Всі ми не з чуток знаємо, як іноді важко повернути товар назад продавцеві. Якщо товар приходить неякісний ще від виробника, на голову продавця лягає проблема вирішення конфлікту, повернення, обміну товару та в цілому торговий заклад може зазнати зниження репутації. Продавці, у яких заробітна плата залежить від виторгу, вдвічі не зацікавленні в поверненні грошей покупцеві.
Останнім часом проблему вирішують заздалегідь – не заповнюють жодної документації.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору і повинна бути надана споживачеві до придбання товару.
Якщо ж товар не відповідає заявленим продавцем критеріям, не працює належно, або не виконує якісь функції, одним словом інформація про цей конкретний товар була надана неналежним чином навіть через те, що на складі чи в магазині немає можливості його перевірити, повернути його в 14-ти денний термін можна відповідно до абз.2 ч.1 ст. 9 закону України «Про захист прав споживачів»: «…споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем».
Належної якості означає, що ви не пошкодили ні внутрішні деталі ні естетичний вигляд товару.
Але товар має бути придбаний у правильному порядку – штампи, підписи, гарантія – все мусить бути у вас і заповнене. В гарантійному талоні має бути вказана модель, підпис продавця, штамп і ДАТА купівлі. Якщо передбачається видача накладної, все те саме: підписи, модель, штамп, дата. З вас вимагатимуть пред’явити також і чек.
Як саме повертати товар залежить від умов договору, який з вами було укладено. Якщо це договір купівлі-продажу, то в такому разі продавець повинен замінити товар на аналогічний, якісний, або ж повернути його вартість, причому повернути її продавець зобов’язується в день пред’явлення законної вимоги, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше, ніж протягом семи днів.
А якщо це договір про надання послуг, то в умовах мають бути чітко вказані права та обов’язки сторін; порядок розгляду спорів, що можуть виникнути між сторонами в процесі виконання, зміни чи розірвання договору».
Що ж до того, що товар Вами був придбаний у кредит, і за тієї умови, що був укладений договір купівлі-продажу, то у Вас є право розірвати такий договір з кредитором. Відповідно до ч.6 ст.11 Закону України «Про захист прав споживачів»: «…споживач має право протягом чотирнадцяти календарних днів відкликати свою згоду на укладення договору про надання споживчого кредиту без пояснення причин. Перебіг цього строку розпочинається з моменту передачі споживачеві примірника укладеного договору. Відкликання згоди оформлюється письмовим повідомленням, яке споживач зобов’язаний подати особисто чи через уповноваженого представника або надіслати кредитору до закінчення строку».
А тобто, якщо товар не відповідає очікуваному, і ще не минуло 14 днів, можна просто його повернути, а угоду з банком розірвати, заплативши тільки відсоток за фактичний час користування кредитом. Сплачені відсотки можна компенсувати, тільки робити це повинен «продавець».
Якщо товар виявився неякісним, продавець зобов’язаний відшкодувати всі витрати, пов’язані з покупкою. У тому числі і витрати по отриманню кредиту. Крім того, якщо товар був доставлений із запізненням, покупець має право на пеню в розмірі 3% від суми покупки за кожен день прострочення.
Банк надає фінансову послугу. За якість товару чи його доставку відповідальності банк не несе.
Буває так, що товар довозять вам по частинах, або ж із якимось браком чи і через місяць.
Якщо ж пройшло вже 14 днів з моменту придбання товару, то у Вас є право на його повернення для заміни на аналогічний товар належної якості, або його належний ремонт, або ж повернення коштів відповідно до гарантійних термінів на товар, які, як правило, зазначаються в паспорті товару, або ж на упаковці, це зазначено в ч.1 та 2 ст. 7 Закону України «Про захист прав споживачів»: «…виробник (виконавець) забезпечує належну роботу (застосування, використання) продукції, в тому числі комплектуючих виробів, протягом гарантійного строку, встановленого нормативно-правовими актами, нормативними документами чи договором».
В таких випадках краще за все звертатися не до дистриб’ютора – торгової точки, де було придбано товар, а в сервісний центр. За гарантією ремонт буде здійснено безкоштовно.
Керуючись законами можна добитися необхідного результату і відновити справедливість, і продавець це краще за покупця знає, тому частіше за все тактика продавця проста – давити психологічно і завіряти в неможливості повернення, відбити бажання, зіпсувати наміри. Але ж ми знаємо, що вони знають.
Автор: Надія ФЕДЦОВА