У Луцьку мешканці занедбаного гуртожитку почали удвічі менше платити за опалення та отримувати вдосталь тепла після проведення енергозберігаючих заходів.
Стати енергоефективним будинку допомогла участь у програмі USAID – Агентства США з міжнародного розвитку, передає Голос Америки.
Як зазначає голова правління Асоціації ОСББ «Лучани» Юлія Сабатюк, спочатку у гуртожитку встановили терморегулятор для автоматичної подачі тепла в залежності від зовнішньої температури.
«Частину коштів збирали по квартирах, частину дала мерія, половину профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку, – розповідає вона. – З цього ІТП почалася кампанія з енергозбереження, яка дозволила зменшити витрати на опалення на 50%».
Слідом за терморегулятором, Юлія Сабатюк переконала мешканців узяти кредит на утеплення фасаду. Власники проблемних квартир, де через вологість підтікали стіни і цвіли речі у шафі, вклалися в утеплення без зайвих вмовлянь, розповідає мешканка будинку, додаючи, що були й ті, що сумнівалися.
«Зараз всі задоволені, особливо, як підуть платити, – каже Ніна Христінчик. – Якщо назовні температура плюс 3, то всередині плюс 34».
Енергозберігаючі заходи швидко окупилися, а на зекономлені кошти співвласники гуртожитку вирішили замінити проводку і труби, що вічно текли, та встановити лічильники для квартир. Вистачило навіть на красу – петриківський розпис у під’їзді.
У колишньому занедбаному гуртожитку стались чарівні зміни.
«Якщо тариф по місту Луцьку за січень місяць був 16, 80, то в нас 7,11 – замість шестисот гривень платимо 300, – розповідає член ОСББ «Лучани» Тамара Мартинюк. – Раніше мерзли, ходили вдягнені, а зараз навіть вікна та балкони відкриваємо, бо гаряче».
У Луцькій міськраді сприяють ініціативним. Сплату відсотків за кредитами на модернізацію житла узяв на себе міський бюджет. «Виходить безвідсотковий кредит, який дозволяє відремонтувати будинок і зменшити приблизно вдвічі витрати, пов’язані з його обслуговуванням», – наголошує голова Ради голів ОСББ міста Луцька Роман Бондарук.
Наразі мешканці гуртожитку мають намір взяти кредит на встановлення сонячних колекторів, які дозволять менше платити за гарячу воду.
«Це реально зробити в кожному будинку, – запевняє ініціаторка нововведень Юлія Сабатюк. – Всього-на-всього треба почати з себе і згуртувати навколо правильної ідеї людей».
Джерело: Ecotown