В Україні можуть зменшити облікову ставку по кредитам, які видаються населенню на заходи з підвищення енергоефективності.
«Оскільки НБУ з 22 квітня знизив облікову ставку з 22% до 19% річних, а потім і до 18%, ми спробуємо зменшити облікову ставку при видачі «теплих» кредитів, – пояснив міністр. – Наразі муніципалітети, які приєдналися до фінансування держпрограми і компенсують 15% річних за рахунок місцевих бюджетів, дозволять українцям повертати 60-70% тіла кредиту, а реальна ставка для них становить 10%».
За словами Геннадія Зубка (віце-прем’єр-міністр), енергомодернізація житла стане массовою, якщо Фонд енергоефективності буде видавати пільгові кредити під 5% річних терміном на 15-20 років.
«Створючи Фонд енергоефективності, який залучатиме кошти з державного бюджету і кошти донорів, ми керуємося досвідом Литви, Польщі, Латвії, – говорить міністр. – Розраховуємо на «довгі» й дешеві європейські гроші – приміром, на Європейський інвестиційний банк, який надає кредити під державні програми на 22 роки під 2% річних».
Геннадій Зубко також наголосив, що обсяг державної підтримки залежатиме від ефективності енергозберігаючих заходів.
«Наприклад, якщо після термомодернізації споживання енергоресурсів знизиться на 15%, держава компенсує 10-15% тіла кредиту, – пояснює міністр. – Якщо економія складе 45%, то розмір компенсації збільшиться до 40%».
У 2016 році на програму компенсації 20-40% вартості кредитів на заходи з підвищення енергоефективності уряд виділив 900 млн гривень.
Наразі місцеві органи у Закарпатській, Кіровоградській, Миколаївській, Сумській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій та Київській областях підключилися до держпідтримки, розробивши власні програми з відшкодування населенню частини тіла кредиту або відсотків на реалізацію енергоефективних заходів. Найближчим часом заплановано розгляд проектів таких програм у Харківській, Хмельницькій, Тернопільській та Полтавській областях.
Джерело: Ecotown