Протидія блекауту – система акумулювання енергії на рівні споживачів

Нинішній час регулярних відключень електрики та постійного очікування блекаутів спонукає нас по-іншому осмислювати навколишні реалії насамперед у сфері енергозабезпечення.

Підступний ворог цілить по найуразливіших точках – енергомережі України. На те він і ворог. Але ж ми зацікавлені зробити наші вразливі сфери стійкими до враження. Для цього потрібно максимально популяризувати й поширювати практику акумулювання електроенергії. Власне, те, що зараз вже масово поширене на рівні телефонів, смартфонів, ноутбуків та інших приладів безперебійного живлення для гаджетів невеликої потужності – перенести на більш потужний енергорівень – державні установи, офіси, банки, торгівельні заклади, підприємства і т. ін. Все це має бути оснащене ємкісними акумуляторами, які б забезпечували автономне енергоживлення кілька годин, а ще краще – кілька днів. Тобто, облаштування саме акумуляторами.

Протидія блекауту – система акумулювання енергії на рівні споживачів

Енергетичне жебрацтво на фоні крутих вивісок

Поширені зараз бензинові електрогенератори – це тимчасове вирішення питання, так би мовити, в польових умовах. Вони не практичні через можливість використовувати поза приміщеннями. Екологічно брудні і залежні від постачання пального та цін на нього. Тому й в економічному плані дуже дорого обходяться.

Коли бачиш на вулиці генератор біля невеличкого магазинчика, то це ще не викликає особливого дисонансу з навколишньою дійсністю. Не в приклад, коли ці «дирчики» вимушено обслуговують філії відомих банків чи ТЦ відомих торгівельних мереж. Таке собі енергетичне жебрацтво на фоні крутих вивісок…

У яких точно достатньо коштів, аби забезпечити свої установи ємкісними акумуляторами тривалого споживання. До слова, вони знадобляться також у разі аварій електропостачання у мирний час. Крім того, можуть виконувати функцію розвантажування електромереж, заряджаючись вночі (за нічним тарифом), потім живити свої заклади під час пікових  навантажень. Також такі індивідуальні акумулятивні потужності можна і потрібно поєднувати із живленням з відновних джерел енергії – насамперед це сонячні панелі і вітряки. Звісно, де фізично є можливість їх встановлювати. У будь-якому разі великий ємкісний акумулятор зможе заряджатися від загальної мережі, а потім тривалий час живити свій заклад у разі її відключення.

 

ТЦ, банки і офіси мають працювати щонайменше 12 годин в автономному режимі

Нинішня енергетична ситуація вимагає в цьому плані негайних дій і рішучих кроків від влади. Зрозуміло, що насамперед державна і місцева влада мають забезпечити безперебійне енергоживлення важливих об’єктів – ОП, ВРУ, КМ, будівель місцевих органів влади, медичних закладів, шкіл, дитсадків, будинків культури… Загалом всього, що перебуває на балансі відповідної ради.

Заклади торгівлі, відділення банків, комерційні офіси і т. ін. мають прийматися в експлуатацію в разі наявності засобів акумулювання енергії, які дозволяють працювати в автономному режимі щонайменше 12 годин.

Природньо напрошується переосмислення «зіркового» маркування готелів. 5 зірочок мають означати, що заклад може працювати без зовнішнього енергоживлення щонайменше 5 діб, 4 зірочки – 4 доби і т. д.

Відтак, усі перераховані установи і заклади автоматично можуть перетворитися на пункти незламності у разі виникнення такої потреби.

 

Акумулятори зроблять безпечнішими і атомні станції

Особливу увагу нині привертає атомна енергетика. На жаль, не тільки тим, що допоки є найбільшим джерелом енергопостачання українських абонентів. А тим, що внаслідок військових дій та обстрілів ліній електропередач атомні станції являють підвищену небезпеку не тільки у випадку прямих влучань у реактори, а й через знеструмлення самих станцій. Внаслідок чого не працює система охолодження реакторів, якій також потрібне окреме енергоживлення.

Встановлені над атомними електростанціями сонячні панелі чи підняті вітряки сильно зашкодять самолюбству прихильників «мирного атому». Але то вже їхні проблеми. У будь-якому разі потужні акумуляторні системи на АЕС точно не завадять. Головне, потрібно встановити на законодавчому рівні нормативи експлуатації АЕС, які б забезпечували електрику для охолодження реакторів на випадок ушкоджень ЛЕП (аварії трапляються і в мирний час). Словом, акумулятивні потужності АЕС мають забезпечувати повний автономний режим охолодження реакторів.

Означений вище принцип промислових павербанків на державному рівні убезпечить Україну від катастрофічних наслідків військових вражень енергетичної інфраструктури та її аварій у мирний час.

Юля СВІЧКОГАС

Олександр НАКАЗНЕНКО

 

Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *