Не зважаючи на спрощену систему подачі заяви (декларації) на призначення житлових субсидій складних питань не зменшилося, тому ми звернулися до фахівців Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Людмили Попової та Наталії Водопшинової, щоб отримати відповіді на ті чи інші запитання.
Кому субсидія призначається автоматичо, і як сплачувати за газ у приватному домогосподарстві?
— Чи потрібно споживачам комунальних послуг, які отримували житлові субсидії раніше заповнювати й подавати надіслані поштою заяви (декларації)?
— Не обов’язково, це необхідно зробити, коли в когось виникли певні зміни в доходах, або ж змінилася житлова площа чи кількість зареєстрованих членів родини. Усім хто раніше отримував субсидії вони призначатимуться автоматично.
— До якого числа не пізно подати заяву?
— Крайнього терміну не визначено, її можна подавати в різні періоди: червні чи жовтні.
— Зараз дуже багато питань у жителів приватного сектору, де подорожчання торкнулося найбільше, особливо всіх турбує, як сплачувати за газ в даний період?
— За квітень ми зробили нові обрахунки, за ними треба прийти до нас, що стосується жителів приватного сектору.
— А чи можна вже означити середній показник субсидованого ліміту спожитих кубометрів блакитного палива за квітень?
— У квітні середній показник, якщо зважити на родину з трьох членів, може становити не більше 200 кубометрів. Але варто зауважити, що розрахунки залежатимуть від історії субсидентів, тобто доходів, кількості зареєстрованих мешканців житлової площі. Загального алгоритму, за яким би можна було визначити платіжку для всіх, не існує, все обраховується зважаючи на індивідуальні дані кожного споживача комунальних послуг.
— А от як сплачувати жителям приватного сектору в травні?
– Наразі ведуться розрахунки, за ними треба буде прийти після 10 червня. Тоді кожному домогосподарству буде визначено субсидований ліміт споживання на період неопалювального сезону, в опалювальний він, звісно, буде інший, тобто більший.
– А чи можна вже зараз спрогнозувати ліміт споживання в неопалювальний період для приватного господарства?
– Хіба що середній показник, якщо говорити про родину з трьох осіб, то він десь буде на рівні 50 кубометрів за відсутності централізованого постачання гарячої води. Але розрахунки, знову ж таки, залежатимуть, зважаючи на житлову площу й доходи кожної сім’ї індивідуально.
Про доходи, і як розраховуватиметься субсидія безробітним
— Які види грошових надходжень вважаються доходами й повинні бути включені в декларацію, а які – ні?
— До доходів враховуватиметься заробітна плата без врахування податку з фізосіб, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів тощо.
— За новими правилами право на субсидію отримають і безробітні, які не стоять на обліку в центрі зайнятості. Як буде розраховуватись їхній прибуток?
— З 1 травня цього року із запровадженням спрощеного порядку надання житлових субсидій скасовується обмеження щодо наявності у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні. Таким чином, для працездатних осіб (крім осіб, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах; осіб, призваних на строкову військову службу), середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді (тобто 1218 грн.).
— За яких умов на субсидію можуть подавати документи люди, які наймають житло?
— З 1 травня право на субсидію мають особи, які проживають у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла, і на яких відкрито особові рахунки зі сплати житлово-комунальних послуг. При цьому разом із заявою і декларацією подається договір найму (оренди) житла.
— Що робити, коли людина в квартирі зареєстрована, але не проживає?
— Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.
—А от якщо житло зі збільшеною нормою займає одинока людина похилого віку.
– З 1 травня комісіям при місцевих органах виконавчої влади надано право приймати рішення про надання субсидії лише одиноким непрацездатним громадянам на збільшену понад норму площу житла.
Що таке соціальна норма?
— Субсидія на послуги надається лише в межах соціальних норм. Поясніть, що це таке? А якщо людина за лічильником використовує більше?
— Чинним Положенням про порядок надання субсидій визначено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу. Соціальну норму житла для надання субсидій встановлено у розмірі 13,65 кв. м площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство. За різницю понаднормової площі потрібно буде сплачувати самостійно. Постановою встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, газопостачання з урахування коригуючих коефіцієнтів. Причому, знову ж єдиного алгоритму, за яким можна визначити соціальні нормативи для загалу, не існує, бо під час розрахунків враховується багато факторів — сума отриманих доходів, а також побутові чинники, наприклад, є у вас колонка гарячої води, чи немає, бо від цього залежатиме розмір газового ліміту. Розглянемо такий приклад. Скільки буде визначено кубометрів за наявності газової плити в помешканні та відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 9 кубометрів на одну особу в місяць, а от за наявності газової плити та газового водонагрівача — 18 кубометрів на одну особу щомісяця.
— Отже за розрахунками треба йти в «собез»?
— Звичайно…
Чи можуть розраховувати на субсидію боржники,
й куди можна звернутися коли за минулий рік забулися чіткі дані про доходи?
— Чи буде надаватись субсидія громадянам, які мають борги за комунальні послуги?
— Чинним порядком не передбачено відмову в наданні субсидії домогосподарствам, які мають заборгованість зі сплати за житлово-комунальні послуги. А це означає, що громадяни мають право звернутися за призначенням субсидії до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації із відповідною заявою та декларацією.
— Чи мають право на субсидію мешканці гуртожитків, зокрема, студентських?
— Згідно з Положенням про порядок надання населенню житлових субсидій право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, поширюється також на громадян, які проживають у гуртожитках (при умові, що вони там зареєстровані).
— Закон суворо попереджує про подвійні штрафні санкції щодо приховування відомостей про доходи, але чимало людей могли забути про ті чи інші дрібні надходження. А ще нова форма заяви породила іншу колізію, повідомлення про відсотки по депозитах, раніше такого положення не було, але людям вже автоматично продовжено субсидію, знову ж, вони не можуть пам’ятати чітких даних про відсотки, а банків в котрих вони були, вже немає, як бути?
– У цьому сенсі ми рекомендуємо всім звертатися в 11 кабінет до фахівців Ірпінської податкової інспекції, де фіксуються доходи громадян, з котрими в нас є відповідна угода. В них попрохати для нас витяг своїх доходів за минулий рік, котрий ми прикладемо до справи, пенсіонерам рекомендуємо звернутися в пенсійний фонд.
Чому не варто відкладати оформлення субсидій в довгу шухляду
Коментар від начальника Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Петра Володимировича Зброжека.
— Петре Володимировичу, Ви на даній посаді людина нова, хоча в системі держуправління маєте певний досвід, адже були заступником міського голови 9 років. Що можете сказати, поглянувши на дану тему свіжим оком?
— Насамперед те, що наше Управління володіє багаторічним досвідом своїх фахівців, а ще для попередження черг ми залучили 6 спеціалістів, уклавши договір з Ірпінським міським центром соціальної зайнятості населення. Дані спеціалісти знаходяться на тимчасовій роботі та працюють у нас консультантами з оформлення субсидій. Однак, якщо наше Управління розраховувало приймати до 300 осіб у день, то цей показник наразі дещо нижчий. Зрозуміло, що коли люди отримають травневі платіжки, то показник прийому громадян відразу збільшиться, та особливого піку очікуємо восени, коли розпочнеться опалювальний сезон. Я б в цьому сенсі, незважаючи на те, що до опалювального сезону далеко, порадив би не відкладати оформлення субсидій, бо хоча в цей час зекономиш небагато, зате матимеш вже оформлену субсидію, й потім не гаятимеш свого часу.
– Як відомо, до1 квітня поточного року до вашого Управління звернулося 1695 громадян, й субсидії призначено 1335 особам, 360 громадянам відмовлено з різних причин. Скільки субсидентів очікується в цьому році?
– Ми розраховуємо до 6 тисяч. І ще хотів би порадити всім читачам цього матеріалу, щоб з усіх незрозумілих питань зверталися Ірпінського управління праці та соціального захисту.
Автор: Валентин СОБЧУК
У нас така ситуація. Ми в кредит у березні 2015р. взяли квартиру (іпотека). Вся зарплатня чоловіка йде на погашення кредиту. У нас квартира вся на електриці, газ відсутній. Комунальні платежі вже зараз платити нічим (біля 3 тис. в місяць), а в мене зарплата 3 тис. Прописана малолітня дитина. Чи маємо ми змогу отримати субсидію, хоча б на зимові місяці? Дякую.