Норми моралі і норми прав мають між собою певний зв’язок, але трапляється так, що право не діє і покладатися можна тільки на мораль. Ця мораль в першу чергу повинна безпосередньо виходити з совісті. Якщо жінка курить, то чи має вона права труїти нікотином ще не народжену дитину?
Аналізуючи міжнародне право, а саме Декларацію прав дитини, прийнята Резолюцією 1386 (XIV) Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1959 р підкреслює: «…Дитина внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження».
На Конференції ООН 1968 року розглядалися репродуктивні права, у тім числі й права ембріона. Це дало зрозуміти з якого моменту ембріон наділяється правом на життя. Надалі визначили, що права дитини виникають з моменту народження (у тім числі й в Україні). Це означає, що ембріон не має ніякого правового статусу. І всі права йому будуть надаватися тільки в майбутньому – при народженні, коли він стане суб’єктом права.
Але є ряд країн, які дотримуються іншої думки. В Австралії ембріон наділений правом подати позов про відшкодування шкоди, заподіяної йому з необережності в період його внутрішньоутробного розвитку. Конституція Словацької республіки наділила ембріон правом охорони на життя ще до народження.
Країни, які дотримуються позиції, що права ембріон отримує з моменту народження, вважають, що ембріон відноситься до частини тіла матері, і що вона має право сама розпоряджатися своїм тілом, як їй заманеться. Жінка, яка курила під час вагітності, на законодавчому рівні не понесе ніякої відповідальності за те, що труїла нікотином, завдаючи шкоди здоров’ю своїй дитині.
Ось чому потрібно вдаватися до норм моралі. Хоч вони давно вже застаріли, забулися і попросту не цікаві суспільству. Тому потрібно запозичувати досвід у інших країн, або вирішувати це питання на державному рівні. Зараз, на жаль, не дивина, коли жінка перебуваючи на певній стадії вагітності вживає шкідливі для дитини речовини, або навіть зловживає шкідливими звичками. Вона повинна нести відповідальність за шкоду, яку може завдати своїй майбутній дитині. Наприклад, в Естонії жінку, яка курила під час вагітності, і тим самим заподіяла шкоду здоров’ю, можуть посадити до в’язниці, якщо її провина буде доведена. Це і є державний правовий захист народженої дитини, а моральна захист дитини повинен прямо залежати від ставлення суспільства.
Юрист Наталія РВАЧОВА
Дуже цікава і користна стаття, але не враховано ряд причинно-наслідкових зв’язків. На мою думку, все має бути підконтрольне лікарями. Не поодинокі випадки: жінка зі шкідливою звичкою завагітніла, вирішила відмовитись від шкідливих звичок (похвально) та організм зазнав стресу (не звично для нього) і стався викидень, – хто винен????. До речі, на імбріон однаково впливають як чоловічі так і жіночі шкідливі звички. Жіночі мають більший вплив тільки під час годування молоком матері. Щоб позбутися впливу на імбріон шкідливих звичок необхідно відмовитись від них за півроку до зачаття.