Дорогі друзі з новин дізналася, що в ніч на 28 травня російські окупанти завдали масованого удару по Києву дронами-камікадзе. То була потужна ворожа атака!
Але нам пощастило, ми встигли привітати нашу столицю України зі святом — з Днем Києва! 27 травня в Київському літературно-меморіальному музеї Максима Рильського відкрили виставку талановитої фотохудожниці Наталії Шкірко “Шекспір поза часом”.
Наталія ШКІРКО творчий псевдонім Natalka Poltavka – живе та працює в Ірпені. Вона є не тільки фотохудожником, але і художником по костюмах, викладачем фотомоделінгу в “Модельна Школа Майстерня Модельного Мистецтва “НоваЯ”.
Її добре знають в Києві як автора фотопроектів: “Я – Україна”, “Дріади – казка поколінь”, “Апокаліпсис, дух Вікінгів”, “Квіти папороті”, “Буде тобі враже”, фото-відео проекту “Танго нескорених” та інших.
Сам проект “Український Шекспір”, в який входить і фотовиставка “Шекспір поза часом”, знайомить нас не тільки з творчістю великого англійського драматурга Вільяма Шекспіра, але і з біографією та творчістю видатного українського перекладача, поета, мовознавця, лауреата Державної Премії імені Максима Рильського – Дмитром Паламарчуком, завдяки якому герої Шекспіра заговорили українською мовою. Доля Дмитра Паламарчука відображає долю української культури, яка продовжила шлях “Розстріляного Відродження” – покоління українських діячів 1920-1930-х років, що внесли великий вклад у світову культуру: музику, літературу та театр, але були знищені сталінським режимом.
Паламарчук перший в історії України зробив повний переклад всіх сонетів Шекспіру, за що був нагороджений листом – подякою англійського Шекспірівського Центру у Стратфорді на Ейвоні. Проте мало кому відомо, що свої еталонні переклади Дмитро Паламарчук почав робити у сталінському таборі ГУЛАГу в Інті.
Виставка, дає зрозуміти що Велике мистецтво завжди проходить крізь час, не залежно від того, який він, і Генії продовжують жити! Тому і назву має “Шекспір поза часом”.
Хочу сказати слова щирої подяки всім учасникам фото проекту: Олександрі Вознесенській, Анастасії Липовецькій, Соломії Камінській, Уляні Ткаченко, Анастасії Радкевич, Ірині Кренець, які в грудні 2022 року, не дивлячись на сильні морози, в повний блекаут Ірпеня, під обстрілами, погодилися стати фотомоделями та знайшли можливість зробити фотосесію. Завдяки їм герої Шекспіра стверджують, що велике мистецтво не знає ні кордонів, ні часу, ні мовних перешкод! Мистецтво теж зброя! Воно може промовляти, підіймати дух, давати впевненість у завтрашньому дні!
Історія повторюється, бо кожен може себе запитати: “Що знайшов у Шекспірі напівголодний, виснажений в’язень сталінського табору Дмитро Паламарчук? Чому не зламався?”
Відповідь проста! – Паламарчук зазирнув у Шекспірівське дзеркало і побачив таке знайоме: Вічності немає, є тільки час! Є життя і є смерть! І є беззахисне людське серце! Але є краса! І є любов! – це і є істина!
Дякую всім, хто приїхав на відкриття виставки і вніс свою частку в цей великій багатогранний проект: Аллі Багіровій, яка провела презентацію,
Євгену Дудару – волинкарю, Соломії Камінській, яка чарувала своїм співом, Жанні Перехожук та Тетяні Бондар – викладачам Бучанської школи мистецтв імені Ревуцького, у виконанні яких прозвучали сонети Шекспіра в музиці Юрія Бліннікова в аранжуванні Наталії Ткаченко в перекладах Дмитра Паламарчука.
Окрема подяка літераторам, поетам та перекладачам, що знайшли час і приїхали на відкриття виставки та виступили із словами привітання: Валерії Богуславській, Сергію Борщевському, Олені О´лір та Людмилі Забарило, яка є спадкоємицею творчої спадщини Леоніда Череватенка – Шевченківського лауреата, упорядника та автора вступної статті книги Дмитра Паламарчука “Підзвіння”.
Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського та його директор Вікторія Колесник впродовж багатьох років підтримує цей проект, всіляко допомагає і вболіває за нього. За що всі учасники проекту щиро дякують їй та вірять, що з такою сильною підтримкою зможуть гідно представляти Україну на Шекспірівських міжнародних фестивалях.
Олена Плаксіна,
Автор ідеї та концепції
проекту “Український Шекспір”