Вірус імунодефіциту людини на сьогоднішній день одне з найпоширеніших вірусних захворювань. В цьому, 2015 році в Україні зафіксовано 277 481 людей заражениїх ВІЛом. 20 листопада, напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, в Україні стартував «Європейський тиждень тестування на ВІЛ», покликаний підвищити інформованість населення про користь тестування на ВІЛ, його профілактику та методи лікування.
На сьогоднішній день формулювання щодо ВІЛ-позитивних змінилося на люди, що живуть з ВІЛ. Це було необхідною зміною, щоб люди розуміли, що з ВІЛ можна жити. Завдяки досягненням сучасної медицини вже кілька років, як ВІЛ-інфекція перестала бути смертельним захворюванням і перейшла в розряд хронічних. Таке досягнення науки, як комбінована антиретровірусна терапія дозволяє людям з ВІЛ жити довгі роки. Але для цього необхідно піклуватися про своє здоров’я, володіти максимумом інформації про своє захворювання і його лікування, вибудовувати успішні взаємини з лікарем, своєчасно почати противірусне лікування і докласти максимум зусиль, щоб не допустити розвиток вторинних захворювань.
А також, що важливо, за допомогою препаратів, якими інфіковані контролюють ВІЛ, можна досягти невизначеного рівня вірусу в крові, а за цих умов ВІЛ не передається статевому партнеру, навіть при відкритому сексі.
Акція проходить в Україні вже 3 рік. В рамках Акції, проведеної Київським міським центром СНІДУ за підтримки МБФ «Вертикаль», Києві і Київській області їздила мобільна амбулаторія, в якій проводилося консультування і тестування на ВІЛ. Все безкоштовно і анонімно. За останні роки сталися неминучі зміни в аудиторії під прицілом ВІЛу: якщо раніше на першому місці були наркозалежні, геї і т.п., то на сьогоднішній день рекомендується пройти тестування кожному, хто веде незахищений спосіб сексуального життя. Тому акція і проходила в Київському СІЗО, в Фастові, Білій церкві та Ірпені. Тестують тимчасово переміщених, проводять профілактику ВІЛ/СНІДу по школах. З 25 листопада по 3 грудня буде проводиться профілактика по всім школам Приірпіння.
За словами організатора Акції в Ірпені Ірини Хмелівської, проблема ВІЛу тепер набула епідемічного характеру – наприклад, студент їде на канікули додому, а повернувшись може вже бути інфікованим і заражати інших. І єдиний спосіб захиститися – це один єдиний партнер на все життя. Ну, а якщо вже так вийшло, що з постійним партнером не склалося, то необхідно, звичайно, захищатися.
Застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й збудниками венеричних захворювань, вірусних гепатитів. Купуючи презервативи, слід звертати увагу на строки їхньої реалізації та наявність спеціальної змазки, що засвідчує напис в анотації – проти інфекційних хвороб (іnfections diseases prevention) чи АНТИСНІД. Рекомендується вживати латексні презервативи.
У ці середу та четвер (25-26 листопада) проходили консультації з питань ВІЛ/СНІДу та тестування всіх охочих в Ірпені. Мобільна амбулаторія роз’їжджала містом: ринок, СМУ, БКЗ, Машторф, район НУДПСУ, вокзал.
Як розповіла для «Зорі Приірпіння» координатор проекту Альона Сланінська, 25 листопада біля вокзалу з хвилюючими питаннями до амбулаторії підходили люди, почали зупинятися прохожі, яких зацікавила така спонтанна міні-лекція. В результаті утворилася ціла черга, за день було протестовано більше 40 чоловік, і в цей день було виявлено найбільше, аж 4 хворих на ВІЛ.
Якщо за результатами тесту у людини виявлено вірус, тоді така людина направляється на проходження повторного тесту вже в кабінет довіри, у разі підтвердження діагнозу, людина анонімно ставиться на облік.
В кабінеті довіри, що знаходиться в Ірпені в поліклініці №2 на вул. Садовій можна і за власним бажанням просто прийти зробити тест. Зробити це можна щодня крім суботи, неділі та вівторка.
За статистикою в Ірпінський кабінет довіри приходять в 10% люди віком за 40, майже 90% це люди від 14 до 35 років.
За 2015 рік до кабінету довіри звернулося 60 чоловік, та це не означає, що у всіх випадках діагноз був позитивним.
Скільки раз з друзями радився – постійно казали, що раз я не наркоман, то не треба мені той тест. Тепер бачу, що можуть вигулькнути й подаруночки з минулого. Мабуть краще влаштувати якусь сімейну акцію і піти всі разом.