Як повідомляється на сайті КОДА, у Київській області за період з 14 серпня по 20 серпня 2015 року вперше виявлено 21 хворий на туберкульоз та 1 хворий на ВІЛ/СНіД. Померло – 1 хворий на туберкульоз та 3 хворих на ВІЛ/СНіД.
Захворюваність на гострі кишкові інфекції (211 випадків) та вірусні гепатити (2 випадки вірусного гепатиту А, 1 випадок гепатиту С) носить спорадичний характер.
В Ірпені було виявлено два випадки кашлюка.
В осередках інфекційних захворювань проведені необхідні протиепідемічні та профілактичні заходи.
Спеціалістами Держсанепідслужби області перевірено 36 об’єктів.
Фахівцями Головного управління Держсанепідслужби у Київській області та його структурних підрозділів прочитано 29 лекцій, підготовлено 15 санбюлетнів, 1 публікація у ЗМІ.
Проведено 201 дозиметричний замір гама-фону в контрольних точках на території населених пунктів області. За даними замірів середній рівень гама-фону на території Київської області складає 9 мкР/годину і перебуває у межах – від 7 мкР/годину до 11 мкР/годину, що не перевищує природного фону. Проведено 28 радіометричних досліджень харчових продуктів, відхилень від норми не зафіксовано.
Кашлюк – гостре інфекційне захворювання, що характеризується помірною інтоксикацією і розвитком нападів судорожного кашлю.
Збудник кашлюку – бактерія, звана бордетелою. Вона дуже нестійка в зовнішньому середовищі, швидко гине при висушуванні.
Джерело інфекції – хвора людина всі дні захворювання, особливо в перші тижні. Особливо небезпечні хворі діти – підлітки і дорослі, у яких хвороба протікає легко і вони не ізолюються.
Інфекція розповсюджується повітряно-краплинним шляхом.
Кашлюк є одним з самих заразливих захворювань. При контакті з хворим у сприйнятливих людей хвороба розвивається в 90-100% випадків. Частіше хворіють діти дошкільного віку. Близько 5% захворювання доводиться на дорослих людей.
Процес розвитку захворювання
Бактерії упроваджуються в слизисту оболонку верхніх дихальних шляхів, де і починається запалення із збільшенням утворення слизу. Слизово-гнійні пробочки закупорюють просвіт дрібних бронхів і порушують функцію дихальних шляхів.
Перенесене хвороба і вакцинація не забезпечують довічної неприйнятності до нього. Тому можливі повторні захворювання у дорослих.
Інкубаційний період продовжується від 2 до 14 днів.
Симптоми кашлюку
Захворювання починається з нездужання, погіршення апетиту, нежиті, невеликого підвищення температури і слабкого кашлю, який зберігається впродовж 1-2 тижнів, надалі чого його частота і інтенсивність починають посилюватися. В кінці нападів кашлю наголошується, особливо у малюків раннього віку, затяжне, часто болісне утруднення вдиху, відбувається виділення в’язкої склоподібної мокроти, іноді буває блювота. Під час нападу кашлю дитина збуджена, обличчя синюшного кольору, вени шиї розширені, язик висовується з рота, вірогідне кровохаркання і носова кровотеча, зупинка дихання. Кашель, напади якого повторюються від 5 до 50 в день, триває впродовж 2-4 тижнів. Потім частота і інтенсивність кашлю зменшуються, хоча кашель продовжується ще впродовж 2-3 тижнів.
У дорослих і малюків старшого віку хвороба протікає менше важко і супроводжується ознаками вираженого, наполегливого бронхіту.
Ускладнення
Запалення легенів.
Розпізнавання захворювання
Достовірне розпізнавання захворювання вірогідне шляхом виділення збудника захворювання з носоглотки шляхом узяття слизу із задньої стінки глотки сухим тампоном з негайним посівом її на живильне середовище. Чашку з посівом поміщають в термостат, а при транспортуванні ретельно оберігають від охолоджування. Проте виділити бордетелли можна лише в перші тижні захворювання (90% випадків). На 5-му тижні захворювання це вже не вдається.
Лікування кашлюку
Лікування найчастіше проводиться удома. На початку захворювання ефективний еритроміцин. В період нападоподібного кашлю він не допомагає. Основне значення в лікуванні мають режим, свіже повітря, спокійна обстановка, хороше живлення і вітаміни. Необхідно іграми відволікати хворого малюка від кашлю, більше знаходитися на свіжому повітрі. Показані відхаркувальні засоби.
Госпіталізації підлягають хворі з сімей, де є новонароджені і діти старшого віку, не вакциновані проти кашлюку.
Ізоляція хворого кашлюком продовжується 25 днів з початку захворювання за наявності 2-ух негативних результатів бактеріологічного дослідження, без нього – не менше 30 днів з дня захворювання.
Попередження кашлюку
Всім дітям з 3 місяців проводиться курс вакцинації проти кашлюку, що складається з 3 ін’єкцій вакцини АКДС з інтервалом в 1,5 міс. Ревакцинацію роблять через 1,5-2 роки надалі курсу вакцинації. Вакцинація в 70-80% попереджає хворобу, або ж вона протікає в легкій формі.
Діти до 7-річного віку, що стикалися з хворим, але не хворіли на кашлюк, підлягають відокремленню впродовж 14 днів з моменту останнього контакту з хворим. Якщо хворий залишений удома, відокремлення припиняється до моменту закінчення його ізоляції. Всі діти, що знаходилися у контакті з хворим, підлягають обстеженню на наявність збудника.
Матеріал подається в порядку інформування.