Такого висновку дійшла голова Європейського Конгресу Українців Ярослава Хортяні на зібранні волонтерів у Києві в приміщенні Дарницької райдержадміністрації. Ця зустріч, ініційована Всеукраїнською громадської спілкою «Слава Україні», стала продовженням недавнього круглуого столу вже у значно розширеному складі.
Пані Ярослава доземно вклонилася українським волонтерам за те, що вони зробили протягом минулих півтора року. «Зараз Україна тримається на волонтерах!», – відзначила важливу роль волонтерів у нинішній ситуації голова Європейського Конгресу Українців, додавши, що навіть влада нині боїться волонтерів.
Звісно, що є й негативні явища, коли під виглядом волонтерства наживаються не чисті на руку люди. Проте, як вважає Ярослава Хортяні, таке явище притаманне не тільки українцям, а всім народам, які зіткнулися з військовими діями. Зараз ворожі спецслужби умисно засилають диверсантів у волонтери, аби дискредитувати їхню діяльність.
Розповідаючи про сприйняття в Європі ситуації довкола АТО, Ярослава Хортяні зазначила, що європейцям дуже важко доходило, що робиться на Сході України. Мається на увазі, саме пересічним громадянам – правлячі верхівки добре обізнані. За словами голови Європейського Конгресу Українців, нині Росія більше бреше про ситуацію в Україні, ніж колись пропаганда Радянського Союзу.
Наразі у прихильних до України європейців окреслюється три основні напрямки допомоги:
– лікування та реабілітація за кордоном, поранених в АТО;
– допомога дітям загиблих в зоні військового конфлікту;
– гуманітарна допомога бійцям на фронті.
Як зазначила пані Ярослава, в Європі починають розуміти, як важливо врятувати від військової загрози Україну. За її словами: «Ми там також тримаємо кордони України. Тільки ми це робимо в тепличних умовах, а ви – в екстремальних. За що вам щиро вдячна!».
Голова ВГС «Слава Україні» Андрій Верлатий, відповідаючи на запитання волонтерів, зазначив, що проходження служби у ЗСУ не є перепоною для лікування й реабілітації за кордоном. Андрій Михайлович дав вичерпну інформацію про порядок відправлення на реабілітацію поранених бійців.
Присутні зазначали необхідність створення єдиної прозорої оперативної інформаційної бази волонтерської допомоги, яка б збирала всю інформацію про потреби та надходження волонтерської допомоги. Бо ж нині існують певні перекоси у цьому плані. Одні батальйони добре оснащені, водночас інші можуть не мати найнеобхіднішого.
Домовилися, що на наступному з’їзді волонтерів, запланованому на 2-3 червня в Івано-Франківську, будуть визначені й оприлюднені контакти координаторів усією волонтерської допомоги. Планується розробити комп’ютерну програму зі зворотним зв’язком для фіксації усієї волонтерської допомоги, яка дозволить чітко контролювати від кого надійшла яка допомога й куди вона була спрямована.
Обговорюючи проблему лікування й реабілітації поранених бійців, голова Європейського Конгресу Українців висловила здивування позицією Міноборони України, яке відмовилося від безплатного лікування й реабілітації наших солдатів, поранених в АТО.
Присутні волонтери, зокрема Анна Воздян та Іванна Будник означили чимало проблем у плані лікування, а також доліковування вже виписаних з госпіталів солдатів. Це вже питання не тільки до Міноборони, а й Міністерства охорони здоров’я. Наразі спільними зусиллями громадських організацій, волонтерів та представників діаспори вирішили взятися за вирішення цієї проблеми.
Автор: Олександр НАКАЗНЕНКО