Як можна захиститися від здорожчання комунальних тарифів

Зважаючи на повідомлення ЗМІ, лише близько 4 % населення України отримали в поточному опалювальному сезоні житлові субсидії, а право на компенсацію — ще менша кількість. Жителі Приірпіння взагалі проігнорували такий новий інструмент соціального захисту, як компенсація, введений відповідною постановою уряду в 2014 році. У чому причина такого незначного відсотку використання згадуваних механізмів соціальної захищеності громадян щодо допомоги на покриття вартості житлово-комунальних послуг наш кореспондент спробував розібратися під час бесіди з заступником начальника управління праці та соціального захисту населення начальником відділу персоніфікованого обліку громадян Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Олексієм Богуславським.

Субсидії не для всіх?

Олексію Григоровичу, заяви нашого уряду про чергові підвищення житлово-комунальних тарифів у 2015 році, як ніколи роблять актуальною дану тему. Причому в ЗМІ з’явилося повідомлення, що коли буде підніматися планка житлово-комунальних тарифів, то за ними може звернутися близько 20 мільйонів громадян, це ледь не половина населення України, але на сьогодні маємо дуже невисокі показники їх призначення, в чому причина?

— Причини можуть бути різні, насамперед через непоінформованість населення, багато хто із громадян вважає, що за отриманням субсидій і компенсацій великі черги, що треба збирати багато довідок. Однак зауважу, в нашому управлінні, незважаючи на те, що порівняно з минулим роком за субсидіями звернулося удвічі більше жителів Приірпіння, у нас великих черг не було, оскільки, щоб їх попереджувати ми працюємо за поталонною системою, коли людині дають спеціальний «номерок», коли прийти, також призначаємо прийом громадян за тефлоном. Таким чином показник отриманих субсидій в нас вищий, ніж в цілому по країні й становить десь близько 7%.

— Можете назвати кількість людей, які отримали субсидію.

— Так, на 1 січня 2015 року до нас звернулося 1695 громадян, а призначено субсидії 1335 громадянам, 360 громадянам відмовлено з різних причин. Хотів би зауважити, незважаючи подвійне збільшення кількості заяв, штат відділу, що оформлює субсидії не розширено. Наразі у цьому відділі — троє працівників. Це добре відомі фахівці багатьом нашим містянам: Наталія Водопшина, Паша Мушта, Людмила Попова. Саме завдяки їхньому багаторічному досвіду нам вдалося організувати ефективну роботу відділу, незважаючи на значне збільшення кількості заяв. До речі, якщо повернутися до питання щодо невисокого показника отримання субсидій, на мою думку, проблема в тому, бо люди думають, що для цього потрібна купа довідок і багато часу для ходіння по інстанціях. Насправді на сьогодні система отримання субсидій досить спрощена, все вирішується за один візит до нашої служби. А документів необхідно не так вже й багато: довідки про доходи працездатних членів сім`ї, довідку про площу житлового приміщення, паспорт з ідентифікаційним кодом.

Тепер давайте поговоримо, про те, хто має право отримувати субсидії?

Сподіваюся не має потреби детально розписувати механізм нарахування субсидій, бо методика його давно відома, лише коротко зроблю акцент на механізмі нарахування. Сукупний дохід ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу (1176 грн.), тобто визначається співвідношення доходу родини до розміру прожиткового мінімуму. Отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% чи 10 відсотків, залежно від майнового та матеріального стану родини. Також береться до уваги житлова площа. Соціальна норма житла для надання субсидій встановлена у розмірі 13,65 кв. м. площі на одну особу та додатково 48,87 кв. м. на всіх членів сім`ї. Слід зауважити, у випадках придбання житлового приміщення (будинку) субсидія призначається не раніше ніж, як через рік з часу придбання.

Чим компенсація відрізняється від субсидії?

Олексію Григоровичу, а чому жителі Приірпіння проігнорували такий новий вид соціального захисту, як компенсація?

— На мою думку, люди не встигли розібратися у цьому нововведенні, методика впровадження котрого здійснювалася із значним запізненням. До речі, навіть у пресі компенсацію часто називають субсидією, однак не варто сплутувати ці два поняття. Це різні види державної допомоги. Хотів би наголосити, що умови призначення компенсацій не такі жорсткі, як для субсидій. При призначенні компенсації не враховуються обов’язкові довідки щодо доходів всіх працездатних членів сім`ї, тобто можливий варіант коли хтось з родини не працює. Також не такі жорсткі вимоги до майнового стану, як це здійснюється при призначенні житлової субсидії. Зокрема, не береться до уваги наявність у володінні (користуванні) більш, ніж одного житлового приміщення, більш, ніж двох транспортних засобів; здача в найм або оренду житлового приміщення; наявність додаткових незадекларованих джерел для існування; купівля майна, товарів, оплата послуг на суму понад 10 прожиткових мінімумів. І все ж для отримання компенсації існують певні обмеження — отримати компенсацію зможуть лише ті сім’ї, в яких загальний середньомісячний дохід на кожного члена сім’ї за останні півроку не перевищує прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї. А саме: для дітей до 6 років прожитковий мінімум становить 1032 гривні, дітей, віком від 6 до 18 років – 1286 гривень, працездатних осіб – 1218 гривень. Однак варто зауважити, що компенсація поширюється лише на комунальні послуги, а саме: на оплату послуг з постачання газу, централізованого опалення та постачання гарячої води. Субсидія охоплює весь спектр житлово-комунальних послуг, включаючи електроенергію.

У яких випадках можуть відмовити в призначенні субсидії

Сподіваюся, читачам буде цікаво знати за причини, коли відмовляють у призначені субсидій.

— Причини відмови витікають із чинного законодавства. Але насамперед хотів би зауважити, законодавець дозволяє в особливих випадках робити винятки на спеціальній комісії виконкому міської ради. І найчастіше ми розглядаємо випадки, коли не всі члени сім’ї мають декларовані доходи. Так на згадуваній комісії було призначено 135 субсидій за винятковими обставинами. Тепер коротко охарактеризую інші причини, коли відмовляють у призначені субсидій. Насамперед тоді, коли родина у своєму володінні чи користуванні займає житлову площу більшу ніж встановлену законом; два або більше транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. Але слід зауважити, що при цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту населення, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більше як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більше як 15 років з дати випуску. На завершення бесіди хотів би сказати, що наші фахівці завжди готові проконсультувати, коли в когось виникнуть ті чи інші питання щодо призначення субсидій чи компенсацій.

 

Автор: Валентин СОБЧУК  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *