До редакції «Зорі Приірпіння» звертаються читачі з приводу законності розміщення реклами. Основні питання, які ставлять люди, можна сформулювати так:
1. Які чинники можуть зашкодити розміщенню реклами на власній будівлі?
2. Чи є рекламою інформація на будівлях, типу:
«Бог врятував мою сім’ю»?
«Цей будинок підключений до кабельного телебачення (інтернету) компанією ХХХХХ»?
«Цей будинок зведений компанією ХХХХХХ»?
3. Хто має право вимагати надати інформацію щодо правомірності встановлення рекламного об’єкту? Хто має право заявити про неправомірне розміщення? Як це зробити? До кого звертатися?
4. Чи буде вважатися рекламою розміщення картин з зазначенням імені художника?
На прохання редакції «Зорі Приірпіння» юрист Наталія Рвачова люб’язно погодилася дослідити тему зовнішньої реклами і розповісти нашим читачам про їхні права у цій сфері.
Реклама в повсякденному житті людини займає дуже багато місця. Реклама просуває бізнес, але порушує права споживачів, оскільки не все, що рекламується відповідає стандартам якості. Тому громадяни також можуть контролювати це питання.
Об’єднання громадян мають право в сфері реклами:
- Здійснювати незалежну експертизу реклами, її відповідність законодавству України про рекламу.
- Звертатися до органів виконавчої влади та до органів місцевого самоврядування з питань порушення законодавства про рекламу.
- Звертатися в установленому порядку з позовом до суду в інтересах рекламодавців, виробників реклами та поширювачів реклами в разі порушення їхніх прав.
Державні органи у справах захисту прав споживачів здійснюють позапланову перевірку діяльності суб’єктів підприємницької діяльності виключно на підставі отриманих від споживачів скарг про порушення такими суб’єктами вимог законодавства про захист прав споживачів.
На підставі викладеного пишеться скарга споживача. Скарга пишеться в письмовому вигляді, де мають бути вказані прізвище, ім’я по батькові, адреса проживання, паспортні дані або інший документ, що посвідчує особу, і всі дані, які ви вважаєте були порушенням з боку рекламодавця.
Органи захисту прав споживачів не повинні розголошувати дані про людину, яка направила до них скаргу.
Після перевірки викладеної в скарзі інформації, в разі виявлення порушення, органи захисту прав споживачів повинні скласти акт, і вказати які порушення вони знайшли в ході своєї перевірки. Також в цьому акті, органи захисту прав споживачів можуть вимагати в суб’єкта підприємницької діяльності, який розмістив зовнішню рекламу, надати документацію про законність реклами.
Також зі скаргою можна звернутися до органів виконавчої влади, оскільки уповноважені особи повинні здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, які повинні проводити планові та позапланові виїзні перевірки.
Якщо у вас є претензії, на певні об’єкти зовнішньої реклами, у вас повинні бути докази, на які ви могли б посилатися.
Для оформлення зовнішньої реклами на будівлях потрібно визначити її правовий статус. Це необхідно для того, щоб знати, як оформляти дозвіл на рекламу. Порядок розміщення реклами регулюється ЗУ «Про рекламу». Дозвіл на розміщення реклами на будинках і будівлях можливий тільки з дозволу їхніх власників, або уповноважених органів. Розміщення зовнішньої реклами на пам’ятках національного або місцевого значення і в межах зон охорони цих пам’яток, історичних ареалів населених місць здійснюється відповідно до ЗУ «Про рекламу» на підставі дозволів, які оформляються за участю органів виконавчої влади (в Ірпені – це Ірпіньрада, в селищах – селищні ради), визначених Законом України «Про охорону культурної спадщини». Перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений ЗУ «Про рекламу», є вичерпним.
На територіях, будинках і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів.
Згідно зі статтею 7 «Про рекламу» – розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою, оскільки споживач повинен знати якими послугами він користується, але якщо в даній інформації буде зміст інформації перевищено ніж в статті 9 ЗУ «Про рекламу», то даний вид інформації, можна вважати рекламою по ст. 1 ЗУ «Про рекламу» (на мою думку).
Також в листі Державного комітету України з питань регулярної політики та підприємництва від 05.09.2007 року № 6635, зазначено, що коли на будівлі, яку займає суб’єкт господарювання, розміщена інформаційна вивіска, інформація на якій не містить закликів до придбання товару чи надання послуги або іншої інформації, призначеної сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи чи товару (послуги), така інформація не є рекламою і її розміщення не потребує отримання дозволу на розміщення об’єкта зовнішньої реклами.
Не буде вважатися рекламою розміщення картин із зазначенням імені художника. Художники розміщують своє ім’я на картині не з метою реклами, а з метою захистити свої авторські права, щоб б надалі ніхто не скористався роботами автора.
Також, щоб вивіска не вважалася зовнішньої рекламою, вона повинна бути правильно розташованою, а саме на внутрішній поверхні власного приміщення; на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху; на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення; біля входу в таке приміщення. Також можна прийти до висновку, що розміщення вивіски про виробника товару в місцях реалізації даного товару, яка не закликає до придбання товару чи скористатися послугами чого-небудь, не вважається рекламою, а вважається інформуванням споживача. Тому плакати типу: «Цей будинок підключений до кабельного телебачення (інтернету) компанією ХХХХХ», «Цей будинок зведений компанією ХХХХХХ», «Бог врятував мою сім’ю»? – зовнішньою рекламою не вважаються.