Село Северинівка, що у Жмеринському районі на Вінничині – перше енергоефективне, енергонезалежне село.
Санаторію в селі Северинівка більше не потрібен російський газ. Тут встановили котли опалення, що працюють на тирсі. Як каже головний лікар Володимир Малощук, твердопаливний котел окупив себе за рік. І тепер вже дає економію в 70 тисяч гривень за опалювальний сезон. Благо, тирса своя, безплатна – побічний продукт роботи пилорами, яка поряд у дворі.
Опалювати відходами деревини не тільки дешевше, але й зручніше. Вмикають, коли треба і скільки треба. Тут у просторих корпусах санаторію, що розмістився у старовинному маєтку графа Северина Орловського, лікують пацієнтів після операцій на суглобах. І в палатах навіть у морози тепло.
Полігон для використання альтернативних та відновних джерел енергії. Тут перепробували чи не всі доступні види чистої енергетики: від біопалива до енергії вітру, сонця та земних надр.
Фельдшерсько-акушерський пункт опалюють геотермальним насосом, що качає тепло з ґрунту. «Із землі береться тепло і переноситься всередину. Батарей немає, гріється тільки за рахунок підлоги», – хвалиться керівник місцевих комунальників Олег Мазур.
На даху дитсадка встановили сонячну батарею для нагріву води. А сільську спортивну школу, в якій тренується футбольна команда, освітлюють з допомогою вітрогенератора.
Експериментувати з альтернативною енергетикою в Северинівці почали кілька років тому. Ішли на ризик з інвестиціями, писали проекти і вигравали гранти, їздили за кордон переймати досвід. Тоді багато було скептиків: нащо купувати усі ці хитромудрі сонячні машини, якщо газу – хоч залийся. Але нове обладнання швидко окупилось і почало приносити економію.
Сьогодні на опаленні комунальних установ Северинівка заощаджує сотні тисяч гривень. І тепер уже сюди приїздять за досвідом з усієї України. «Це пілотний проект. Тобто проект, який має надихнути, повести, показати і дати можливість можновладцям зрозуміти, що сюди треба вкладати», – каже консультант з питань теплопостачання Інституту місцевого розвитку Анатолій Колієнко.
Експерти кажуть: зробити в усіх селах України так, як зробили в Северинівці, можливо. Замінити чверть або й третину обсягу газу біопаливом – реально. Потрібна державна підтримка і зміни в менталітеті.
«Якщо взяти все у свої руки і відчути себе хазяїном, не чекати, що тобі хтось прийде і зробить: чи ЖЕК, чи твій сусід, чи, можливо, ще держава щось тобі дасть, а починати з себе, то в принципі, можна створити дивовижні проекти, жити в комфорті і платити на 50% менше», – наголосила Віра Ілляш, представник проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».
Джерело: Радіо Свобода