Міль, цей маленький несимпатичний метелик може вивести з рівноваги найстійкішого: вона заводиться будь-де – в крупах, платяній шафі, аптечці з травами, архівах, картині і книзі.
Звідки вона береться. Вона вже знаходиться в крупах і інших сипучих продуктах, навіть фасованих, сухофруктах, горіхах, хлібі.
Міль дуже швидко розмножується. Після зараження нею – продукти стають непридатними до вживання, причому повне їх псування відбувається досить швидко.
Щоб швидко й ефективно позбутися цього шкідника, корисно мати уявлення про особливості біології харчової молі. Важливо розуміти, що зрідка бігати по кухні з тапком і знищувати метеликів молі – це вельми малоефективний варіант боротьби, який просто створює видимість знищення харчової молі. Основна ж маса шкідників (личинок) продовжує при цьому активно розвиватися в заражених продуктах харчування.
У своєму розвитку харчова моль проходить кілька стадій, і щоб позбавитися молі на кухні, потрібно знищити і метеликів, і личинок, і яйця молі. Слід пам’ятати, що ніякої сезонності в розмноженні і поширенні молі немає: вона може з’явитися в будь-який час року, тому позбутися харчової молі потрібно якомога швидше після її виявлення.
Починати позбавлятися від кухонної молі необхідно з личинок. Саме вони псують продукти, склеюючи крупи в невеликі характерного вигляду грудочки і залишаючи під поверхнею фруктів і овочів звивисті ходи.
Це цікаво
Харчова міль, залежно від продуктів, на яких вона мешкає, ділиться на зернову – та, що паразитує на зернах пшениці, рису та кукурудзи; яблуневу (фруктову) – псує яблука, груші, абрикоси; картопляну – мешкає в бульбах картоплі, тютюну та інші.
Личинки молі досить легко знищити. Для того щоб позбутися харчової молі, насамперед необхідно перебрати всі запаси їжі на кухні, почистити комору, перевіривши стан запасів, що найбільше залежалися.
Дрібні сірі грудочки на дні пакетів і банок, склеєні зернятка круп, покриті сіруватим нальотом, є доказом ураження продукту міллю.
Як позбавитися молі харчової і деяких її інших видів, поговоримо далі.
Дієвим способом позбавитися молі є комплексний підхід, масштабна акція винищення і подальша профілактика. Про це далі.
Позбутися від молі в крупах можна, прогрівши їх в духовці або на сковороді, або заморозивши на кілька днів в морозилці. Щоб позбутися круп’яної молі досить помістити заражений продукт в холод нижче мінус 10 ° C на 2-3 дні, або в тепло вище + 60 ° C – на 1-1,5 години. Однак якщо заражено більше 20% продукту, краще його взагалі викинути.
Позбутися від метеликів харчової молі в квартирі найдоцільніше механічним способом. Можна просто прихлопнути літаючих шкідників, а можна розвісити клейкі стрічки або спеціальні липкі пастки в місцях їхнього розповсюдження. Застосовувати інсектицидні аерозолі в цих випадках нераціонально, але при паралельному труїнні тарганів чи домашніх мурах вони дадуть хороший результат і проти молі.
Таким чином позбавитися від невеликої кількості молі в продуктах цілком реально, зробивши ревізію запасів їжі, прожаривши заражені крупи при високій температурі, або заморозивши їх. Звісно, ??куплену крупу в першу чергу потрібно також пропустити через духову шафу чи морозилку.
Потрібно розуміти, що повне позбавлення від молі на кухні неможливе без знезараження та дезінфекції всієї території проживання шкідника. Яйця молі можуть перебувати в найдрібніших порожнинах меблів, і без їхнього знищення домогтися очищення кухні від шкідника буде проблематично.
Про сучасні високоефективні протимольні засоби.
Позбутися кухонної молі можна, використовуючи широкий асортимент спеціальних хімічних препаратів. У цілому їх можна розділити на ліквідаційні – інсектициди, що містять отруйні речовини та знищують вже існуючих комах, і репеленти – створені на рослинній основі і відлякують нових шкідників. Найбільш поширеною формою випуску засобів-інсектицидів є аерозолі.
