Нещодавно серед користувачів соцмережі фейсбук вкотре розгорілася дискусія про реформування нашої багатостраждальної медицини Ірпеня. Приводом стали дописи Тетяни Ярошенко та Михайлини Скорик-Шкарівської про невідповідність головного лікаря Андрія Левківського займаній посаді. Ось власне сам пост і відповідь на нього головного лікаря Ірпеня.
На сьогоднішній день наші амбітні чиновники із захопленням займаються процесом так званих «медичних реформ». Саме слово «реформа» занадто голосне, і часто і густо у житті – це груба профанація й бутафорія, яка переростає в згубну небезпеку для здоров’я і життя наших громадян. Медицина, яка потерпає від дефіциту висококласних спеціалістів. Останній десяток років – це одна з основних проблем. На сьогоднішній день, по всій Україні відбувається процес постійного відтоку кваліфікованих кадрів. Причини прості: умови праці – все важчі й гірші, заробітна платня – жебрацька, молоді спеціалісти – ніяк не заохочуються, досвідченні лікарі і фельдшери – переходять у більш спокійніші і краще оплачувані умови праці в приватному секторі. Всі розуміють, що на швидкій допомозі має бути лікар, і не просто лікар, а грамотний лікар. Не тільки як клініцист, але й як організатор. Що таке лікар? Лікар – це спеціалізована освіта, це інтелект, знання, досвід, який в наших складних умовах, не замінять ніякі «неймовірно навчені руки» парамедика. Раніше швидка допомога була справжньою рятівною службою у всіх можливих її проявах.
На сьогоднішній день навіть самі медики не розуміють, що саме являють самі ці мобільні бригади, кому вони підконтрольні і де їх шукати…
В Україні ще тільки з’являються зародки сімейної медицини. У нас ще не має страхової медицини. Швидка медична допомога, з катастрофічною недостатністю кваліфікованих медичних кадрів, з апаратурою, яка вже давно вийшла з ладу, на вичерпаних свій ресурс автомобілях, які санітарними аж ніяк неможливо назвати, на своєму ентузіазмі, без будь-яких соціальних гарантій та захисту, в умовах підвищеного морального і фізичного навантаження та інтенсивності в цілому – такі реалії сьогодення… У нас, як виявилось, з 1 січня 2013 року на виклик може приїхати зовсім не лікар, а фельдшер, а з недавніх пір може й зовсім парамедик. Без ліків, без апаратури, без помічника (або тільки з водієм) і саме прикре, що навіть без медичного досвіду! Ви уявляєте, яку допомогу можуть надати у такому разі?…
Систему охорони здоров’я, що передбачає оптимізацію лікувальних закладів, чиновники так зареорганізували, що далі вже нікуди… У нашому повсякденному житті ці амбітні «реформи» чиновників, які взагалі далекі від медицини, обертаються проти людей – закриттям, продажею або повним знищенням! Те саме й зі службою швидкої медичної допомоги. Чиновники взялись її «реорганізувати», не вклавши при цьому ні копійчини, а це призводить до того, що старе знищується, а нового нічого не створюється… Неможливо побудувати будинок без коштів, не купивши будівельних матеріалів. Але нашим чиновникам Міністерства охорони здоров’я здається, що можливо…
Коментар медпрацівниці, яка не захотіла називати свого імені: «Для утримання бригад потрібні кошти і штатний розклад, що передбачає виплату заробітної плати цій категорії медпрацівників. Також кошти на утримання швидкої, паливо, усі необхідні розхідні матеріали для відбору. НСЗУ не покриває ці витрати, або значно занижує виплати, дійсно не має чітких відповідей на утворення цінової політики пакетів платних послуг, за якими відшкодовує закладу витрати. Але дана ціна за тест дуже приваблива, у той час коли у Києві комерційні лабораторії беруть від 200-600 грн і до 2000 грн. Оскільки сама реформа направлена на те, щоб заклад заробляв гроші самостійно, то послуги, які не вигідні або збиткові, заклад не впроваджує і такими послугами вимушені знехтувати, навіть добре розуміючи, що послуга була б доречною».
Медична допомога – ця тема вкрай важлива для кожного із нас. Що не день читаємо у місцевих групах чи чуємо про реальні історії, від яких просто не по собі… То допомогу невідкладну так нададуть, що плакати хочеться, то, щоб потрапити на прийом до лікаря з дитиною, батькам треба пройти сім кіл пекла… А стільки історій з приїздом швидкої невідкладної допомоги, від яких за голову впору хапатись. А нещодавно всіх користувачів соціальної мережі обурив пост про платний тест, гроші за який було перераховано на картку приватної особи якоїсь чи то родички чи то знайомої лікарки головного лікаря Ірпеня, що працює чи то гастроентерологом, чи то дерматологом, чи то венерологом… То куди йдуть справді наші гроші?!…
Інна ПІДГІРНА
