МОБІЛКА: ДРУГ ЧИ ВОРОГ?

На думку експертів, розмови за кермом автомобіля підвищують ризик потрапити у аварію у чотири рази.

Хто з нас, постійних пасажирів, не був свідком такої картини: водій маршрутки віртуозно міг одночасно керувати автобусом, під час руху продавати пасажирам квитки і водночас встигати розмовляти по мобільному телефону… При цьому його їзда нагадувала слаломні гонки. Шумахер відпочиває! А скільки разів він міг при цьому наражати пасажирів на небезпеку не піддається рахуванню… Тільки дивом не трапилося дорожньо-транспортної пригоди…

Пригадую, коли працював у Департаменті ДАІ МВС України (з 2000 року), з чергової частини до нашого відділу профілактики надійшло перше повідомлення про ДТП з тяжкими наслідками з вини водія, який користувався під час руху мобільним телефоном..

Водій вантажівки лише на кілька секунд відволікся від керування, щоб підняти з підлоги мобільний телефон, що вислизнув у нього з рук під час розмови. Але цих секунд було достатнім, щоб некерований багатотонний МАЗу виїхав на смугу зустрічного руху і на швидкості зіштовхнувся з легковим автомобілем ВАЗ-2101. Всі семеро пасажирів, у тому числі двоє малолітніх дітей, загинули на місці пригоди.

Це була перша ДТП з тяжкими наслідками в Україні, яка трапилася з причини користування мобільним телефоном під час руху.

До зручностей звикаєш швидко. Власників мобільних телефонів з кожним роком стає все більше. Чимало серед них і водіїв, які нерідко користуються цим засобом зв’язку, сидячи за кермом.

Британські вчені, що вивчали вплив мобільного телефону та алкоголю на водія, дійшли цікавих висновків. У дослідженнях, які проводило Королівське товариство з попередження дорожніх пригод, зазначено, що вірогідність потрапити у аварію, якщо водій користується мобільним телефоном під час руху, на 30% вища, ніж при керуванні у нетверезому стані.

Причин є кілька. По-перше, під час розмови по телефону у водія різко знижується час реакції, і не має значення, як він говорить – використовуючи трубку чи комплект hands free (вільні руки). По-друге, зростає вірогідність не помітити дорожнього знаку, або іншого сигналу, який попереджує про небезпеку. Крім того, розмовляючи по телефону, важко витримувати безпечну швидкість автомобіля та стежити за дистанцією до транспортного засобу, що рухається попереду.

Час реакції водія, що розмовляє по телефону, на секунду більший, ніж у звичайній ситуації, і на третину довший, ніж у нетверезого.

Наводячи дані цих досліджень, газета Daily Telegraph повідомила, що керування автомобілем з мобільним телефоном призвело, як мінімум, до 17 автоаварій із трагічними наслідками.

Ось лише один приклад. Водій К., керуючи власним автомобілем Toyota RAV- 4, скористався мобільним телефоном під час руху, щоб повідомити дружині, що скоро буде вдома. Чоловік на кілька секунд втратив контроль над керуванням – і, як наслідок, з’їхав з дороги, а тепер, за висновком медиків, назавжди позбавлений здатності рухатися.

Вплив мобільних телефонів на здоров’я досі остаточно не з’ясований, але усі експерти доходять висновку, що розмови за кермом автомобіля підвищують ризик потрапити у аварію у 4 рази.

Американські вчені попереджують, що використання мобільного телефону під час керування транспортним засобом суттєво впливає на зір водіїв. У них виникає ефект «тунельного бачення», тобто обмеження оглядовості, коли зовнішня інформація не сприймається. За таких умов волій не спроможний реагувати на сигнали та знаки і прогнозувати аварійні ситуації.

Дослідження іншого плану провів вчений Торонтського університету доктор Дональд Рендельмайєр. У його статті, що була надрукована в «Медичному журналі Нової Англії», наводяться докази, що розмова по мобільному телефону за кермом потенційно створює таку ж загрозу аварій, як і керування автомобілем у нетверезому стані.

Дослідження довели, що небезпечним є не лише факт розмови по мобільному телефону за кермом, а її зміст. Якщо подібне спілкування викликає емоційний сплеск, хвилювання, то загроза аварії підвищується. Такі висновки зробили вчені, вивчивши 26798 розмов водіїв, які потрапили в дорожньо-транспортну пригоду. Тому слід уникати зайвих розмов по мобільному, а сама розмова повинна бути якомога коротшою.

Про серйозність цієї проблеми свідчать висновки професорів Гарвардського університету, які зазначають, що у США під час розмови за кермом було скоєно 1,2% усіх аварій на дорогах. Така кількість дорожніх пригод могла б здатися незначною, якби збитки від них не становили для держави до 4 мільярдів доларів.

 Володимир ЕННАНОВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *