Питання щодо якості води в Ірпінському родовищі, способи її очистки, кількості, підведення, каналізації і багато інших постійно виникають у жителів регіону, тому спробуємо, на скільки це можливо, задовольнити їхню цікавість.
Всі питання, які надсилалися електронкою чи публікувалися в «Фейсбуці» в рамках створеного в мережі заходу, було озвучено на громадському заході організованому Громадською радою та КП «Ірпіньводоканал» і адресовано його начальнику Олександру Маркушину.
Вода, яку добуває «Ірпіньводоканал» – це підземна вода зі свердловин. Вода відповідає всім нормам. Так, в ній багато заліза – таке наше родовище. Аби його вилучати, проектується станція водопідготовки знезалізування. Але є й інші причини коричневої води з крану, усунення яких в руках не тільки «Водоканалу», а й самих жителів.
Труби не нові, деяким вже 40 років. «Ірпіньводоканал» по можливості замінює їх на нові, або ж робить реконструкцію, але на усунення всіх проблем необхідний час і великі кошти. Коли в такі труби робиться несанкціонована врізка, як наслідок – брудна вода з труб, зіпсована техніка і сантехніка. Чому так? Коли хтось надумав «врізатися», зазвичай такі правопорушники закривають вентиль, роблять свою справу і відкривають – по трубі йде гідроудар і розносить бруд по всій системі.
Раніше коли РЕМ відключало електрику, а потім вмикало – через гідроудар також могла йти брудна вода. Тепер на великих станціях другого підйому по вулиці Чехова і в Бучі встановлено дизельгенератори, і якщо нема світла на обох вводах електроенергії, то система перемикається на дизельелектростанцію.
Якщо ви хочете врізатися до комунального водопроводу, зверніться до «Водоканалу» його працівники зроблять це правильно, тобто в мережі на станції зменшать тиск води, прикриють, а не закриють засувку – цього достатньо щоб зробити врізку. Для поливу хитруни роблять врізку до лічильника, і не шкодуючи води, поливають городи напряму зі шлангу.
Шановні жителі приватного сектору, поважайте інших, зараз на ринку продаються розпилювачі води – вони дозволяють економити воду. Адже безперервний прямий полив рівносильний витратам п’ятиповерхового будинку.
Другий варіант недоброчесного поводження, коли в будинку зареєстрована бабуся, яка скоріше за все ще й має пільги, а живе шість студентів. Відповідно в шість разів більше води використовується.
Обвинувачувати багатоповерхівки у відсутності води безглуздо, адже як тільки закінчується сезон поливів, води у всіх цілком достатньо.
«Ірпіньводоканал» однією зі своїх задач цього року бачить боротьбу з несанкціонованою врізкою для поливу.
Щодо очищення води і використання фільтрів Олександр Григорович повідомив, що по-перше ні він ні жоден працівник водоканалу вдома не використовують фільтри для води.
На фільтрі осідає залізо, з двох компонентів розкладається до трьох і окислюється – розмножуються бактерії, через це фільтр коричневий. Тобто встановлюючи фільтр ми самі себе травимо.
Залізо осідає і в резервуарах, тому зараз «Ірпіньводоканал» проектує станції знезалізування по регіону. Перша така знаходитиметься в Гостомелі.
Також проектується знезалізуючі станції в Бучі і Стоянці. Над цим працює проектна організація. І планується розробити в цьому році проект на станцію по вул. Чехова. Також на цій станції планується побудувати ще один резервуар на 3 тис. кубів, і тоді по Україні це буде одна з найбільших станцій другого підйому.
По-друге, запланована купівля і вже виділено 2,8 мільйони гривень на купівлю нового насоса, який допоможе чистити каналізаційні ловушки і допомагати ЖЕКам чистити ливневки.
Якщо у вас з крана йде брудна вода, одразу дзвоніть до «Водоканалу», аби вам зробили перерозрахунок на цей день. Є постанова, за якою Водоканал має право це робити.
Минулого року пожежні з гідранту брали воду на гасіння і скаламутили систему в районі СМУ. Два дні пішло на її промивку і було витрачено близько 100 кубів води. І зараз прокладено нову закільцівку по вулицях Чехова і Суворова – 225 і 100 міліметрові труби. Два дні перед запуском планується їхнє промивання.
