетиках-оберегах, де обов’язково мають бути головки маку, як особливого символу. У той же день  Церква відзначає пам’ять семи мучеників Макавейських: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їхньої матері Соломії та їхнього вчителя Єлеазара, які в 166 р. до н. е. очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.

Також в цей день відзначається Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день. У цей день за переказами візантійський імператор велів винести з храму залишки чесних древ Хреста, на якому був розіп’ятий Ісус і здійснити з ними хресну ходу по всьому місту, щоб  оберегти його жителів від хвороб та всякого зла.

Тепер детальніше про  традиції святкування, як відомо цього дня у церквах святять воду, мед, квіти й мак.

 

Барви «маковійської квітки»

Завтра Маковія, або Перший Спас«Маковійська квітка» має складатися з достиглих голівок маку, як на мене, схожих до куполів храму в «обіймах»  чорнобривців, барвінку та інших квітів й різних трав, які в народі називають зіллям, зіллячком: волошки, м’яти, чебрецю, полину, деревію та інших.

До речі, дівки-чарівниці святили ще й мак-видюк (дикий мак). У народному знахарстві він вживається як засіб проти чародійства: вважалося, що цим маком треба обсипати дім, і тоді всі відьомські хитрощі зникнуть. Кожна квітка в букеті мала своє призначення. Так, м’ята мала оберігати сім’ю від усякої напасті й додавала здоров’я, сонях уособлювався з небесним світилом, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.

Після освячення букет квітів бережуть протягом року перед іконами.

Обрядовою їжею цього дня є  шулики або ломанці. Готують їх так: печуть пісні коржі на соді, ламають на дрібні шматочки і заливають медом з перетертим маком.

 

У цей день хрестився Великий Володимир

Завтра Маковія, або Перший СпасЩе в давнину в цей день влаштовувалися  хресні ходи до річок, водоймищ, озер. Вода освячувалася і після цього в ній купалися, а також купали худобу, щоб вона не хворіла. Також в цей день важливо було скупатися всім, щоб також не хворіти. Ще цього дня освячували нові колодязі й джерела. За переказами цього дня 988 р. хрестився Великий Володимир.

 

Автор: Валентин СОБЧУК

One thought on “Завтра Маковія, або Перший Спас

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *