У селі Варяж (Львівська область) побудували сонячну електростанцію для освітлення вулиць.
Зовнішне освітлення населеного пункту перевели на альтернативне джерело енергії в рамках спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”.
Так, 20 сонячних модулів, встановлені біля колишньої бібліотеки, генерують електроенергію для освітлення центральної вулиці – від в’їзду в село з обох боків Сокаля і Белза до прикордонної застави – 3,5 км. Загальна вартість проекту становить 680 тис. гривень.
Як зазначає ініціатор написання «сонячного» проекту, колишній сільський голова Юрій Городько, фотоелектричні панелі збирають сонячну енергію, яку п’ятикіловатний інвертор перобляє на електричну і дозволяє накопичувати для вуличних світильників.
«До міні-СЕС підєднані 43 плафони – 29 придбали за проектом, 14 – на зекономлені кошти під час проведення тендеру. Крім того, додатково буде встановлено 9 плафонів по бічних комунальних дорогах, – розповідає ініціатор проекту. – При цьому надлишок «сонячної» електроенергії село може подавати у загальну мережу, забезпечуючи громадян і підприємців. За кожен «сонячний» кіловат обленерго платить за “зеленим тарифом” 3,85 гривень».
У Варяжі мають намір звернутися за відповідним дозволом у Сокальський РЕМ та виготовити технічну документацію.
За словами координатора проектів у Львівській області Ігоря Назара, спрямований на розвиток територіальної громади проект перебуває на особливому контролі.
«Сільська рада в такий спосіб може заробляти сама на себе і вироблену енергію віддавати у мережу, а по взаємозаліку “Львівобленерго” буде зараховувати витрати на освітлення дитячого садочка, сільської ради, Народного дому…, – пояснює фахівець. – Реалізація такого мініпроекту дозволяє громаді бути незалежною від коливання цін на електроенергію та витрачати зекономлені кошти на вирішення нагальних проблем».