Зміни до Податкового кодексу, які набрали чинності з початку року, серйозно змінюють правила оподаткування нерухомості в Україні. Не важливо, чим володіє людина — хрущовкою або справжніми хоромами, встановлено відповідні норми. Однак, щоб заспокоїти наших читачів, зауважимо, податок на нерухомість за 2015 рік можна буде сплатити до 1 липня 2016 року. Окрім цього, розміри податків будуть запроваджуватися за рішенням місцевих органів самоврядування. Тепер розглянемо певні положення нового податку.
Як дізнатися про його нарахування?
Спеціально відвідувати фіскальний орган для того, щоб вам нарахували податок, не треба. Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надішлють платнику податку за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Нерезидентам (іноземцям, особам без громадянства) повідомлення-рішення надішлють за місцезнаходженням об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів. Розрахунок буде здійснено на підставі відомостей Державного реєстру (далі — Реєстр) речових прав на нерухоме майно, до якого заносилася інформація про об’єкти нерухомості з 2013 року. Враховуючи відсутність в цьому Реєстрі інформації на більшість об’єктів нерухомості, доведеться терміново оновлювати його з баз даних БТІ. Отже, через організаційні моменти податок на нерухоме майно може і не запрацювати на повну.
У разі, якщо платник податку не погодиться з розрахунком податку або виявить розбіжності в наявній у нього інформації про об’єкт нерухомості, він має звернутися з оригіналами документів на нерухомість до фіскальних органів. Останні, якщо є підстави, мають провести перерахунок суми податку і надіслати нове податкове повідомлення-рішення.
Податок сплачується фізичними особами — протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету. Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків.
Чи справлятиметься податок з власників садиб на окупованих територіях?
Змінами до законодавства, які було здійснено останнім часом, так і не врегульовано проблеми осіб, котрі стали вимушеними внутрішніми переселенцями (мешканці Криму, частини Донецької та Луганської областей).
Отже, незважаючи на те, що вони фактично позбавлені права вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своїм нерухомим майном, а в деяких випадках це майно вже втрачено, до урегулювання проблеми на законодавчому рівні їм доведеться платити податок на нерухомість в загальному порядку. Сплачувати податок їм доведеться за місцем реєстрації свого нового місця проживання. За основу братимуться дані Реєстру. Як розумієте, довідки від окупаційної влади (для АРК) або самопроголошеної влади «ДНР» чи «ЛНР» про знищення (відсутність) майна фіскальними органами братися до уваги не будуть. Тож, доводити факт знищення майна доведеться в судовому порядку шляхом надання фотознімків, відео чи підтверджувати це показаннями свідків.
До речі, введення нових розмірів і порядку нарахування податків (не лише податку, який розглядається в цьому матеріалі) можна оскаржити в суді, оскільки при прийнятті податкових новел були порушені основні засади податкового законодавства, встановлені ст. 4 Податкового кодексу України. Зокрема, стабільності (зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому діятимуть нові правила та ставки. Податки та збори, їхні ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року). Обумовлена рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації (забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу).
Як податок обчислити самотужки
Не обкладатимуть податком, зокрема, власників квартир до:
60 кв. метрів включно (для квартир/ри); 120 кв. метрів включно (для житлового/вих будинку/ків); 180 кв. метрів (для різних типів нерухомості, одночасного володіння квартирою/рами та будинком/ками).
Більше власників — менше заплатиш
Платником податку є окремо кожен власник нерухомого майна, яке перебуває: у спільній частковій власності; спільній сумісній власності, поділеній в натурі. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності в натурі, відбувається на підставі домовленості між власниками (шляхом укладення нотаріально посвідченого договору); відповідного рішення суду.
Подружжя не має права на виділення частки у натурі, в нього є право на поділ майна. Поділ нерухомого майна подружжя зменшить розмір податку на нерухомість, оскільки кожен із подружжя стає окремим платником податку. З 1 січня 2015 року беруть податок з допоміжних (нежитлових) приміщень, до яких, зокрема, належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, котельні, бойлерні. Максимальна ставка податку за 2015 рік ставка за 1 кв. метр понаднормової (пільгової) площі на нежитлову нерухомість становить 12,18 грн., а на житлову нерухомість — 24,36 грн.
Автор: Валентин СОБЧУК