На сьогоднішній сесії Ірпінської міської ради вперше запровадили ухвалену законом систему поіменного голосування. Спочатку депутати звично голосували руками, але потім члени лічильної комісії ходили залом з протоколом голосування, збираючи їхні підписи. Більшість голосувань завершувалося з результатом 24 – «за», 2 – «проти» або ж «утримувалися» депутати від ВО «Свобода».
Вимушені паузи для збору підписів органічно заповнювалися емоційними перепалками між головуючим Володимиром Карплюком, якого підтримувала більшість депутатів, та опозиційними їм депутатами-свободівцями. Власне, це тема окремої публікації, а можливо, навіть, роману чи опери. Допоки ж хочу зупинитися на одному з питань порядку денного «Про затвердження Положення про оплату праці керівника комунального підприємства Ірпінської міської ради», яке як і всі інші на звітній сесії було прийняте більшістю голосів.
Озвучуючи дане питання для голосування міський голова Ірпеня Володимир Карплюк сказав наступне: «Заробітна плата керівників комунальних підприємств має формуватися відповідно до їхніх досягнень. У нас є ряд комунальних підприємств, які виписують собі й своїм заступникам преміальні. А по факту – вони є збитковими. Так бути не може. Ми розробили положення, яке відповідає наступним критеріям. Людина, яка очолює комунальне підприємство, отримує ставку – заробітну плату, яка визначається трудовим договором, відповідно до тих досягнень, при яких керівник прийняв комунальне підприємство і утримує його на тому функціональному рівні, як воно функціонувало до того. Якщо керівник комунального підприємства перевищив досягнення своїх попередників чи свої досягнення, то він має право отримувати із суми перевищених досягнень якісь преміальні кошти. Таким чином ми хочемо стимулювати отримувати преміальні не за просто роботу, а за доходи, отримані від роботи».
Після чого одразу висловився депутат-свободівець Богдан Мельничук про надбавки і спеціальні премії керівникам комунальних підприємств. «При перевірці одного з комунальних підприємств КЖЕП «Ірпінь» – середньомісячна зарплата склала 11 800 гривень. При цьому ревізією було виявлено нецільове використання та порушення на 5 млн. 900 тис.», – зазначив Богдан Омелянович. На що йому одразу парирував Володимир Карплюк: «Ревізія з цими штрафними санкціями відбувалася у той період, коли ви виконували обов’язки міського голови… Найбільші порушення були саме за цей період. Дійсно у той період заробітна плата була висока, і як на мене – не заслужена. Така ситуація була не тільки в КЖЕП «Ірпінь». Саме тому ми вирішили прийняти це положення… Дійсно, людина, яка очолює господарство 400 будинків, не може жити на півтори тисячі гривень. Інакше вона почне красти. Для того, щоб вона не крала і очолювала таке велике господарство, потрібно; по-перше, знайти здатну людину керувати таким господарством; по-друге, вона повинна розуміти, що отримує таку заробітну плату; по-третє, у неї повинні бути механізми стимулів. Людина повинна розуміти: якщо вона більше заробляє для громади, для міста, то вона більше отримує заробітної плати».
Після сесії кореспондент «Зорі Приірпіння» поцікавився зарплатами нинішніх очільників комунальних підприємств Ірпіньради. Найпершою на мої запитання відповіла керівниця «Ірпіньзеленбуду» Ольга Олійнич, яка виявилася не багатослівною. На запитання, якою повинна бути зарплата керівника комунального підприємства Ольга Романівна сказала: «Чим більша – тим краще!». А на конкретне запитання про розмір її зарплати, відповіла: 3 тисячі гривень.
Більш охоче спілкувалася на цю тему начальниця КП «Контроль благоустрою» Євгенія Алексеєва.
– Якою має бути зарплата керівника комунального підприємства?
– Вважаю, що даний механізм (прийнятий на сесії – ред.) – ефективний. Тому, що раніше міський голова не міг не підписати, скажімо, преміювання співробітника. Відтепер він розглядатиме результати діяльності підприємства, і виходячи з цього буде нараховуватися премія. Нормальний, ефективний механізм – я підтримую.
– Можете оприлюднити розмір своєї зарплати?
– Ставка – 4800 грн. Мінус податки, плюс премії. Останні залежать від результатів роботи підприємства. Наше підприємство безпосередньо знаходиться на самозабезпеченні. Ми – не бюджетуємося. Тому, якщо виявляємося спроможними, то виплачуємо премії – однаково усім співробітникам, відповідно до результатів роботи підприємства та особистих результатів кожного.
Наступною відповідала на запитання редактор муніципальної газети, яка керує КП «Редакція газети «Ірпінський вісник»» Юлія Бережко-Камінська.
– На Вашу думку, якою повинна бути оплата керівника комунального підприємства?
– Взагалі, вважаю, що оплата нині повинна бути в усіх вища. Незалежно від того – людина працює в комунальному підприємстві чи не в комунальному. Зважаючи на ті ціни, які є сьогодні, і на комунальні послуги, і на всі життєво важливі потреби – зарплати усіх людей не мають бути нижчі 4–5 тисяч. Тобто, на прожитковий мінімум, затверджений державою – нереально прожити.
– Ваша особиста зарплата сягає цих показників 4–5 тисяч?
– Зараз сягає. Але це не «гола» ставка, це з усіма іншими нарахуваннями, які існують в межах закону.
Також з цього питання вдалося поспілкуватися з новим керівником (донедавна він був заступником директора) КП «Ірпіньводоканал» Олександром Маркушиним.
– Що можете сказати з приводу прийнятого на сьогоднішній сесії нового Положення про оплату праці керівника комунального підприємства? Наскільки тепер може підвищитися зарплата керівника комунального підприємства?
– Вона може як підвищитися, так і понизитися. Для тих керівників, які не будуть старатися, не будуть оперативно реагувати на аварійні ситуації. Ті, хто не буде опалювати своє підприємство, впроваджувати нові технології, сучасні системи – такі керівники отримуватимуть меншу оплату. Хто показуватиме високу якість роботи, його підприємство здобуватиме добрі фінансові показники – ті керівники отримуватимуть премії, які чітко визначатимуться керівництвом міста.
– Яка, на Вашу думку, повинна бути зарплата в керівника комунального підприємства?
– Для її визначення повинно враховуватися кілька критеріїв. Відсутність податкової заборгованості та боргів з оплати персоналу. Щоб за електроенергію не було заборгованості. Нормально оперативно реагувати на ліквідацію аварійних ситуацій. Також повинні бути нормальні фінансові показники роботи підприємства. Тоді може бути зарплата директора й 15 тисяч гривень. Звісно, з цієї суми проводяться обов’язкові відрахування. Тоді «чистими» вийде 10-12 тисяч. Головне, яку суму виставить місто – тільки й буде. Вважаю, що 10-12 тисяч – це нормальна зарплата керівника комунального підприємства.
– Розмір своєї зарплати можете назвати?
– Директором я став недавно. Працюючи заступником отримував «чистими» на руки вісім з половиною тисяч гривень. У нас зарплата заступника від керівника відрізняється на тисячу гривень. Це враховуючи, що ми («Ірпіньводоканал» – ред.) обслуговуємо увесь регіоні: Ірпінь, Бучу, Ворзель, Гостомель.
Автор: Олександр НАКАЗНЕНКО