Наприкінці вже минулого року мер Києва Віталій Кличко озвучив проблематику з новобудовами.
– Наразі підтверджено інформацію про 60 тисяч квартир у забудовників, що досі не продані. При цьому кількість новобудов й надалі зростає. Тож є побоювання, що вартість квартир різко знизиться через дисбаланс попиту і пропозиції, – зазначив Віталій Кличко.
Схожа ситуація на ринку нерухомості і в нашому Ірпені. «Допоки експертне товариство визначає кількість бідних та рівень бідності, в Ірпені дедалі чіткіше простежується падіння попиту на нове житло. Так, нерозпроданими залишаються житлові масиви «Річ-таун», «Синергія-2», «Карат». Під великим питанням продаж квадратних метрів у висотках «Fresh-town» і «New-York», які наразі ще будуються, але чи будуть продаватися й наскільки активно – ніхто не знає. Фахівці прогнозують обвал цін на житло. Тим часом долар б’є антирекорди і забудовники готові продавати квартири за собівартістю та навіть з певним збитком, аби повернути свої капіталовкладення», – аналізує нинішню ситуацію на ринку нерухомості «Портал Ірпеня».
Цьогорічний аналіз стану ринку нерухомості в сусідньому Києві також далеко не радісний для забудовників. Фахівці стверджують, що за підсумками 2017 року будівельна галузь показала найгірші результати за останні п’ять років. Експерти вважають, що ринок досяг дна, і не очікують істотних змін в найближчому майбутньому.
«У 2017 році в Києві продано 2350 квартир на первинному ринку і 3210 – на вторинному, в той час як у 2016 році було укладено 4515 і 4960 договорів про продаж відповідно», – пише Liga.net.
«Скорочення кількості угод в першу чергу спостерігається в новобудовах, будівництво яких почалося у 2017 році. Житло в будинках, які вводилися в експлуатацію в минулому році, з’явилося на ринку ще два-три роки тому, тому більша частина квартир в них розпродана.
«Ще п’ять років тому квартири в новобудовах продавалися на етапі будівництва, — розповідає керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов. — Три роки тому не проданих після введення в експлуатацію квартир було близько 10%, сьогодні мова йде приблизно про 30%». Купівельна спроможність населення у гривні не змінилася, а в доларах скоротилася, говорить Артюхов.
Сумарно в столиці на 1 жовтня минулого року продавалося 66 тисяч квартир. Повідомляється, що при поточному обсязі угод продати все запропоноване на ринку житло можна за 28 років», – зазначає «Економічна Правда».
Власне, воно й не дивно. Людей в Україні меншає, а житла начебто не вистачає. Насправді це штучно створений дефіцит у столиці та довкола неї, у тім числі й нашому Приірпінні.
Нинішні мільйонери-забудовники нагадують совкових продавців, директорів гастрономів, завбазами, завгарів та інших «потрібних людей» часів застою. Тоді штучно створені дефіцити на масло, ковбасу та інші товари широкого вжитку ознаменували стагнацію економіки, і врешті-решт занепад системи і розпад радянської імперії. Все це обернулося небаченим до цього зростанням кількості й різновидів торгівельних точок і закладів. (Як у дитячій казці, коли Старий Хоттабич роздав кожному футболісту по окремому м’ячу, аби вони всі за одним не бігали). Внаслідок чого і в торгівельній галузі всі охочі отримали можливість працювати чи навіть стати власником ятки, магазину, супермаркету і т. ін. Внаслідок чого ситуація змінилася з точністю до навпаки. Замість черг та ідолопоклонінь продавцям і завмагам – тепер останні стали бігати-конкурувати за кожним покупцем.
Відтак, через перенасичення ринку нерухомості аналогічна доля чекає й на нинішніх мільйонерів-забудовників. Процес їхнього розлучення з нерухомістю може суттєво прискорити прогресивний податок на майно. Або ж, що ймовірніше, самі мешканці квартир нерозпроданих повністю новобудов. Наразі вони по-факту змушені платити за опалення не тільки свого житла, а й порожніх квартир їхнього будинку.