Згідно регламенту промивка робиться за рахунок «Водоканалу». Офіційно зареєстровані втрати на промивку по Ірпеню – 27%. Реальних втрат по Ірпеню 15 %. Це дуже непоганий результат по Україні серед водоканалів.
З Гостомелем в цьому плані були труднощі, адже перекрити воду там неможливо через склозавод – це безперервний цикл. Вирішення питання було знайдено – встановлено пересувну дизельелектростанцію на автомобіль ГАЗ. І коли згорів дах АТП на КНС біля військового шпиталю приїхав автомобіль з генератором і чотири години в такому режимі працювали.
З тарифами на воду складніше, їх встановлює нацкомісія. У нас тариф на воду найменший в Київській області. Для приватного сектору це – 4,68, а для багатоповерхівок – 4,94. Інша складова – це каналізація. Витрати покриваються за цим тарифом лише на 70%, інше покриває сам Водоканал . Все через те, що тариф на електроенергію піднімали 4 рази, а тариф на воду залишається майже без змін, лише минулого місяця підняли тариф на 87 коп. для багатоповерхівок. Нижче цього тарифу тільки Біла Церква, але ж і забір води в них поверхневий.
Диференційований тариф впровадити неможливо. По-перше, тарифи встановлює не водоканал. По-друге не може бути у одного один тариф у іншого інший, невідомо за якими критеріями можна було б оцінювати кому скільки платити за воду.
На питання про результати проведення аналізу води пан Маркушин відповів, що проби проводяться через день, щоб дізнатися результати ви маєте самі звернутися до «Водоканалу».
Щодо отримання технічних умов на воду все просто: ТУ на воду видаються при подачі документів на землю, паспорта і ідентифікаційного коду, також потрібний будівельний паспорт, якщо будинок ще будується. А якщо будинок не новий, то технічний паспорт.
До 300 м кв. приміщення оформлення ТУ коштує 50 грн. на воду і 50 грн. на каналізацію; понад 300 м кв. коштує 1000 грн. вода і 1000 грн. каналізація, і для оформлення ТУ на таку площу потрібно отримати в архітектурному відділі містобудівні умови та обмеження.
Щоб видати ТУ спочатку дивляться найближчу точку підключення з достатньою кількістю води. Якщо по каналізації немає можливості підключити новий будинок, то прописується заміна колектора, наприклад з 100 на 225. Для всіх будинків 5 поверхів і вище прописується встановити підвищуючи насосні станції, щоб вода могла доходити до верхніх поверхів при низькому напорі води. Це не означає, що верхні поверхи заберуть воду в нижніх поверхів.
Отже, ТУ може отримати кожний при наявності права власності і містобудівних умов і обмежень. Містобудівні умови підписують головний інженер, профільний зам, начальник «Водоканалу» і мер міста.
Перед кожним запуском будинку в мережу проводиться хлорування і промивка.
Затверджений запас води нашого родовища 35 тис. кубів. Зараз вони знаходяться на перезатверджені. Із 15 тис. кубів, затверджених за Ірпінем використовується 8 тис.
Всі стоки з Ірпеня, Гостомеля, Бучі і Ворзеля через колектор, на якому «Київводоканалом» встановлено лічильник, йдуть на Київ. Затверджений ліміт 23 тис. кубів на добу. На сьогоднішній день в сумі відправляється до 10 тис. кубів на добу. Чому води піднімається більше ніж відправляється стоків? Тому що в Гостомелі і Ворзелі багато хто має свої каналізації, або використовує септики.
І абсолютно зрозуміле питання, яке цікавить кожного дорослого містянина, наскільки вплине масова забудова Ірпеня та заплановані фонтани в центрі міста на кількість води?
Землевідведень зараз багато в Ірпені, перспективне будівництво на яке видано ТУ – потребує 1,5 тисячі кубів води на добу. В запасі ця вода є. Тих, хто за отриманням технічних умов не звертався врахувати поки що неможливо.
Спорудження фонтанів було погоджено з «Водоканалом» і вирішено не використовувати воду зі свердловин на полив парків. Буде пробурено нові свердлови потужністю до 10 кубів в годину і саме вони використовуватимуться. По факту, як показує досвід, такі свердловини дають 8 кубів.
Побачити схеми прокладання каналізації і води, закільцівки і інше можна побачити поки що лише в КП «Ірпіньводоканал».