До редакції часто звертаються наші читачі з проханням розповісти про умови отримання паспорту громадянина України. Наш кореспондент звернувся з найбільш характерними питаннями і попросив відповісти на них головного спеціаліста Ірпінського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Київській області Тетяну Віталіївну Батрак.
– Які є офіційні підстави для отримання паспорту громадянина України?
– Таких підстав кілька. Передусім це досягнення людиною 16 річного віку, або набуття особою громадянства України чи повернення на постійне місце проживання в Україну наших громадян, які постійно проживали за кордоном.
– Коли саме слід звертатися до міграційної служби 16-річній особі для отримання паспорту?
– Не пізніше, як за місяць після досягнення 16 років потрібно звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання.
– Передбачено пільги якимось категоріям населення?
– Громадяни, що досягли 16-річного віку та військовослужбовці, які отримують паспорт громадянина України вперше, звільняються від сплати державного мита.
– Які саме документи слід підготувати заявникові для отримання в державній міграційній службі паспорта?
– Хочу акцентувати увагу на тому, що заява про видачу паспорта подається заявником особисто. Крім самої заяви, обов’язково додається свідоцтво про народження, а також дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (фотокартки, що подаються для оформлення паспорта, мають бути виконані з одного негатива, із зображенням обличчя виключно анфас, без головного убору, виготовленими на тонкому білому або кольоровому фотопапері без кутика; для громадян, які постійно носять окуляри, обов’язкове фотографування в окулярах).
Іноземці та особи без громадянства, які набули громадянства України відповідно до законодавства України, отримують паспорти на підставі довідки про реєстрацію громадянином України, виданої територіальним органом Державної міграційної служби.
Громадяни України, які постійно проживали за кордоном і повернулися на проживання в Україну, отримують паспорти в тому територіальному підрозділі, де оформлятимуть реєстрацію місця проживання. Підставою для оформлення паспорта є паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою “Знятий з консульського обліку”, унесеною закордонною дипломатичною установою України.
Особа, яка повернулася на проживання в Україну без зняття з консульського обліку, подає до територіального органу заяву про повернення на проживання в Україну, зазначивши адресу майбутньої реєстрації свого місця проживання в Україні.
– Який термін розгляду заяви?
– Місяць з дня її подачі.
– Можуть бути причини у співробітників міграційної служби для відмови для видачі паспорту?
– Основні причини дві: відсутність громадянства України та відсутність одного з документів, що включені до переліку необхідних документів. Не отриманий власником протягом року оформлений паспорт погашається, уважається недійсним та знищується.
– Уточніть, чи передбачений строк дії паспорта?
– Термін дії паспорта не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25-и і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєні такі фотокартки при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
– Яка передбачена законодавством відповідальність для людей, у яких відсутній паспорт?
– Згідно статті 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»: Проживання без паспорта, проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт, без паспорта або за недійсним паспортом, проживання без реєстрації – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).
Користуючись нагодою настійно раджу громадянам, які з різних причин не встигли отримати або продовжити термін його дії, не зволікати з отриманням головного документа людини – паспорта. Це вам у подальшому допоможе уникнути усіляких життєвих непорозумінь.
Необхідну інформацію ви можете отримати за тел. 5-70-06.
Спілкувався Володимир ЕННАНОВ