Існує безліч різних аерозолів, які можна використовувати, щоб позбутися від молі на кухні. Серед найбільш популярних – «Раптор» від молі, «Армоль», «Антимоль» і аерозоль «Комбат».
Раптор «Захист від молі» використовується проти метеликів молі та її личинок. Розпорошується на меблі, у тому числі дерев’яні, одяг, килими, ефективний протягом 12 місяців, або до першого прання.
Аерозоль від молі Армоль» володіє миттєвим ефектом проти метеликів і пролонговану дію проти личинок молі. Використовується для очищення та захисту меблів і килимів від комах. Діє протягом 6 місяців.
Антимоль Raid» використовується для одягу, хутра і тканини будь-якого типу, зберігає ефективність протягом року, або до першого прання.
Аерозоль «Combat SuperSpray» має універсальну дію проти більшості літаючих і повзаючих комах-шкідників. Розпорошується по кутах кімнат, на стику меблів і в місцях розповсюдження комах, безпечний для тварин.
Механізм дії засобів-репелентів полягає в тому, що вони відлякують комах і не дають їм відкласти яйця. Найчастіше репеленти мають форму таблеток, пластин і брикетів, деякі з них можуть містити нафталін та камфору.
Слід пам’ятати, що нафталін має виражені канцерогенні властивості, тому застосовувати його в житлових приміщеннях не можна, а при виборі репеленту слід обов’язково перевіряти його склад. Через це застосування їх на кухні в цілому обмежено і використовувати їх поруч з продуктами харчування небажано.
Щоб позбутися продуктової молі, можна використовувати лавандове і ялицеве масла. Просочені цими маслами ватяні диски потрібно розкласти в місцях появи шкідника. А щоб позбутися від круп’яної молі на кухні в цілому стоїть розкласти кілька таблеток поверх шаф або під меблями. Найбільш відомими репелентами є таблетки «Антимоль» і «Дезмоль», пластини «Молебій», касети «Арсенал», «Фітоцид», «Зітол», «Гела»
Секції від молі вважаються найбільш раціональним і ефективним засобом превентивної боротьби з міллю. Вони можуть випускатися з ароматами лаванди, мандарина або ромашки, а можуть і не мати запаху зовсім.
Взагалі кажучи, секції призначені для захисту речей у платтяних шафах, однак можуть допомогти позбавитися і від харчової молі на кухні. Будучи, по суті, фумігаційним засобом, вони виділяють активні речовини, що перешкоджають розмноженню молі і, крім того, відлякують дорослих особин (метеликів).
Серед відомих марок секцій від молі – «Раптор», «Mosquitall», «Globol».
Секція від молі «Раптор» призначена для захисту вовняних і хутряних виробів. Допомагає позбутися як від дорослих метеликів, так і від личинок молі на кухні. Секції варто міняти кожні 4 місяці.
Секції «Mosquitall» забезпечують комплексний захист від метеликів молі. Проти личинок і яєць шкідника працюють слабо, бажано застосовувати їх як засоби профілактики. Дієві протягом 6 місяців.
Секції «Globol» мають оригінальний дизайн і захищають простір як від метеликів молі, так і від гусениць. У своєму складі мають натуральне масло лаванди. Однією секції вистачає на 6 місяців.
Народні засоби від молі
Крім хімічних препаратів для боротьби з міллю певною ефективністю володіють також народні засоби. До них відносяться листя тютюну, перець, свіжа герань і кропива, полин, м’ята, апельсинова цедра, свіжі та сушені квіти лаванди, господарське мило та інші.
Для відлякування молі невелика кількість натурального репеленту зазвичай розкладається в глибині кухонних шафок. Запах від цих засобів, відлякає дорослу міль і не дозволить їй відкласти яйця. А ось на личинок харчової молі народні засоби практично не діють – про це потрібно пам’ятати.
Щоб позбутися борошняної молі, народна мудрість рекомендує просіяти борошно, потім підсушити його в духовці, після чого зберігати разом з декількома зубчиками часнику. У боротьбі з міллю можна використовувати також сіль.
