У Дарницькій райдержадміністрації за ініціативи Всеукраїнської громадської спілки «Слава Україні» відбувся круглий стіл, на якому було порушено проблеми волонтерства в Україні та всього з ним пов’язаним. Голова ВГС «Слава Україні» Андрій Верлатий представив громадські організації, що входять до даної структури та були присутні на цьому заході – «Самооборона» Київської області, Антикорупційне бюро України, Асоціація волонтерів і ветеранів АТО, «Патріотична ініціатива», «Крила Фенікса».
Мета зустрічі – координація зусиль волонтерів для якомога ефективнішої допомоги бійцям АТО та їхнім сім’ям. Зокрема, було повідомлено про домовленість з «Новою поштою». Вона допоможе у плані логістики пересування вантажів, які будуть доставлені до кордону України і потім безпосередньо в зону проведення АТО. Наразі волонтери працюють над створенням логістичного центру, який акумулюватиме допомогу з-за кордону, яку потім волонтерські організації доставлятимуть на передову та постраждалим в ході подій на Сході України. Андрій Верлатий повідомив, що в Івано-Франківську планується створити центральний розподільчий склад волонтерської допомоги, з якого за виробленою прозорою схемою розподілятиметься гуманітарна допомога на всю Україну.
Інше завдання – створення реабілітаційних центрів та навчання реабілітологів за допомогою європейських організацій для того, щоб тут допомагати українцям.
2-3 червня в Івано-Франківську відбудеться з’їзд усіх волонтерських організацій України для вироблення алгоритму ефективної роботи волонтерів.
Голова Молодіжного Світового Конгресу Українців Мирослав Гочак відзначив, що нинішні події в Україні сприяють процесу об’єднання українців по всьому світі. Пан Мирослав зазначив, що світове українство за останні півтора року надало чимало допомоги. Проте, не вся вона була спрямована дійсно тим, хто її потребує. Були випадки, коли гуманітарну допомогу потім бачили на полицях магазинів. Відтак, створення потужної широкої волонтерської структури покликане систематизувати надходження та використання гуманітарної допомоги, аби покласти край зловживанням у цій сфері.
Пан Мирослав особливо відзначив допомогу України з Канади, за що треба завдячувати Конгресу Українців Канади, який має відчутний вплив також і на зовнішню політику цієї країни. За словами голови Молодіжного Світового Конгресу Українців зараз українське лобі в Канаді за своїм впливом випереджає єврейське. Водночас, Мирослав Гочак зазначив, що Україна далеко не повністю використовує потенціал своєї діаспори. Адже третина українців світу, близько 20 мільйонів, живуть не в Україні.
Традиційно, такі події, як нині в Україні, пожвавлюють рухи в діаспорі. Пригадали, як це було наприкінці вісімдесятих-початку дев’яностих, коли наше держава здобувала Незалежність, а також під час Помаранчевої революції. У ході обговорення, аналізуючи цю не таку вже й давню нашу історію, виникли побоювання чи не припинить діаспора допомогу Україні через прошарок пристосуванців, так званих «професійних українців», внаслідок корисливого підходу яких значною мірою у різні часи нівелювалося чимало добрих зусиль та ініціатив українців за кордоном. Мирослав Гочак запевнив, що незважаючи на такі певні негативні моменти, українці світу не забудуть своїх побратимів в материнській країні і продовжуватимуть надавати допомогу.
Ще багато чого цікавого розповів та навів промовистих порівнянь голова Молодіжного Світового Конгресу Українців. За його спостереженнями, зустрітися з євродепутатом значно простіше, аніж з депутатом Верховної Ради України, які поводяться «наче інопланетяни».
Мирослав Гочак висловив здивування оприлюдненим фактом відмови Міністерством оборони України від пропозиції Угорщини безплатно пролікувати бійців, поранених в АТО. Навів приклади допомоги з боку представників діаспори українським військовим, що лікуються за кордоном.
Волонтерка Іванна Будник розповіла про умови перебування поранених солдатів у наших госпіталях, які потребують покращення. Це стосується і нового обладнання, і чистоти приміщень, і перенаселення палат пораненими, які лежать по 3-4 чоловіки в одній палаті з гнійними ранами. Все ж таки хотілося б нашу медицину привести до європейських стандартів.
Власне, аби належно налагодити допомогу солдатам АТО (на фронті і в госпіталях), а також їхнім сім’ям та уникнути згаданих негативних моментів – і збираються волонтери, виробляючи алгоритми й механізми ефективної взаємодії.
Автор: Олександр НАКАЗНЕНКО