Народний рецепт порятунку від фруктової молі – обполоснути продукт в солоній воді. Практика показує, що цей метод працює лише при незначній ступені зараженості продукту.
Запах лаванди і цитрусових міль не переносить. Розкладені кірки апельсина, лимона по кутах шаф, а також нанесене на ватні тампони масло лаванди або загорнутий в марлю невеликий букет цих квітів, допоможуть позбутися харчової молі.
Обробка шафок оцтом теж ефективна. Спочатку потрібно ретельно промити всі важкодоступні місця, щілини мильним розчином, провітрити приміщення, а потім всю поверхню шафи, де зберігаються сипучі, протерти оцтом.
На допомогу в боротьбі з міллю прийде часник. Якщо покласти зубочки часнику в контейнери, де зберігаються крупи, то його запах відлякуватиме непрошених гостей. На запах круп і їх смакові якості часник не впливає.
Лавровий лист теж не до душі харчовій молі. Потрібно розкласти лаврові листи по периметру поличок з крупами, а також в баночки, де зберігаються продукти, що приваблюють міль.
Міль відлякують запахи гвоздики, герані, багна (рослина), пижми, ялиці, розмарину, базиліка. Слід нанести аромамасла з цими запахами на ватяні диски і розкласти в місцях, де може завестися міль.
Запах полину міль не любить. Невеликі кущики полину, розкладені в місцях зберігання продуктів, обожнюваних міллю, відлякають її.
Листя волоського горіха, що мають специфічний запах, добре допомагають у боротьбі з міллю. Досить розкласти по кутах шафки кілька свіжих листя горіха, щоб міль надовго забула шлях до зберігаються там продуктам.
Перевіреним засобом є натуральна камфора і камфорна ефірна олія. Камфорний запах не дасть молі оселитися в шафках з продуктами.
Неприємний молі тютюновий запах. Розкладений на поличках тютюн є хорошим засобом від харчової молі.
Різкі запахи відлякують міль. Можна, після ретельного прибирання та ліквідації заражених продуктів, побризкати духами в шафці. Таким чином, неприємний для молі запах не дасть зіпсувати продукти.
Методи профілактики від молі
Набагато ефективніше запобігти самій появі молі на кухні та в домі, ніж потім боротися з результатами її життєдіяльності.
У першу чергу це стосується запасів харчових продуктів. Не потрібно масово складувати на кухні крупи, борошно і макарони – їжу варто купувати не більше ніж на тиждень. При цьому віддавати перевагу краще відомим торговим маркам, що добре себе зарекомендували. Зберігати сипучі продукти необхідно в щільно закритих контейнерах.
По можливості не рекомендується залишати фрукти і овочі на відкритому повітрі. Виявленої фруктової молі можна позбутися, помістивши фрукти в холодильник. При підозрі на наявність картопляної молі бульби слід перебрати і позбутися від заражених якомога швидше. І звичайно, найкраща профілактика від молі – уважна перевірка всіх купованих продуктів.
На закінчення відзначимо, що міль може однаково успішно жити і в сільському будинку, і у фешенебельній квартирі, тому просте підтримання чистоти в будинку ще не гарантує, що шкідник не заявиться до вас у гості. Грамотне ж використання профілактичних засобів і заходів вбереже ваше житло від вторгнення харчової молі з більшою ймовірністю.
Після покупки крупи в магазині обов’язково прожарювати її в духовій шафі, а потім пересипати в скляні контейнери, бляшані банки або пластикову тару з щільною кришкою;
Утримувати кухню в чистоті: протирати полички оцтом, провітрювати, застосовувати масла рослин, із запахом, неприємним для молі;
Періодично переглядати запаси і крупи, що довго зберігаються при необхідності прожарювати в духовці протягом 15 хвилин при температурі 60 градусів;
Варто розібрати завалені кути будинку: речі, що давно лежать, бабусине придане (хустки, перини, кофточки, подушки, згорнуті килими). Адже міль може жити не тільки в крупах, а й в речах. І, якщо не ліквідувати її лігво повністю, то через час вона знову відвідає кухню.